مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: مهم‌ترین نکته برای پیشبرد اهداف فرهنگی، کم کردن سایه سیاست از سر فرهنگ است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، جعفر مروارید شب گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه در هتل فرهنگ و هنر اظهار کرد: فضای مشهد و خراسان از دیر باز متکثر و فرهنگی بوده و از گذشته مجموعه‌ای از فعالان و تنوعی از نگرش‌های مختلف، یک هویت چند ضلعی را برای آن ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه این تکثر، شکنندگی و آسیب را برای مشهد به وجود آورده است، ادامه داد: شخصیت‌ها و افکار متنوعی همچون دکتر شریعتی، مرحوم واعظ زاده که در حوزه گفت‌وگو فعالیت داشت، آشتیانی و نگرش‌های متفاوت در فرهنگ عمومی را در فضای مشهد می‌بینیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه تفکر انقلاب براساس یک گفت‌وگو در مسجد کرامت آغاز شد، افزود: در مشهد افرادی با تفکرات فلسفی و انقلابی یا تفکرات خنثی را داشتیم که این تنوع دیدگاه همچون یک تسبیح به هم ملحق شده است.

مروارید با اشاره به تنوع افکار و دیدگاه‌ها در مشهد یادآور شد: علاوه بر این افکار، محافظه‌کاری هم نشانه دیگری از این فضا است، چرا که مشهدی‌ها اهل محافظه‌کاری هستند و این مسئله شفاف‌سازی را سخت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه حرم مطهر رضوی نیز بستری معنوی برای جذب افکار مختلف و هم پایگاهی برای گسترش افکار است، متذکر شد: ما سالانه حدود ٣٠ میلیون زائر را در مشهد داریم که تنوع زائران در صحن‌های مختلف دیده می‌شود و خود این ظرفیت، توسعه گفت‌وگو را در مشهد افزایش می‌دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اضافه کرد: مشهد با این ظرفیت‌ها و زیرساخت‌هایی همچون فرودگاه، شهر و شهروندی متکثر، جایگاه ویژه‌ای را داشته و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پیشبرد کار فرهنگ و هنر مسیر سختی را در پیش دارد.

مروارید با تاکید بر اینکه هنرمندان جزو اقشار مظلوم هستند که صدایشان به سختی شنیده می‌شود و فضای محافظه‌کاری باعث مهاجرات هنرمندان به مرکز کشور شده است، یادآور شد: این مشکلات در حوزه هنر بیشتر به چشم می‌آید و  مسئله ما بیشتر حفظ شأن و تکریم هنرمندان است.

وی گفت: روزنه امید و میراث گسترده احترام به اهل فکر، در مشهد وجود دارد و تکیه ما برافکار و زیبایی‌های دین است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اداره ارشاد با حضور بنده همسو با افکار عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و انتظاری که از ارشاد می‌رود این است که بتواند در شأن ایران اسلامی و آرمان‌های انقلاب فعالیت کند.

مروارید متذکر شد: برای پیشرفت فرهنگ و هنر، مهم‌ترین نکته کم کردن سایه سیاست از فرهنگ است، چرا که اگر فرهنگ جدا از  کش‌مکش‌های سیاسی کار کند منجر به توسعه آن می‌شود.

وی کارکرد فرهنگ را متفاوت با سیاست دانست و عنوان کرد: ما نیاز داریم در حوزه فرهنگ و هنر جدا از سیاست فعالیت کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی مشارکت جمعی اصحاب رسانه، هنرمندان و نخبگان را سه ضلع اصلی برای پیشبرد اهداف فرهنگی بر شمرد و افزود: این خود هنرمند است که می‌تواند خود را نقد کند.

مروارید با اشاره به اینکه در توسعه فرهنگی علاوه بر نگاه دینی که در جامعه ما وجود دارد، اصحاب رسانه می‌توانند بسیار مؤثر باشند، گفت: ما نمی‌توانیم یک انسان را بدون ارتباط در نظر بگیریم چرا که او ذاتا مدنی است.

وی رسانه را در عصر مدرن، ظهور اجتماع دانست و خاطرنشان کرد: در نگاه فلسفی پیشرفت نیازمند حضور قوی رسانه است، انقلاب اسلامی ما با رسانه و سخنرانی امام پیروز شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه در عرصه کنونی رسانه در مشهد وضعیت خوبی دارد، بیان کرد: مشهدی‌ها بازوی قوی‌ را در عرصه رسانه دارند.

مروارید ضمن درخواست همکاری از رسانه‌ها برای پیشبرد اهداف فرهنگی و نقادی منصفانه، تاکید کرد: فرهنگ راه‌حل فرهنگی دارد و باید قواعد مستقلی را برای فرهنگ در نظر بگیریم.

در ادامه این نشست معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، به ایراد سخنانی پرداخت و اظهار کرد: خوشبختانه یکی از نقاط قوت در مشهد بحث رسانه و مطبوعات است که پیشینه تاریخی آن بیش از یکصد سال است.

 یوسف امینی با بیان اینکه فعالیت رسانه و مطبوعات در مشهد تداوم داشته و نقش آن هیچ گاه کم رنگ نشده است، ادامه داد: امروزه با ٣٢٠ روزنامه و نشریه رتبه برتر بعد از تهران را داریم و پنج روزنامه داریم که در شهر منتشر می‌شود

وی خراسان رضوی را تنها استانی دانست که ٢ روزنامه در سطح استان دارد و تاکید کرد: ٢۵ روزنامه و ١١ خبرگزاری در مشهد دفتر رسمی برای فعالیت دارند.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی یادآور شد: مشهد در شناسایی استعدادها و ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد جایگاه ویژه‌ای داشته و در عین حال که از نقدها و آسیب‌ها هم نگذشتند، همه این‌ها در راستای پرورش استعدادها بوده است.

امینی توسعه فرهنگی را زیربنای دیگر حوزه‌ها دانست و اشاره کرد: فرهنگ مبنا و زیربنای توسعه و رشد است و ما این قابلیت را در استان داریم که به رشد آن در سطح استان کمک می‌کند.

گفتنی است؛ این مراسم که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد که با ضیافت افطار به اتمام رسید.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: