گروهی از خادمان افتخاری در بیت‌‌الصادق(ع) مکتب جعفری گردهم آمده‌اند تا با دادن افطاری دسته‌جمعی، رمضان متفاوتی را برای زائران و مجاوران رقم بزنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ماه‌ رمضان جدا از حال‌‌وهوای معنوی‌ای که همیشه همراهش است، درونش چیزهای کوچک و بزرگ دیگری دارد که این روزها را بیشتر از روزهای عادی به کام‌مان شیرین می‌کند. افطاری دادن برای نشاندن روزه‌دارها بر سر یک‌ سفره، یکی از همین اتفاقات شیرین است که هرطور حساب کنیم، گویا ماه رمضان بدون آن چیزی کم دارد؛ به همین ‌دلیل گروهی از خادمان افتخاری در بیت‌‌الصادق(ع) مکتب جعفری گردهم آمده‌اند تا با دادن افطاری دسته‌جمعی، رمضان متفاوتی را برای زائران و مجاوران رقم بزنند.

این مجموعه که از سال 1372 در نزدیکی حرم مطهر رضوی راه‌اندازی شد، امسال برای ششمین‌‌بار بانی سفره بزرگی شده‌ است که هرشب قبل از اذان مغرب در خیابان طبرسی 16 پهن می‌شود تا 700 الی 1000مشهدی و زائر را کنار یکدیگر بنشاند و از آن‌ها پذیرایی کند؛ البته این سفره بزرگ با ویژگی دیگری نیز از سایر سفره‌های دسته‌جمعی افطار مشهد متمایز می‌شود، آن‌‌هم حضور 70نفر است که هرشب به‌صورت افتخاری به مردم خدمت می‌کنند. سیدجعفر کشمیری، از متولیان اصلی بیت‌‌الصادق(ع) مکتب جعفری، از چگونگی شکل‌گیری و ادامه این افطاری هزارنفره می‌گوید.

116607.jpg

افطاری هزارنفره

6سال پیش، برای نخستین‌‌بار سفره افطار در بیت‌الصادق(ع) پهن شد؛ البته آن زمان مثل این روزها استقبال نبود، اما چیزی نگذشت که شیفتگان این سفره بیشتر شد، تاجایی‌که از چند سال پیش برای کنترل جمعیت مجبور شده‌ایم کارت دعوت، طراحی و چاپ کنیم. این کارت‌ها ویژه رمضان است و هر روز ظهر در مساجد اطراف حرم مطهر امام‌رضا(ع) بین مردم توزیع می‌شود. افراد بعد از اذان مغرب با مراجعه به بیت‌الصادق(ع) کارت را می‌دهند و سر سفره افطار می‌نشینند. براساس همین کارت‌ها، تعداد افرادی که افطار می‌کنند، هرشب بین 700 تا 1000نفر می‌شوند.

پاک‌بان‌های شهر میهمان‌های ویژه افطار

افراد مختلفی را در ماه رمضان با همین کارت‌ها از سراسر شهر به اینجا می‌کشانیم. از کاسب گرفته تا ورزشکار و پاک‌بان؛ به‌عنوان نمونه برخی شب‌ها، میهمان‌ها را دسته‌جمعی از یک قشر دعوت می‌کنیم؛ مثلا یک شب پاک‌بان‌ها را سر سفره بیت‌الصادق(ع) می‌نشانیم. شب دیگر روحانیان را و یک شب هم کسبه منطقه ثامن را با خانواده‌هایشان.

کار افتخاری 70خادم

تقریبا از سه ساعت به اذان مغرب مانده، اینجا شلوغ می‌شود؛ البته نه با حضور میهمان‌ها بلکه به‌خاطر آمدورفت خادمان افتخاری. هر روز حدود 70نفر با زبان روزه به بیت‌الصادق(ع) می‌آیند. آشپزی می‌کنند. سبزی پاک می‌کنند. چای دم می‌کنند. سفره می‌چینند. غذا می‌کشند. جارو می‌کنند. ظرف می‌شویند و خیلی کارهای دیگر. این افراد که همراه‌های همیشگی افطاری‌های این بیت هستند، افتخاری کار می‌کنند و معتقدند که کمک در برپایی افطاری بیت‌الصادق(ع)، با برپایی مقدمات افطاری در منزلشان برای فامیل، فرقی ندارد و همان برکت را به زندگی‌شان می‌بخشد.

116606.jpg

نذری‌های مردم در بیت‌الصادق(ع)

در دفتر بیت‌الصادق(ع) مکتب جعفری چند برگ خاطره از افرادی را که چند سال قبل اینجا افطار کرده‌اند، بایگانی کرده‌ایم. این افراد همان‌هایی هستند که با خاطره خوش، هنوز هم در رمضان به این بیت سرمی‌زنند. دو تَن از آن‌ها زوجی بودند که چند سال از ازدواجشان می‌گذشت و بچه‌دار نمی‌شدند. آن‌ها وقتی نخستین افطاری را در این محل می‌خورند، به امام‌صادق(ع) متوسل می‌شوند تا فرزند‌دار شوند. نذرشان هم ادا می‌شود. آن‌ها سال بعد بچه‌به‌بغل سر سفره افطار ما نشستند و این خاطره را که روی کاغذ نوشته بودند، به دفترمان دادند یا پسری بود که خاطرخواه دختری شده‌ بود و خانواده‌ها مخالف این ازدواج بودند. او هم با نذری که در بیت‌الصادق(ع) به نام این امام کرد، موفق شد بعد از چند سال ازدواج‌ کند.

داستان شکل‌گیری بیت‌الصادق(ع) مکتب جعفری

زمانی که در کوچه‌‌پس‌کوچه‌های قدیم منطقه‌ ثامن، درست در محله کشمیری‌ها -که امروز اثری از آن نمانده است و به‌جایش با خیابان‌های جدید و میدانی به نام امر‌به‌معروف و نهی‌ازمنکر شناخته می‌شود- قایم‌باشک‌بازی می‌کردم، راه‌اندازی مکتب جعفری شروع‌ شد. یکی از دوستانم چشم گذاشت و من خودم را برای پنهان کردن به گوشه تقریبا مخروبه خانه‌ای رساندم. زیرپایم تابلویی افتاده بود که روی آن نوشته‌ بودند: «کودکان امام جعفر صادق(ع)». این تابلو را برداشتم و تمیز کردم. به‌دلیل اینکه پدرم نوحه‌خوان بود، با برگزاری جلسات قرآن غریبه نبودم. این شد که با همین تابلو به دوستان خودم پیشنهاد برپایی جلسه‌ای خانگی را دادم. این جلسه کودکانه با حضور مادرهایمان تشکیل شد و ادامه‌ پیدا‌ کرد تااینکه در سال1371 زمینی را در طبرسی16 با کمک خیران خریدیم و بعد از ساخت‌وساز، نخستین جلسات فرهنگی‌اش را در سال1372 با عنوان بیت‌الصادق(ع) مکتب جعفری شروع کردیم.

116611.jpg

درحال‌‌حاضر هم به‌جز افطاری شبانه و پخش سه‌ شب سحری که در هر شب آن، میزبان 4هزارنفر هستیم، در طول سال برگزاری مراسم دعای ندبه، جشن ولادت امام‌صادق(ع) و شهادت ایشان، مراسم‌ محرم و صفر، جشن نیمه شعبان، جشن عید غدیرخم، کمک به تامین هزینه‌های ازدواج(حدود 10مورد در سال) و اقدامات مشابه نیز در بیت‌الصادق(ع) مکتب جعفری انجام می‌گیرد.

 

 

به نقل از روزنامه شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: