وقتی در پایانه مسافربری امام رضا (ع) حضور می‌یابیم یکی از اصلی‌ترین مشکلات حضور افرادی با ظواهر نامناسب است که با صدای بلند نام شهرهای مختلف کشور را فریاد می‌زنند و از مردم می‌خواهند حتما و حتما از شرکت و مجموعه آن‌ها اقدام به خریداری بلیت کنند که این‌مهم سبب آزار و اذیت زائران و مسافران حرم مطهر رضوی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، در طی سالیان گذشته راهکارهای متفاوتی برای این مهم در نظر گرفته شده اما هیچ‌کدام به نتیجه نرسیده بود و گویا قدرت دلال‌ها بر نظر مدیران غلبه داشت. حتی با توجه به اینکه ارائه بلیت اتوبوس در سایت‌های اینترنتی به وفور حتی با تخفیف‌های بالا یافت می‌شد اما باز هم شاهد حضور دلالان بودیم، دلالانی که به گفته مسئولان گاه تا ۵٠ درصد قیمت تمام شده بلیت، برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود که این‌مهم سبب زیان مسافر، شرکت‌ها و راننده‌ها می‌شود. در حالی که اگر قرار بر چنین تخفیف‌هایی است، بهتر است مسافر آن را به‌صورت مستقیم و در زمان خرید بلیت دریافت کند.

اما گویا بعد از سال‌ها پیگیری‌های مختلف رسانه‌های مشهدی قرار بر این شده است تا دیگر شاهد حضور دلال‌ها در سطح پایانه‌های مسافربری مشهد مقدس نباشیم که در این راستا معاون اداره کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای خراسان رضوی گفت: در توافق با نمایندگان قانونی رانندگان، مالکان ناوگان و شرکت‌های حمل‌و‌نقل مسافری برون‌شهری و با هدف بهینه‌سازی این بخش «پرداخت هزینه به دلالان» در پایانه مسافربری امام رضای مشهد حذف شد.
 
جواد وحدتی‌فرد افزود: بر اساس مصوبه نشست روزهای ١٣ و ١۴ خرداد جاری با نمایندگان رانندگان، شرکت‌های حمل‌و‌نقل مشهد و دبیر کانون انجمن‌های صنفی رانندگان و مالکان بخش مسافری کشور شرکت‌های فعال در این بخش ملزم شدند هیچ‌مبلغی را به دلالان و جارچی‌ها در پایانه امام رضای مشهد پرداخت نکنند.
 
وی هدف این اقدام را بصرفه شدن فعالیت در این صنعت برای مالکان و رانندگان ذکر و بیان کرد: با توجه به اینکه مسافران برابر نرخ مصوب بها بلیت را پرداخت می‌کنند شرکت‌های حمل‌و‌نقل مسافر موظف شدند کل کرایه را پس از کسر کسورات قانونی به رانندگان پرداخت کنند و از کرایه هیچ وجهی را برای جارچی‌ها در نظر نگیرند.
 
معاون حمل‌و‌نقل اداره کل راهداری خراسان رضوی ادامه داد: شرکت‌های حمل‌و‌نقل مسافر فعال در این استان به منظور جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی و ورود افراد غیرمسئول برای جذب مسافر در قالب دلال و جارچی، ملزم شدند از ارائه تخفیف‌های غیرمنطقی در بهای بلیت‌ها خودداری کنند تا مسافران در پایانه مسافری مشهد گرفتار افراد سودجو نشوند.
 
وی گفت: مالکان ناوگان و رانندگان بخش مسافری نیز متعهد شدند لزوما بر اساس نرخ‌های مصوب مسافران را پذیرش کنند و مطابق قانون از سوار کردن مسافر در خارج از پایانه مسافری امام رضا(ع) از سمت غرب مشهد تا ایستگاه سوار میثاق و در سمت شرق این شهر تا پلیس‌راه شهید نوروزی خودداری کنند.
 
وحدتی‌فرد افزود: اداره کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای خراسان رضوی با شرکت‌های حمل‌و‌نقل و رانندگان ناوگان حمل‌و‌نقل بین شهری متخلف در خصوص تصمیم‌های اتخاذ شده در قالب کمیسیون‌های ماده ١٢ و ١٣ به شدت برخورد می‌کند.

 

 

به نقل از ایرنا و شهرارا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: