صرفه جویی نکردن در مصرف برق در ادارات و نهادهای دولتی، موضوعی است که علاوه بر شرکت توزیع برق، مردم نیز از آن گلایه مندند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، یکی از شهروندان با ارسال پیامی به گروه «پیگیری حرف مردم» اعلام کرد:«شرکت توزیع برق مدام به مردم درباره کاهش مصرف برق هشدار می‌دهد در حالی که برخی ادارات و نهادهای فعال در شهر هیچ‌گونه اقدامی برای کمک به‌صرفه جویی در مصرف برق انجام نمی‌دهند و در تمام طول روز با وجود روشنایی کافی در دفاتر محل کارشان، لامپ‌های زیادی را روشن نگه می‌دارند. 

انگار هشدارهای شرکت برق فقط برای مردم است و در ادارات جدی گرفته نمی‌شود». با هماهنگی اداره توزیع برق مشهد و دریافت فهرست ادارات و نهادهای پرمصرف، در گزارشی سرزده در برخی ادارات حضور می یابیم، اداراتی که بر اساس اعلام شرکت توزیع برق مشهد، مصرف برق در آن ها در ساعاتی که باید صرفه جویی داشته باشند، رعایت نمی شود.
 
اداره گاز استان ساعت 11 صبح
 
ساعت 11 صبح با در دست داشتن نمودار مصرف برق اداره گاز، در این اداره حضور می یابیم و همراه با نماینده شرکت گاز، مواردی را که در آیین‌نامه ابلاغی شرکت توزیع به آن اشاره ‌شده است، بررسی می کنیم. سیستم سرمایشی یکی از اتاق ها عدد 17 را نشان می‌دهد در صورتی که طبق ابلاغیه باید کولرهای گازی روی دمای 25 تنظیم شود.
 
 دلیل تنظیم نبودن درجه سیستم را سؤال می‌کنیم که «علوی» مدیر روابط عمومی این اداره می‌گوید: این‌ها کولرگازی نیستند و با برق مستقیم کار نمی‌کنند بلکه به سیستم مرکزی شوفاژخانه وصل‌اند و عددی که شرکت توزیع به ما اعلام کرده برای کولرهای گازی است نه این کولرها. وی می افزاید: نقد ما به اجرای خاموشی‌ها در مشهد، این است که شرکت توزیع برق هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی برای خاموشی‌ها انجام‌ نمی دهد، به عنوان مثال کولر اتاق خود من به دلیل همین قطع و وصل هایی که بدون اطلاع‌رسانی انجام می شود، سوخته است. 
 
در ادامه برای جویا شدن دلیل بالا بودن مصرف برق در این اداره، به سراغ مدیر منابع انسانی آن می‌رویم. در اتاق این مقام مسئول باوجود نور مناسب اتاق، چند مهتابی روشن است. وقتی دلیل روشن بودن این مهتابی‌ها را می‌پرسیم، می گوید: بیشتر اوقات، این مهتابی‌ها خاموش است و زمانی که مهمان یا ارباب‌رجوع به اتاق ما می آید، آن را روشن می‌کنیم». در حال خروج از اداره گاز، مشاهده می کنیم اجرای دستورالعمل شرکت برق جدی تر از قبل شده و حالا لامپ های غیر ضروری در طبقات خاموش است.
 
ساعت 12:30 بانک سامان، بولوار سجاد
 
دومین جایی که در ردیف پرمصرف‌ترین نهادها قرارگرفته، سرپرستی بانک سامان در خیابان سجاد مشهد است. این مرکز هم طبق اطلاعات ارائه‌شده از سوی شرکت توزیع برق، جزو اداراتی است که به آیین‌نامه کاهش 10 ‌درصدی میزان مصرف برق عمل‌نکرده است. به‌ محض ورود با تعداد زیادی لامپ سقفی روشن مواجه می‌شویم که خاموش کردن آن، تاثیر چندانی در نور محیط ندارد. یکی از کارمندان این بانک که ترجیح می دهد خود را معرفی نکند، می‌گوید: به نظر من طرحی که شرکت توزیع برق به سازمان‌ها ابلاغ کرده است، نیاز به بررسی کارشناسانه بیشتری دارد چون در بعضی اماکن مثل بانک، ما کمترین مصرف ممکن را داریم، سیستم سرمایشی مجموعه هم مشترک است و اگر آن را خاموش‌کنیم این ساختمان تبدیل به کوره آدم پزی می‌شود. وی می‌افزاید: یک‌هوا ساز مرکزی داریم و کولر مجزا نداریم. از 5 صبح این دستگاه هواساز روشن می‌شود و تا ساعتی که ما در محل کارمان حضور داریم یکسره باید کار کند. البته شاید ایراد کار در نوع معماری ساختمان باشد و باید با آینده‌نگری بیشتری درباره مصرف انرژی در ساخت و سازها اقدام ‌شود. 
 
مسئول تعمیر و نگهداری سیستم‌های سرمایشی و برق این سرپرستی هم درباره این موضوع توضیحاتی می دهد و می‌گوید: اگر از تعداد لامپ‌ها کم کنیم از میزان مصرف روزانه بیشتر از 10 درصد هم کم می‌شود. کارشناس سرپرستی این شعبه نیز می‌گوید: ابلاغی را که به دستمان رسیده به تمام شعب تحت نظارت فرستاده‌ایم و آن‌ها را ملزم به اجرای این طرح کرده‌ایم اما در ساختمان سرپرستی بنا به دلایلی که بیان شد امکان کم کردن میزان مصرف را نداریم.
 
ساعات کاری را تغییر دهند
 
وی در ادامه می‌افزاید: به نظر من استان خراسان هم باید مثل دیگر استان‌ها اقدام کند. با تغییر ساعت کاری ادارات به 6 صبح و تعطیلی یک ساعت زودتر، می‌توان از این مشکل عبور کرد، فکر می کنم این راه حل مؤثرتر از توصیه برای کم کردن مصرف انرژی است.
 
 
 
به نقل از روزنامه خراسان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: