مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: این استان پس از هرمزگان، رتبه دوم کشور در زمینه پرورش کروکودیل را دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمدرضا مهدی زاده گفت: پرورش کروکودیل با توجه به قابلیت صادراتی داشتن پوست این گونه، دارای درآمد و ارزش فراوانی است.

وی با اشاره فعالیت تنها واحد پرورش کروکودیل استان در منطقه ملک آباد در حدفاصل مشهد - نیشابور، افزود: این واحد با ظرفیت تولید 300 تخته پوست کروکودیل ظرفیت سازی و راه اندازی شده است.

وی با اشاره به ارزش بالای صادراتی پوست این گونه، افزود: پرورش هر کروکودیل 2.5 تا 3 سال طول می کشد که پس از آن پوست این گونه آماده دباغی و صادرات می شود.

وی افزود: البته صادرات گوشت این گونه نیز از ارزش و تقاضای بالایی برخوردار است که در این زمینه نیز در حال برنامه ریزی هستیم.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار کرد: کروکودیل پوزه کوتاه ایران ارزش اقتصادی برای صادرات ندارد و از مجموع 24 گونه موجود در دنیا فقط پنج گونه ارزش اقتصادی برای پرورش دارند.

مهدی زاده بیان کرد: از میان این پنج گونه، پرورش گونه کروکودیل آسیای جنوب شرقی(تایلندی) در ایران انجام می شود که طول آن به هفت متر می رسد.

وی تاکید کرد: با هدف توسعه شیلات در استان به دنبال پرورش گونه های جدید در این حوزه هستیم.

این مسئول گفت: باید بر اساس بازار و کاربرد شیوه های جدید برای درآمدزایی در بخش شیلات، پرورش گونه های جدید ماهی و آبزیان مورد توجه قرار گیرد که در این زمینه درخواست ها به وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده است.

استان خراسان رضوی هم اکنون دارای 150 مرکز پرورش ماهیان سردآبی، هزار و 260 مرکز پرورش ماهیان گرمابی و 75 مرکز تولید ماهیان زینتی است.

گفتنی است نخستین واحد پرورش کروکودیل ایران در جزیزه هنگام در استان هرمزگان فعالیت دارد.

 

 

یه نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: