هفتم تیر 1360 بر اثر انفجار بمب در سالن اجتماعات حزب جمهوری اسلامی، آیت‌ا... سید‌محمد‌ حسینی بهشتی رئیس دیوان عالی کشور همراه با ده‌ها تن از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی کشور به شهادت رسیدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، این حادثه از جمله اقدامات تروریستی سازمان مجاهدین خلق (‌منافقین) در سال‌های اولیه پس از پیروزی انقلاب بود. به گزارش بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور) در فاجعه هفتم تیر، علاوه بر شهید ‌آیت‌ا... بهشتی رئیس دیوان عالی کشور، 72 نفر دیگر از جمله چهار وزیر، چند معاون وزیر، 27 نماینده مجلس و جمعی از اعضای حزب جمهوری اسلامی نیز به شهادت رسیدند. تعدادی از این شهیدان، چهره‌ها و شخصیت‌های خراسانی بودند که یا متولد این دیار بودند یا سال‌ها در این خطه می‌زیستند.

افشاگری علیه بنی صدر

شهید عبدالحمید دیالمه اردیبهشت 1333 در تهران دیده به جهان گشود. ارتباط مستمر با علمای تهران و شرکت در جلسات شهید مطهری و شهید بهشتی  و طراحی تظاهرات علیه رژیم پهلوی در شهر مشهد از جمله فعالیت‌های آن شهید قبل از پیروزی انقلاب بود.

پس از انقلاب نیز شهید دیالمه انجام فعالیت‌ها و مسئولیت‌هایی از جمله   نمایندگی مردم مشهد در اولین دوره مجلس را بر عهده داشت.

مبارزات انقلابی از مشهد تا آمریکا

شهید جواد اسدا... زاده از فعال‌ترین اعضای انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا بود و توانست انجمن اسلامی دانشجویان در این کشور  را پایه‌گذاری کند. پس از پیروزی انقلاب و تاسیس حزب جمهوری اسلامی همکاری خود را با این حزب در مشهد آغاز کرد. در انتخابات مجلس به عنوان اولین نامزد مشهد معرفی شد و در زمان ریاست جمهوری شهید رجایی به عنوان «معاون بازرگانی خارجی وزارت بازرگانی» انتخاب شد.

اولویت،  مبارزه انقلابی

شهید محمد رواقی سال 1328 در مشهد متولد شد.  پس از دانش آموختگی عازم آمریکا شد و در دانشگاه اکلاهما دوره فوق لیسانس را طی کرد. شهید رواقی، ضرورت مبارزه با رژیم پهلوی را مهم‌تر دانست و در سال 53 عازم وطن شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 به سمت مدیر عامل شرکت فرش ایران منصوب شد و به بررسی سوء استفاده‌هایی که در شرکت شده بود پرداخت و عاملان را به دستگاه قضایی معرفی کرد.

حضور در مدارس علمیه مشهد

شهید حجت الاسلام سید محمد تقی طباطبایی متولد 1307 در  روستای چلنگ از توابع شهرستان هامون سیستان و بلوچستان بود. تحصیلات دینی خود را از شهر زابل آغاز کرد و برای ادامه تحصیل به مشهد آمد. به گزارش مهر، شهید حسینی طباطبایی  به  عنوان اولین نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. آن شهید اولین نماینده‌ای بود که در ماجرای عزل بنی صدر نقش کلیدی داشت.

تلاش بی وقفه برای نشر حقایق اسلام

شهید حجت الاسلام قاسم صادقی سال 1315 در روستای گرمه از توابع جاجرم بجنورد متولد شد. در 15 سالگی تحصیل علم را آغاز کرد و برای ادامه تحصیل رهسپار حوزه علمیه مشهد شد. شهید صادقی برای اثبات و نشر حقایق اسلام از دور افتاده‌ترین روستاها و تا قلب شهرها با هر فردی به مناظره و گفت وگو می‌نشست. پس از پیروزی انقلاب با درخواست علما، نامزد حوزه انتخابیه مشهد مقدس شد وبه مجلس راه یافت.

 مردی از دیار نیشابور

شهید «سید محمد موسوی فر» سال 1327 در نیشابور متولد شد.

 پدری روحانی و متقی داشت و نخستین درس‌های علمی و اخلاقی را از او آموخت. در 13 سالگی وارد حوزه علمیه مشهد شد و کمی بعد به صف طلاب مبارز پیوست.

آن شهید در تظاهرات نخستین روزهای انقلاب شرکت داشت و با پیروزی انقلاب به عضویت حزب جمهوری اسلامی درآمد.

 

شهادت در 25 سالگی

شهید «حجت الاسلام حسین سعادتی» سال 1335 در روستای ابوسعدی نیشابور چشم به جهان گشود. پس از اتمام تحصیلات وارد حوزه علمیه نیشابور شد و دو سال بعد برای ادامه تحصیل به مشهد و سپس قم عزیمت کرد. پس از پیروزی انقلاب و از سال 1358 در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی مشغول به کار شد. در سال 60 او 25ساله بود که طعم شهادت را چشید و همراه با دیگر یاران، آسمانی شد.

زاده تربت جام

شهید علی اکبر  دهقان در سال ۱۳۲۷ در شهر تربت جام متولد شد و با فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی که در دوران تحصیل خود داشت، برای همه مردم شهر به عنوان چهره‌ای مذهبی و پایبند به مکتب شناخته شده بود. سال‌های بعد به عنوان نماینده مردم، راهی مجلس شد و با تصویب اعتبارنامه اش در سال ۵۹، در سنگر مبارزه مجلس قرار گرفت و همان طور که زیبنده اش بود، در این سنگر یکی از یاوران امام(ره) و از نگهبانان وفادار و مبارز انقلاب بود.

فعالیت‌های انقلابی در اسفراین

شهید حجت‌الاسلام محمدحسن طیبی در سال 1310 در روستای روئین اسفراین دیده به جهان گشود. به منظور آموختن علوم دینی روانه  مشهد مقدس شد. با پیروزی انقلاب به عنوان نماینده  مردم اسفراین به مجلس راه یافت. شهید طیبی بیان گرم و شیوایی داشت و خیلی از مردم اسفراین و به خصوص جوان‌ها پای منبر او می‌نشستند و در برنامه‌های انقلابی به او کمک می‌کردند.

مردی از جنوب خراسان

شهید دکتر «مهدی امین زاده» سال ۱۳۲۸ در شهرستان قاین دیده به جهان گشود و پس از سپری کردن تحصیلات مقدماتی، برای ادامه تحصیل عازم مشهد شد. شهید امین زاده در سال ۱۳۵۱ از دانشگاه دانش آموخته شد و با هدف ادامه تحصیل به آمریکا رفت. در رشته برنامه ریزی اقتصادی دانشگاه تگزاس، موفق به دریافت مدرک دکترا شد و هنگامی که امام خمینی (ره) در پاریس اقامت داشتند خود را به آن جا رساند و همراه ایشان به ایران بازگشت.
 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: