شهرک «مشهد دوست داشتنی» که طی سال های گذشته محفلی برای حضور پرشور خانواده هابود، این شب ها نیز به محلی برای تولید یک برنامه فرهنگی تبدیل شده است، البته این بار مخاطبان آن نه فقط مشهدی ها، بلکه تمام ایرانیان خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ضبط برنامه 80 قسمتی «مشتی باش» که از اول ماه رمضان آغاز شده، این شب ها نیز ادامه دارد و از عید سعید فطر پخش آن از شبکه های نسیم، جام جم و شبکه استانی خراسان رضوی آغاز خواهد شد. به همین بهانه و در گفت و گو با یکی از تهیه کنندگان این برنامه، تلاش کردیم جزئیات بیشتری از آن را در اختیار مخاطبان قرار دهیم. آن چه می خوانید، ماحصل گفت و گوی ما با «امیرمهدی کلیدری» است.

ایده اولیه

ایده اولیه این برنامه که با حمایت صداوسیمای مرکز استان و مشارکت بخش خصوصی در حال ساخت است، دو سال قبل و همزمان با موضوع پایتخت فرهنگی جهان اسلام شکل گرفت. در آن مقطع، فکر کردیم با ایجاد فضایی پرنشاط و با حس هویت مشهد، برنامه ای بسازیم که با تراز ملی روی آنتن ببریم. اما به دلیل آن که در آن مقطع از ساخت آن حمایت نشد، طرح به مرحله تولید نرسید، پس از آن و با تغییر فرمول پشتیبانی مالی برای ساخت برنامه، شرایط کار فراهم شد.

چرا «مشتی باش»؟

نامی که برای این برنامه انتخاب شده است «مشتی باش» است. این نام ، یک ترکیب سه وجهی است و دلیل انتخاب آن برای این برنامه نیز همین سه وجهی بودن آن است. یک وجه این انتخاب، این بوده که از قدیم، مرسوم بوده به هر کسی که به حج می رفته «حاجی»، هر کسی که به کربلا سفر می کرده «کربلایی» و به هر کسی هم که به مشهد سفر می کرده «مشهدی» یا همان «مشتی» گفته می شد. وجه دوم آن این است که فردی که به زیارت امام رضا (ع) می آمده، به سبب این زیارت، برای خود شأنی قائل می شده و تلاش می کرده تغییری در سلوک و رفتار خود بدهد و به اصطلاح «مشتی» بشود. وجه سوم موضوع نیز این است که افرادی که رفتار خود را ذیل رفتار امام رضا(ع) احساس می کردند، دوست داشتند به نوعی لوطی گری داشته باشند و به اصطلاح «مشتی» باشند. به این دلیل که می خواستیم عنوان «مشتی بودن» را احیا کنیم، آن را برای برنامه انتخاب کردیم.

80 قسمت 60 دقیقه ای

برنامه «مشتی باش» مجموعه ای شامل 80 قسمت 60 دقیقه ای با رویکرد مهمان محور است که به تهیه کنندگی «امیرمهدی کلیدری» و «مصطفی عادل خانی» و کارگردانی «سامان سالور» آماده می شود و «الهه زارع نژاد» نیز نویسندگی آن را به عهده دارد. برنامه شامل پلاتوی مجری، گفت و گو با مهمان و انجام کارهای خیرخواهانه است. گفت و گو با مهمان نیز با رویکرد طنز انجام می شود و مجری این برنامه «علی اوجی» است.

مهمانانی با رنگ و بوی مشهد

در برنامه، چهره های مشهور هنری، علمی، فرهنگی، اقتصادی و ورزشی با دو رویکرد ملی و استانی حضور پیدا می کنند. درباره انتخاب چهره های ملی نیز به این نکته توجه شده که کاری در ارتباط با مشهد یا امام رضا (ع) انجام داده باشند. تا کنون، چهره هایی مانند لاله اسکندری، فلورا سام، مجید اوجی، صبا راد، مانی رهنما، مرجانه گلچین، لیندا کیانی، مهدی یغمایی، الناز حبیبی، محمدرضا هدایتی، وحید شمسایی و علی ضیا، در این برنامه حضور پیدا کرده اند. ضبط برنامه از ابتدای ماه مبارک رمضان آغاز شده و پخش آن نیز همزمان با روز عید فطر و با دو ویژه نامه آغاز می شود و پس از آن نیز به روال عادی، از یک شنبه تا پنج شنبه پخش می شود. این برنامه از طریق شبکه جام جم و نسیم و همچنین شبکه استانی به مخاطبان ارائه می شود. محل ضبط برنامه نیز مجموعه مشهد دوست داشتنی است. شایان ذکر است تاکنون مسئولانی از جمله استاندار خراسان رضوی و مدیر کل صدا و سیمای استان نیز در محل ضبط این برنامه حاضر شده و از نزدیک، شاهد تهیه این مجموعه تلویزیونی بوده اند. سرمایه گذاری این مجموعه توسط بخش خصوصی و با مجوز شبکه استانی صورت گرفته است.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: