مدیرعامل آب و فاضلاب مشهد‌مقدس گفت: این شهر در حال حاضر با کمبود آب ۱۷.۳ درصدی مواجه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سید علیرضا طباطبایی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: شرکت آب و فاضلاب مشهد در یک سال گذشته 263 هزار متر مکعب به میزان تصفیه‌خانه‌ها و 100 هزار متر مربع به میزان شبکه‌ فاضلابی این شهر اضافه کرده است.

وی افزود: شهر مشهد 5320 کیلومتر شبکه آبی و یک میلیون و 280 هزار مشترک آبی دارد و در سال گذشته 49 درصد تامین آب از مشهد چاه‌ها، 46 درصد سدها و 5 درصد مخازن آبی بوده و 210 هزار مخزن آبی در حال ساخت است که 110 هزار مورد آن تا پایان تابستان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با بیان اینکه وضعیت بارندگی مشهد 184.82 میلی‌متر بوده است، گفت: این میزان با کاهش 8 درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است و 21 پهنه آبی آب مورد نیاز مردم مشهد تامین و توزیع می‌کنند.

طباطبایی تصریح کرد: تمامی خدمات مشترکان از طریق سیستم‌های الکترونیکی و gis ارائه می‌شود و در حوزه مدیریت تقاضا دو مدیریت توزیع و مصرف آب را دنبال می‌کنیم و به توسعه سیستم‌های هوشمند، شناسایی نشت‌یابی‌ها و هدررفت‌های آبی، اصلاح شبکه‌های آبی، شناسایی انشعابات آبی غیرمجاز، تکمیل پروژه آبی نبی اکرم(ص)، احیا و بهسازی چاه‌های خارج از مدار و غیره از جمله مهمترین اقدامات پیش رو خواهد بود.

وی تاکید کرد: پروژه آبی نبی اکرم(ص) تاکنون 41 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و از مجموع 119 کیلومتر طولی این شبکه 52 کیلومتر آن بهره‌برداری رسیده است و مابقی آن تا دو سال آینده به اتمام می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با بیان اینکه مشهد در شرایط تنش آبی قرار دارد، خاطرنشان کرد: در مشهد با کمبود آبی 17.3 درصدی مواجه هستیم و باید سعی کنیم که مصرف را در حد متعارف نگهداریم و مشترکان آبی را به مصرف بهینه آب تشویق کنیم.

طباطبایی گفت: در حوزه انرژی‌های پاک توسعه ظرفیت‌های آبی و سیستم‌های خورشیدی و همچنین استفاده از انرژی آب برای تولید و افزایش راندمان برق را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

وی افزود: در سال 95، 19.56 درصد و در سال 96، 18.39 درصد هدررفت آب داشتیم که شامل هدررفت‌های ظاهری و واقعی همچون خطای فردی، خطای کنتورها و نشست آبی بوده و 10.68 هدررفت ظاهری و 7.71 درصد هدررفت واقعی بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با اشاره به اینکه همه ساله وضعیت آب موجود در سدها بررسی می‌شود، بیان کرد: در سال گذشته 224.5 هزار مترمکعب نیاز آبی تامین شد و این عدد در سال 95 بیش از 225 هزار مترمکعب بود که علت این کاهش مصرف بیشتر مشترکان آبی مشهد بوده است و از رسانه‌ها می‌خواهیم که اثرات مثبت آبی را به خوبی به مردم معرفی کنند تا ضمن ملاحظه اقتصادی خانوارها، شاهد مدیریت صحیح در مصرف بهینه آب باشیم.

طباطبایی تصریح کرد: سرانه مصرف خانگی هر نفر 122 لیتر در هر شبانه‌روز است و متوسط مصرف آب واحدهای خانگی 11 هزار لیتر بوده که از میانگین کشوری پائین‌تر بوده است و 82 درصد حجم مصرفی آبی توسط واحدهای خانگی و 18 درصد مابقی توسط واحدهای غیرخانگی بوده است.

وی تاکید کرد: شرکت آب و فاضلاب مشهد در حوزه کمی و کیفی آبی و کنترل کیفیت آب توزیعی پیگیری‌های مستمری را دارد و شاخص مطلوبیت کلرها با 99 درصد بوده و پروژه‌های آبی در حال اجرا نقش موثری را در عرضه هرچه بهتر آب سالم دارد.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: