در شرایطی که نمایندگان ورزشی استان ها در لیگ های برتر رشته های مختلف یکی یکی خود را برای حضور در سطح اول ورزش کشور آماده می کنند، هنوز خبری از تیم های استان در بسیاری از رشته ها نیست و این در حالی است که وعده های خوبی برای همکاری برخی صنایع ، بانک ها و شهرداری در حل بزرگ ترین چالش کنونی ورزش استان(تامین نیاز مالی تیم ها در بخش ورزش حرفه ای و قهرمانی) به گوش می رسید، اما هنوز شاهد هیچ اقدام عملی در این زمینه نیستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، برای پیگیری همین مطالبه،به سراغ معاون اداره کل ورزش و جوانان استان رفتیم تا پاسخ های"امیررضا زارعی"را به سوالات چالشی خود در این زمینه بشنویم که ضمن تشکر از سعه صدر و پاسخ گو بودن وی،خوانندگان گرامی را به خواندن این گفت و گوی چالشی دعوت می کنیم.

 در آستانه آغاز بسیاری از لیگ های ورزشی کشور و در شرایطی که حتی قرعه کشی برخی مسابقات لیگ های کشوری هم انجام شده است، به رغم وعده های فراوان برخی مسئولان استانی برای تامین منابع مالی مورد نیاز در بخش ورزش حرفه ای،متاسفانه هیچ چشم انداز امیدوارکننده ای (حداقل در عمل)دیده نمی شود.آیا قرار نیست شاهد تحول امیدوارکننده ای در این حوزه باشیم و آیا غیبت غیرموجه استان در بسیاری از رشته های ورزشی امسال هم ادامه خواهد داشت؟

اداره کل ورزش و جوانان استان به عنوان متولی اصلی ورزش در خراسان رضوی متعهد به پیگیری تمام موضوعاتی است که منجر به تعالی ورزش استان می شود. موضوع مطالبه حضور تیم های ورزشی استان در لیگ های کشوری، یک مطالبه واقعی است و ما هم در قبال آن خود را مسئول می دانیم. این را که رسیدگی به این چالش بزرگ ورزش استان در عمل محقق نشده است، به حساب انجام نشدن و پیگیری موضوع ازسوی ما نگذارید، چراکه اداره کل ورزش از همان روزهای ابتدایی سال ،به جد پیگیر هماهنگی برای تشکیل جلسه با حضور دیگر نهادهای مسئول از استانداری تا نمایندگان مردم در مجلس،شهرداری و شورای شهر مشهد، بانک ها و صنایع استان بوده است و این طور نیست که ما دست روی دست گذاشته باشیم.

جسارتا عرض می شود، تشکیل جلساتی که در آن ها نمایندگانی از رسانه ها حضور یا خروجی مشخصی ندارند یا اطلاع رسانی لازم  درباره تصمیمات آن انجام نمی شود، نمی تواند راهگشا باشد.

-ایراد شما تا حدودی شاید وارد باشد.اما ما در این خصوص،جلساتی را با مسئولان شهرداری و دیگر نهادها برگزار کردیم و یک گام مهم برداشتیم. مدت ها بود که برآورد درستی از بودجه و تعداد تیم های ورزشی ما که ظرفیت و استحقاق  حضور در لیگ های کشوری را دارند، وجود نداشت.اما برای نخستین بار ما در جلسات تخصصی، تعداد رشته های دارای ظرفیت و همچنین برآورد بودجه ای را مشخص کردیم و آن را به اطلاع  مسئولان ذی‌ربط   رساندیم. البته این برنامه ریزی با دو اولویت (نخست: صرف حضور در لیگ ها در برخی رشته ها و دوم :با هدف قرارگرفتن روی سکو در برخی رشته های دیگر) انجام شد.

 ...و نتیجه چه بود؟

-طبق این برآورد،خراسان رضوی در 10 رشته، 10تیم با ظرفیت حضور در  لیگ های ورزشی برتر  کشور دارد که این رشته ها عبارتند از هندبال، کشتی، فوتسال، والیبال، بسکتبال، قایقرانی و تعدادی دیگر که الان حضور ذهن کامل ندارم. بودجه مورد نیاز30تا35میلیارد تومان است که ما نحوه تامین آن را با کمک بانک ها ،شهرداری، صنایع و... در جلسات بعدی مشخص می کنیم.

آیا نام فوتبال هم در میان این رشته ها هست؟

-خیر !ما فوتبال را به دو دلیل در این فهرست نگذاشتیم. نخست آن که این رشته، بودجه مالی هنگفتی می خواهد که اگر قرار بود آن را در این فهرست قرار می دادیم،شاید بخش اعظم این بودجه را به تنهایی می بلعید.دلیل دوم ما هم این بود که خوشبختانه حامی مالی خوبی برای این رشته وجود دارد و شرکت "پدیده" تامین کننده هزینه های مالی است و البته این مسئله باعث نمی شود که ما از حمایت این تیم در لیگ برتر هم غافل باشیم.خوشبختانه پس از این که مشکلات مالی برای این تیم پیش آمد،با تدبیر استانداری و حمایت برخی صاحبان صنایع به صورت موقت،کمک هایی به"پدیده"شد و گویا امسال هم راهکارهایی برای حمایت های مقطعی از این تیم اندیشیده می شود.

 در این پازل،مسئولان هیئت ها چه وظیفه ای برعهده دارند؟

-سوال بسیار خوبی پرسیدید.نقش اصلی را در این نقشه راه،روسای هیئت ها برعهده دارند.ما به روسای هیئت ها ماموریت دادیم که با حامیان مالی به صورت مستقل،به مذاکره بپردازند و نظر مثبت آنان را جلب کنند. طبیعی است که تامین هزینه های باقی مانده را نیز ما با کمک همان کارگروه  پیگیری می کنیم.

 اما این روند که روش جدیدی نیست و قبلا نیز همین دستورالعمل وجود داشت.ازسوی دیگر بسیاری از روسای هیئت ها نیز معتقدند در جذب حامی مالی، ورود اداره کل ورزش وجهه قوی تری به ماجرا می دهد.

-متاسفانه برخی مسئولان هیئت ها چون نمی خواهند به زحمت بیفتند، توپ را به زمین اداره کل می اندازند. در حالی که این کار درست نیست و یکی از وظایف ذاتی آن ها یافتن و جذب حامی مالی است.

 فکر نمی کنید،این جلسات باید با شتاب بیشتری به نتیجه عملی برسد؟لیگ های کشوری، منتظر خراسانی ها نمی مانند.

-شاید تاخیرهایی خارج از مسئولیت ما به دلیل نیاز به هماهنگی بین بخشی اتفاق افتاده باشد،اما ما به دنبال تسریع در این روند هستیم.چراکه اگر این روند با تاخیر ادامه یابد، مسلما غیبت خراسان رضوی در برخی لیگ های بزرگ کشوری هم تمدید خواهد شد که این روند مد نظر ما نیست.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: