مدیرکل محیط‌زیست خراسان شمالی گفت: احتمال استفاده از روش‌های مصنوعی برای باردارشدن "دلبر" ماده یوز آسیایی وجود دارد.

به گزارش ثامن پرس؛ سید اصغر مطهری  اظهار داشت: بر اساس اعلام مدیر پروژه یوز آسیایی، درصورتی‌که امسال طرح تکثیر یوز به روش طبیعی به نتیجه نرسد، به‌ناچار از روش‌های مصنوعی استفاده می‌شود.

مطهری افزود: خوشبختانه شرایط فیزیکی دلبر و کوشکی مناسب و خوب است و اکنون برای اجرای طرح تکثیر یوز آسیایی تحت مراقبت و نظارت هستند.

وی درباره برخی ادعاها مبنی بر اینکه تنها یک قلاده یوز ماده در منطقه باقی‌مانده است گفت: این ادعا صحیح نیست و پایه علمی ندارد زیرا در این زمینه نمی‌توان صرفاً بر تصاویر تله‌ای و عکس‌های گرفته‌شده اکتفا کرد.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست خراسان شمالی تصریح کرد: ماده یوزها بسیار کمتر از یوزهای نر در معرض دید و مشاهده قرار می‌گیرند و دوربین‌های تله‌ای کار گذاشته‌شده نیز بسیار به‌ندرت می‌تواند تصاویر آنان را ضبط کند بنابراین نمی‌توان در اظهارنظر درباره تعداد ماده یوزها بر این اطلاعات بسنده کرد.

وی با تأکید بر اینکه تعداد یوزها به‌ویژه ماده یوزها به‌طور دقیق مشخص نیست اظهار داشت: برای دست‌یابی به اطلاعات بیشتر در این زمینه نیاز است تا تعداد دوربین‌های تله‌ای بیشتری در مناطق بیشتری از محل زیست این‌گونه نادر کار گذاشته شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: