معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: کیفیت هوای کلانشهر مشهد روز یکشنبه 20 خرداد ماه در آستانه آلودگی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمد عرفانی میانگین شاخص کلی کیفیت هوای مشهد در صبح یکشنبه را 93 پی.اس.آی اعلام کرد و افزود: با توجه به روند صعودی افزایش آلاینده ها تا ساعاتی دیگر شاهد آلودگی هوا در مشهد خواهیم بود.

وی اظهار کرد: هم اکنون هوای ایستگاه های خاقانی با 130، تقی آباد با 121، رسالت با 109 و شهید مفتح با 102 پی.اس. آی در وضعیت هشدار قرار دارد.

وی گفت: در صورت ادامه آلودگی هوا در مناطق شهید کریمی، چمن، صدف و خیام شمالی نیز شاهد وضعیت هشدار خواهیم بود.

در پی 11 روز هوای آلوده در مشهد، شاخص های آلودگی در این شهر از دیروز کاهش یافته و هوای تنفسی برای شهروندان سالم شده است.

هشتم خرداد ماه جاری وضعیت هوای کلانشهر مشهد برای نخستین بار طی 2 سال اخیر با افزایش غلظت ذرات معلق وارد حالت آلودگی خطرناک شد.

علت این وضعیت حرکت گرد و غبار از کانونهای بیابانی قره قوم در ترکمنستان و هرات در افغانستان اعلام شد.

مشهد طی ماههای فروردین و اردیبهشت امسال 16 روز هوای پاک، 39 روز هوای سالم و هفت روز هوای ناسالم برای گروههای حساس داشته است.

روزانه تا یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در کلانشهر 3.5 میلیون نفری مشهد در حرکت هستند.

شاخص کیفیت هوا در کمتر از 50 پی.اس.آی بیانگر وضعیت هوای پاک، 50 تا 100 نشانگر وضعیت سالم، در محدوده 101 تا 150 پی.اس.آی بیانگر وضعیت هشدار برای افراد حساس و کودکان، بین 151 تا 200 پی.اس.آی هشدار برای همه سنین، بین 200 تا 300 پی.اس.آی حالت اضطرار است و آلودگی بیشتر از 300 پی.اس.آی نیز وضعیت بحرانی را نشان می دهد.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: