رئیس پلیس راهور خراسان رضوی گفت: در 3 ماه نخست سال جاری، تعداد فوت شدگان تصادفات درون شهری در این استان 13 درصد و تعداد مجروحین 7 درصد نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس محمد باقر سلیمی ظهر امروز در نشست خبری در سالن جلسات فرماندهی پلیس راهور خراسان رضوی گفت: در سه ماه نخست سال جاری، تعداد فوت‌شدگان تصادفات درون شهری این استان، 13 درصد و تعداد مجروحین 7 درصد نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته و از تعداد تصادفات این استان در این مدت، 7 درصد مربوط به‌عابرین پیاده، 15 درصد مربوط به‌موتورسیکلت، 78 درصد مربوط به‌انواع خودرو بوده است.

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی با اشاره به‌اینکه در سه ماه نخست سال جاری تخلفات و جرایم رانندگی در این استان نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته، 8 درصد کاهش و کنترل و نظارت پلیس در زمینه تخلفات 42 درصد افزایش داشته است، ادامه داد: در حال حاضر، 260 دوربین فعال شامل دوربین‌های نظارتی، ثبت تخلف، 2 منظوره ثبت تخلف و نظارت در شهر مشهد نصب شده است.

وی بیان کرد: بخشودگی 2 برابر شدن جرایم رانندگی سال 96 و قبل از آن تا پایان آذر ماه امسال ادامه دارد، کسانی که سطح تخلفات آنها کمتر از 10 میلیون ریال است و به‌سابقه تخلفاتی خود اعتراض دارند نیز تا 60 روز آینده فرصت دارند به‌مراکز پلیس 110 مراجعه کنند، همچنین براساس تصمیم فرمانده نیروی انتظامی، به‌مناسبت دهه کرامت، کسانی که در این دهه اقدام به‌خروج موتورسیکلت متوقف شده خود از توقفگاه کنند، از 20 درصد تخفیف در هزینه‌های توقفگاه برخوردار می‌شوند.

سلیمی بیان کرد: در سه ماه نخست امسال در مجموع به 48 هزار و 124 دستگاه خودرو و 5 هزار و 175 دستگاه موتورسیکلت، خدمات شماره‌گذاری در مشهد ارائه شد که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه پارسال 12 درصد برای خودرو و 23 درصد برای موتورسیکلت افزایش داشته است.

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی متذکر شد:  در این مدت در مرکز این استان، 32 هزار و 888 جلد گواهینامه جدید، تعویضی و المثنی و در سایر شهرستان‌ها، 51 هزار و 484 جلد گواهینامه صادر شد که همچنین در سایر شهرستان‌های خراسان رضوی، 17 هزار و 235 دستگاه خودرو و 2 هزار و 885 دستگاه موتورسیکلت خدمات شماره‌گذاری دریافت کردند.

وی با اشاره به‌اینکه در سه ماه نخست سال 96 نیز حدود 18 درصد از جانباختگان ناشی از تصادفات را مرد و 12 درصد را زن تشکیل داده است؛ خاطرنشان کرد: در این مدت زمان، 54 درصد از تصادفات در ساعات روز و 46 درصد در ساعات شب بوده، همچنین 36 درصد از تصادفات منجر به‌فوت در نتیجه برخورد خودرو با خودرو، 54 درصد مربوط به‌برخورد وسیله نقلیه با عابر پیاده و 11 درصد مربوط به‌واژگونی خودرو یا خروج آن نیز رخ داده است.

سلیمی بیان کرد: میزان تصادفات منجر به‌فوت در شهرهای مشهد، نیشابور، تربت جام، فریمان، گناباد، سرخس، بردسکن، تربت حیدریه و خواف افزایش و میزان تصادفات در شهرهای سبزوار، قوچان، بینالود، چناران، رشتخوار و کاشمر در سه ماهه نخست سال جاری کاهش داشته است.

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی افزود: تا ابتدای تیر ماه امسال پنج گروه ویژه تصادفات درون شهری در مشهد مستقر بود که اکنون تعداد این گروه‌ها به 10 تیم فعال رسیده است.

وی عنوان کرد: در مدت سه ماهه نخست سال جاری، 36 درصد از تصادفات مربوط به‌معابر بزرگراهی، 46 درصد مربوط به‌خیابان‌های اصلی، 7 درصد مربوط به‌خیابان‌های فرعی و کوچه‌ها، 9 درصد مربوط به‌تقاطع‌ها و میادین است، همچنین علت 68 درصد از سوانح رانندگی منجر به‌فوت در مدت مزبور مربوط به‌عدم توجه به‌جلو، 16 درصد ناشی از عدم توانایی در کنترل خودرو و 16 درصد ناشی از خطای عابر پیاده است.

سلیمی به‌برگزاری  جلسه آموزشی کارشناسان راهنمایی و رانندگی برای دانش‌آموزان در مقاطق مختلف آموزشی اشاره کرد و گفت: در سامانه هوشمند نیز ثبت تخلفات ساکنین خراسان رضوی به‌منظور آشکارسازی و ارتقای ایمنی نقاط حادثه‌خیز، احیای گذرگاه‌های عابر پیاده و نظارت بر رانندگی بین خطوط و توسعه استفاده از فناوری‌های نوین در راهنمایی و رانندگی در این سامانه انجام می‌شود.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: