نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: زکات فطره هر نفر مطابق قوت غالب اوست که برای گندم، هر نفر حدود ۶ هزار تومان است و برای برنج، معادل برنج مصرفی در سال محاسبه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی با بیان اینکه زکات فطره بر مبنای قوت غالب تعیین می‌شود، گفت: زکات فطره از نوع طعام است که عبارت است از قوت غالب و مواد غذایی که در اغلب سال از آن استفاده می‌شود، چون مردم قوت غالب و مواد غذایی که استفاده می‌کنند، گندم و نان است، باید ۳ کیلو گندم یا قیمت ۳ کیلو گندم را بپردازند که قیمت ۳ کیلو گندم در بازار آزاد مشهد و خراسان رضوی، ۶ هزار تومان است.

وی گفت: اگر کسی به اعتبار اینکه قوت غالب او برنج است، بخواهد قیمت برنج بدهد، باید قیمت ۳ کیلو برنجی که مصرف می‌کند، چه داخلی و چه خارجی را بپردازد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تصریح کرد: مورد مصرف زکات فطره عین زکات مال است، بخشی از مصرف آن فقرا هستند،  که اگر از اقوام و آشنایان باشد و به‌واسطه آن صله‌رحم نیز انجام شود، بهتر است.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: مجموعه‌هایی همچون کمیته امداد، بهزیستی یا مجموعه‌هایی که حوزه نمایندگی ولی‌فقیه است و زکات فطره جمع‌آوری می‌کنند، بر مصرف آن نظارت می‌شود و از گردن پرداخت‌کننده برداشته می‌شود، اما در مورد مجموعه‌های خیریه، پرداخت‌کننده باید یقین پیدا کنند که آن دستگاه خیریه، فطریه را به‌مصرف نیازمندش برسانند.

وی گفت: کسانی که به‌خاطر عذر روزه‌شان را خوردند و نتوانستند روزه‌ بگیرند، اگر تا سال آینده نتوانستند قضایش را بگیرند، بر آنان کفاره تأخیر صادق است که باید به‌اندازه هرروز، ۱۰ سیر نان پرداخت شود، فقیر نیز باید پول را حتماً به مصرفی برساند که بابت آن کفاره پرداخت‌ شده است،

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در خصوص کفاره روزه عمد، گفت: کسانی که می‌خواهند کفاره نان بدهند، برای هرروز به‌اندازه ۲ هزار تومان پول نان به‌فقیر بدهند و فقیر نیز باید آن پول را نان بخرد و مصرف کند، کسانی که از روی عمد روزه خوردند، برای هرروز باید ۶۰ مسکین اطعام کنند، یعنی باید غذای کامل به ۶۰ فقیر بدهند و اطعام کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: کفاره عمد نیز اگر به‌مجموعه‌های خیریه پرداخت شود، مکلف باید یقین کند این کفاره صرف اطعام فقرا می‌شود.

 

 

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: