رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تشکیل ۴۰۰ پرونده قاچاق ارز به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار در سه ماه گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علی مویدی خرم آبادی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سه ماه گذشته ۴۰۰ مورد قاچاق ارز کشف شده است، گفت : از این مقدار ، ۲ میلیون دلار آن بدست آمده است.

وی ۱۰ تا ۱۵ مورد از این پرونده ها را مهم ارزیابی کرد و افزود: این پرونده ها به طور اختصاصی از سوی وزارت اطلاعات و ناجا در حال پیگیری است و با عاملان آن برخورد خواهد شد.

مویدی به تخلفات صورت گرفته از سوی برخی وزارتخانه ها و دستگاههای دولتی در جریان واردات با ارز دولتی طی سه ماه اخیر نیز اشاره کرد و گفت: موضوع آن طور که در برخی رسانه ها منعکس شده نیست و اینطور نبوده دستگاهی که باید تجهیزات پزشکی وارد کند، خودرو وارد کرده باشد، اما تخلفاتی رخ داده که به وزیر مربوطه گفته ایم چرا دستگاه تابعه آن وزارتخانه که از معافیت تعرفه ای برخوردار است، در سه ماه اخیر در کنار واردات وسایل پزشکی، تلویزیون و میز و صندلی هم وارد کرده است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قاچاق سیگار به حداقل رسیده است، گفت: با توجه به سرمایه گذاری برندهای معروف وتولید در داخل کشور نه تنها قاچاق سیگار کاهش یافته بلکه در این زمینه به صادرات هم دست یافته ایم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما درباره ورود غیر قانونی 6400 دستگاه خودرو به کشور گفت: ​آمارهایی که در این زمینه مطرح می شود درست نیست و از 6 هزار خودرویی که گفته می شود وارد شده تاکنون 2 هزار دستگاه آن ردیابی وبصورت فیزیکی برای ما مشهود شده است و تا این زمان نمی توان به قطعیت درباره باقی این خودروها اظهار نظر کرد.

​رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص حک شدن سایت وزارت صنعت ،معدن و تجارت و واردات خودروهای لوکس گفت: قطعاً حفره ای وجود داشته و عده ای از مسیر این حفره سوء استفاده کرده اند که برای معرفی آنها، پرونده باید به نتیجه برسد. از نظر فنی حک شدن سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت اتفاق افتاده است اما اینکه آیا این مشکل فنی سایت، باعث بروز قاچاق شده است یا نه، هنوز معلوم نیست.

وی با تکذیب خبر واگذاری ۲ میلیون یورو ارز دولتی به شرکتی که وجود خارجی ندارد، گفت: تا زمانی که جرمی محرز نشده نمی توانیم در مورد آن اظهارنظر کنیم. در کشور ما بلافاصله پس از طرح یک پرونده، مسابقه اطلاع رسانی راه می افتد. در حالی که صرفاً پرداختن به یک اتهام هزینه های روحی و روانی در پی دارد. به همین دلیل نه شخص بنده و نه دستگاه های عضو ستاد اجازه نمی دهیم پرونده ای تا به نتیجه نرسیده اطلاع رسانی شود.

وی رسانه ها را به ارائه اطلاعات درست و متقن توصیه کرد و افزود: دشمن هنوز جنگ اقتصادی را شروع نکرده، برخی رسانه ها با جو سازی آثار آن را به جامعه تحمیل کرده اند. این در حالی است که اطلاعات من به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از خیلی از افراد بیشتر است اما بیان نمی کنم.

وی گفت: جبهه قاچاق در جنگ اقتصادی مصداق واقعی ستون پنجم دشمن است و رسانه ها باید در این زمینه نهایت همکاری را با این ستاد داشته باشند.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در ماه های گذشته برخی رسانه ها با ارائه آمار بدون بررسی باعث ایجاد خدشه به روح و روان جامعه شده اند، گفت: با این حال اتفاقاتی که رخ داد در حدی نبود که این حجم از استرس و نگرانی به جامعه القاء شود. برخی از اتفاقاتی که در رسانه ها رخ می دهد به مصلحت کشور نیست.

مویدی خرم آبادی رویکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۷ را تمرکز بر پیشگیری و کاهش قاچاق عنوان کرد و افزود: اولویت ما مقابله موثر و بازدارنده و کاهش آسیب های قاچاق در جامعه است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اصلی ترین برنامه این ستاد را تکمیل سامانه های الکترونیکی و هوشمند با تمرکز در زیرسیستم های طراحی شده دانست و افزود: به عنوان نمونه رجیستری کردن گوشی های موبایل یکی از این اقدامات بزرگ بود که در کاهش قاچاق موبایل نتایج بسیار پرباری را در پی داشت.

وی با بیان اینکه 600 میلیارد تومان برای راه اندازی این سامانه الکترونیکی درستاد هزینه شده است گفت : ۲۸ دستگاه عضو این ستاد موظف به عضویت در این سامانه ها هستند تا پایان امسال شاهد اتفاقات خوبی در راستای الکترونیکی شدن سامانه های ستاد خواهیم بود.

مویدی با اشاره به سیاست جدید ارزی دولت در خصوص ابلاغ آئین نامه ملوانی و کوله بری گفت: ابلاغ این آئین نامه ها در چند استان مرزی اجرا شده است که با اجرای آن شاهد کاهش قاچاق کالا در برخی مسیرهایی هستیم که قبلاً به صورت سنتی جریان ورود کالای قاچاق بود.

وی در خصوص واردات گوشی قاچاق و سپس رجیستر کردن آنها گفت: اصلا امکان پذیر نیست که فردی با خودش گوشی قاچاق وارد کند و سپس آن را رجیستر کند. پیش از اجرای طرح رجیستری ، برخی افراد به عنوان کالای همراه مسافر تعداد زیادی در هر سفر گوشی موبایل با خود وارد می کردند که با اجرای طرح رجیستری ، این اقدام حذف شده است.

مویدی از تعیین تکلیف لایحه اموال تمیلکی در هیئت دولت در هفته پیش رو خبر داد و افزود:​ بیش از ۲ سال بود که اموال تملیکی کشف شده از محل قاچاق کالا بلاتکلیف مانده بود و نیازمند مصوبه خاص دولت بود. لایحه تعیین تکلیف این اموال تهیه شده و این هفته در دولت مطرح می شود.

وی بابیان اینکه برنامه ای برای امحاء کالاهای لوکس و خودروهای قاچاق نداریم گفت: در لایحه جدید، ۳ طیف کالا در نظر گرفته شده است که طیف اول شامل کالاهای تاریخ گذشته خوراکی، بهداشتی و دارویی است که قرار است این اقلام امحاء شود. طیف دوم کالاهایی هستند که ارزش صادرات دارد که در لایحه جدید درخواست کردیم دولت مجوز صادرات به این اقلام را اعطاء کرده و درآمد حاصل از فروش آنها به خزانه واریز شود. کالاهای طیف سوم نیز خودروهای غیرلوکس، تلویزیون، یخچال و امثال اینها است که در داخل به فروش رفته و درآمد آن به خزانه واریز می شود.

 

 

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: