حرم منور رضوی آماده میزبانی از زائران و مجاوران در شب‌‌های قدر است و تمهیدات لازم در این زمینه فراهم شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ماه مبارک رمضان بهار قرآن است و شب‌های قدر نیز قلب ماه مبارک رمضان هستند و خیل عظیمی از زائران و مجاوران در این شب‌ها در اماکن مذهبی حضور پیدا می‌کنند و حرم و بارگاه منور رضوی از این نظر جایگاه بسیار شاخصی دارد.

بارگاه منور رضوی همه‌ساله در ایام شب قدر شاهد حضور خیل عظیمی از زائران است و تمهیدات بسیار زیادی نیز از سوی متولیان اماکن متبرکه آستان قدس رضوی برای پذیرایی هر چه شایسته‌تر تمهید می‌شود و البته برنامه‌های ویژه‌ای نیز در این شب‌ها صورت می‌گیرد.

مناجات‌خوانی با حضور احمد واعظی

حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی، معاون تبلیغات آستان قدس رضوی در زمینه برنامه‌های تدارک دیده شده برای این ایام می‌گوید: برنامه مناجات‌خوانی در ایام ماه مبارک رمضان به دو نیمه تقسیم شده است. برنامه‌های نیمه دوم از شب شانزدهم ماه مبارک رمضان آغاز شده و تا پایان این ماه این برنامه‌ها با این روال ادامه دارد.

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی افزود: مهمانان این برنامه‌ها حاج احمد واعظی و سیدمهدی میرداماد هستند. مهمترین ویژگی برنامه‌های امسال این است که تلاش کردیم مناجات‌خوانی در شب‌های قدر نیز ادامه داشته باشد و نکته آن این است که برنامه مناجات خوانی به بعد از برنامه احیاء موکول شده است.

ویژه برنامه‌های تدارک دیده شده برای کودکان و نوجوانان

حجت‌الاسلام مهدی حسن‌زاده اما از تدارک ویژه آستان قدس رضوی در شب‌های احیاء و قدر برای کودکان و نوجوانان می‌گوید. وی در این زمینه عنوان می‌کند: برگزاری آموزش قرآن، آداب زیارت، صلوات خاصه حضرت رضا‌(ع) و قرآن به سر گرفتن از جمله برنامه‌هایی است که در این ایام برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره پاسخگویی به سئوالات دینی آستان قدس رضوی ادامه می‌دهد: این برنامه‌ها در واحد کبوترانه باب الهادی حرم منور رضوی تدارک دیده شده تا کودکان نیز در کنار پدران و مادران خود از برنامه‌های ویژه این ایام نصیب داشته باشند.

حسن زاده تصریح کرد: همچنین در این ایام رواق دارالهدایه میزبان نوجوانانی است که قرار است در مراسم شب‌های احیاء حرم منور رضوی حضور پیدا کنند و برنامه‌های ویژه این سنین نیز از ساعت 22 آغاز می‌شود.

اماکن رضوی آماده میزبانی از زائران

محمد توکلی، مدیر امور خدمه آستان قدس رضوی نیز در زمینه تمهید اقدامات لازم برای میزبانی از زائران و مجاوران در این ایام می‌گوید: صحن‌ها و رواق‌های روباز و بست‌های حرم منور رضوی برای این شب‌ها مفروش می‌شوند و تمهیدات لازم برای میزبانی شایسته از زائران علی ابن موسی الرضا(ع) تدارک دیده شده است.

مدیر امور خدمه آستان قدس رضوی گفت: در این ایام 400 نفر از خدمه آستان قدس رضوی برای مفروش‌کردن و جمع‌آوری و نظافت فرش‌ها بلافاصله بعد از پایان مراسم مشغول فعالیت خواهند بود.

پخش زنده در دوربرگردان‌های اطراف حرم رضوی

همچنین در این شب‌ها با توجه به حجم بالای زائران و مجاوران مراسم شب‌های احیاء به صورت مستقیم در دوربرگردان‌های حرم منور رضوی به صورت مستقیم پخش می‌شود تا از این برنامه‌ها بی نصیب نباشند.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: