مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: تلاش می کنیم ۳۹ اثر تاریخی در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی را حفظ کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ابوالفضل مکرمی فر صبح پنجشنبه در جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار کرد: مجموع مساحت بافت های تاریخی شهری این استان ۴ هزار و ۲۵۰ هکتار است و چند بافت بافت تاریخی دیگر نیز در حال اضافه شدن به این مساحت است.

وی افزود: با پیگیری های انجام شده تاکنون بافت تاریخی روستاهای مزینان و روستای مزار در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و بافت تاریخی روستاهای ریاب گناباد، زعفرانیه سبزوار و کنگ بینالوددر حال ثبت است.

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی بیان کرد: ۱۰۱ روستای خراسان رضوی به عنوان روستای دارای بافت با ارزش فرهنگی- تاریخی اعلام شده است.تا پایان سال مالی ۹۶ در مجموع اعتبار روژه های در دست اقدام ۲۱ میلیاردو ۶۶۰ میلیون ریال بوده است

مکرمی فرهم  تصریح کرد: از مجموعه هایی مانند شهرداری ها درخواست داریم پیش از اجرای عملیات عمرانی در بافت های تاریخی و فرهنگی حتما هماهنگی لازم با میراث فرهنگی را انجام دهند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص احیای بافت تاریخی اطراف حرم مطهر رضوی گفت: طبق مطالعات انجام شده در این محدوده  ۷ محور که عناصر ارزشمند تاریخی در آن ها قرار دارند مد نظر قرار گرفته و پیش بینی ما این است که ۳۹ اثر تاریخی در این محورها قرار حفظ شوند.

 

 

به نقل از مهر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: