به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، «تمام کالاهای این فروشگاه از تولید کنندگان داخلی تامین شده است»؛ این متن، نوشته بنری است که اگر این روزها گذرتان به خیابان شیرازی مشهد افتاده باشد، احتمالا با آن مواجه شده اید. بنری که بر سر در فروشگاه «به نشر» نصب شده و نشان از معرفی کالاهای فاخر ایرانی به زائران و مجاوران دارد. برگزاری کارگاهی در این فروشگاه به مناسبت تولد حضرت معصومه (س) و روز دختر، بهانه‌ای شد برای حضور ما در این نمایشگاه که عنوان «سوغات فرهنگی زائر» را هم دارد، تا علاوه بر بازدید از کالاهای ایرانی که درصدی از فروشندگان آن را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند، در دورهمی دخترانه «موسسه مطالعاتی تربیتی دختران یاس» نیز سهیم باشیم. ساعت 17، حدفاصل خیابان شیرازی 2 و 4.

درک اقتصادی نوجوان 17 ساله
در ابتدا که وارد فروشگاه می‌شوی، مغازه‌ها و غرفه‌های زیادی را با کالاهای متنوع می‌بینی که فروشندگانش بیشتر جوان هستند و بازدیدکنندگان و خریداران آن هم شامل هر قشر و گروه سنی می‌شوند. کتاب، گلیم، زیورآلات، ظروف با کنده کاری‌های سنتی ایرانی، شال و روسری، پته دوزی و لباس‌های ایرانی، برخی از کالاهایی است که در این فروشگاه به چشم می‌خورد. ابتدا غرفه فروش چادر و زیورآلات با رنگ‌ها و مدل‌های متفاوت، نظرم را جلب می‌کند. دختری همراه با پدرش در حال دیدن زیورآلات است، کنارش می‌روم و دلیل   خرید از این فروشگاه را می‌پرسم. «سارا» که ۱۷ سال   دارد، می‌گوید: بار دوم است به این فروشگاه می‌آیم، اجناس این فروشگاه ایرانی است و من هم فکر می‌کنم با اوضاع اقتصادی فعلی کشورم، کوچک‌ترین کاری که می‌توانم انجام دهم، این است که خریدم را از میان این کالاها انتخاب کنم، به نظرم در این شرایط فقط باید همدیگر را درک کنیم تا چرخ اقتصادی از رونق نیفتد‌.
حمایت از کالای ایرانی با کیفیت
در سمت دیگر نمایشگاه، مغازه‌ای با رومیزی‌ها و طرح‌های اصیل ایرانی و رنگ‌هایی چشم نواز و در طرف دیگر غرفه بازی‌های فکری کودکان و نوجوانان دیده می‌شود. کودکی که همراه مادرش در حال بازدید از این غرفه است،  می‌گوید: این فروشگاه تنوع خوبی دارد، ما هم همیشه سعی می‌کنیم از کالاهای ایرانی استفاده کنیم، البته باید این واقعیت را بگویم که تا به حال اسباب بازی ایرانی نخریده بودم و اولین بار است این کار را انجام می‌دهم، امیدوارم با همان کیفیتی باشد که تبلیغش را می‌کنند، اگر این طور باشد چه بهتر از این که کالای سازندگان مملکت خودمان را استفاده کنیم؟
نیاز به اطلاع رسانی بیشتر 
تابلوهای معرق کاری در ابعاد مختلف و با آیه‌های قرآنی و اشعار، از دیگر کالاهایی است که اصالت ایران و ایرانی را به رخ می‌کشد. با یکی از فروشندگان این کالاها در نمایشگاه هم صحبت می‌شوم تا میزان رضایتش را از فروش و استقبال مردم جویا شوم.  «مجدی» می‌گوید: در این نمایشگاه سعی شده از کالاهای با کیفیت ساخت داخل حمایت شود، طبیعتا هر کالای ایرانی که دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب هم باشد، مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد. البته مردم برخی برندهای مطرح داخلی را هم می‌شناسند و با وجود بالا بودن قیمت، محصولاتش را خریداری می‌کنند. اگر برندی باشد که همه مردم آن را می‌شناسند، مانند خانه دستان،  با این که شاید قیمتش نسبتا بالاست، اما خریداری می‌شود. وی می‌افزاید: استقبال مردم از این نمایشگاه خوب است اما متاسفانه تبلیغات و اطلاع رسانی ما کم بوده و به حدی نرسیده است که همه بدانند فروشگاه سوغات فرهنگی زائر بین خیابان  شیرازی 2 و 4 مستقر است. با این حال، خدا را شکر، من فروش خوبی داشته‌ام که این بسیار امیدوار کننده است. ساعت 17:50 است و کم کم به تعداد مراجعه کنندگان افزوده می‌شود. پوشش‌ها و گویش هایشان به خوبی نشان می‌دهد، بسیاری از آن ها، زائرانی هستند که از شهرهای مختلف و کشورهای همسایه به مشهدالرضا(ع) سفر کرده‌اند و در کنار زیارت، سری هم به نمایشگاه کالاهای ایرانی زده‌اند.... 
روند رو به رشد نمایشگاه
گروه دیگری از بازدیدکنندگان که خانوادگی به نمایشگاه آمده‌اند، اهل سمنان هستند. با آن‌ها گفت وگو می‌کنم و از چرایی حضورشان می‌پرسم. مادر خانواده می‌گوید: سومین باری است که به این جا می‌آییم، من از این فروشگاه بسیار راضی‌ام و حتی به صورت سفارشی از این جا جنس خریداری می‌کنم. از جذابیت‌هایی که این فروشگاه برای من دارد، اصالت و ایرانی بودنش است و هر دفعه که به مشهد می‌آیم چند ساعت وقتم را در این جا می‌گذرانم. این فروشگاه را به تمام دوستانم هم معرفی کرده ام. در سمنان چنین نمایشگاهی به چشمم نخورده است، من به شهر قم هم زیاد می‌روم اما آن جا هم فروشگاهی با این ویژگی‌ها ندیده ام.‌ خوشبختانه این نمایشگاه نسبت به روزهای اول، از لحاظ تنوع محصول و چیدمان غرفه‌ها بسیار چشم‌گیر‌تر شده است و این موضوع را افرادی مانند من که به صورت متمادی به این جا آمده‌اند، متوجه می‌شوند.
تولید کالای ایرانی با مشارکت زنان سرپرست خانوار
در ادامه بازدید، با یکی از مسئولان این نمایشگاه هم صحبت می‌شویم. «عسکری» با اشاره به این که زنان سرپرست خانوار از تولیدکنندگان این فروشگاه هستند، یادآور می‌شود: رنگ آمیزی یک سری از قاب‌ها و نخ کردن تسبیح و زیورآلات و. .. توسط زنان سرپرست خانوار انجام می‌شود و در واقع آن‌ها تولید کننده هستند و ما در این نمایشگاه این کالاها را عرضه می‌کنیم. در این مسیر برای ما اولویت،  حمایت از تولید کنندگان است اما کیفیت را فدای اولویت نمی‌کنیم. وی ادامه می‌دهد: تفاهم نامه‌ای هم با کمیته امداد منعقد کرده ایم و برای برپایی کارگاه‌های مورد نیاز هم صندوق کمیته امداد وام قرض الحسنه اختصاص می‌دهد. همچنین با معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی هم تعامل خوبی داریم تا اگر کسی درخواستی داشته باشد برای حمایت معرفی شود.  با همین بضاعت مالی توانسته ایم با 600 تولید کننده ارتباط برقرار کنیم که 10درصد  از این تولید کنندگان را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند.  
در این بازدید به کارگاه‌هایی که به مناسبت روز دختر برپا شده است، هم سری می‌زنیم. فاطمه یکی از دخترانی است که با ما هم صحبت می‌شود و می‌گوید: کارگاه‌هایی برای دختران نوجوان دایر شده است و حدود 30 دختر این جا با هم همکاری می‌کنیم. کارگاه‌های آینده پژوهی برای دختران جوان، معرفی کتاب و کارگاه نمد دوزی ازجمله این کارگاه‌هاست و چاپ روی کیسه و ساخت گل سر را هم در این جا آموزش می‌دهند. وی ادامه می‌دهد: یک سری از این کارهای آماده شده در اربعین، برای بچه‌هایی که همراه خانواده خود راهی کربلا می‌شوند فرستاده می‌شود و یک سری هم برای بچه‌های مدافعان حرم... . 

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: