استاندار خراسان رضوی بر رعایت عدالت توزیعی در اجرای در برنامه‌‌های اوقات فراغت در سطح استان و نقاط حاشیه شهر تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علی‌رضا رشیدیان شب گذشته در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان خراسان رضوی که در دفتر استاندار برگزار شد، ضمن تبریک ایام دهه کرامت گفت: موضوع اوقات فراغت باید در کمیسیون‌ها و کارگروه‌های تخصصی استان دنبال شود و دبیرخانه جلسات تخصصی را به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های دستگاه‌ها، نحوه هم‌پوشانی آنها و نیز پراکندگی جغرافیایی برنامه‌ها پیگیری کند.

استاندار خراسان رضوی با تأکید بر لزوم رعایت عدالت توزیعی در برنامه‌ریزی‌های اوقات فراغت در تمام نقاط استان، ادامه داد: برنامه‌ها نباید فقط به جوانان مشهد و شهرستان‌ها منحصر شود و اوقات فراغت جوانان روستایی نیز باید مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: اینکه همه چیز را به وجود بودجه گره بزنیم درست نیست، اراده‌ها می‌توانند بر کمبودها فائق آیند و باید شرایط امروز کشور را درنظر بگیریم.

رشیدیان با بیان اینکه‌ وضعیت امسال کشور با سال گذشته متفاوت است، گفت: تحریم‌ و فشارهای آمریکا و برخی کشورهای متحجر منطقه و جنگ روانی آنها با هدف گرفتن نشاط از جامعه پررنگ‌ شده و یکی از بخش‌هایی که می‌تواند با ظرفیت‌سازی در جهت آگاهی‌بخشی و افزایش اعتماد ملی با این تهاجمات به صورت جدی مقابله کند، جوانان هستند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت مناسب ایام تابستان در افزایش مهارت‌آموزی نوجوانان و‌ جوانان، بیان کرد: یکی از موضوعاتی که امروز جامعه به آن نیازمند است و می‌تواند در این زمینه مورد توجه قرار گیرد، برگزاری دوره‌های استارتاپ ویکند است.

بسیج همه دستگاه‌ها برای غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان

وی با تأکید بر اینکه تمامی دستگاه‌ها باید از فضاها و ظرفیت‌های بالقوه خود در ایام‌ تابستان برای غنی‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و ‌جوانان استفاده کنند، تصریح کرد: هیچ فرهنگسرا، سالن نمایش و مجتمعی نباید در این ایام خالی باشد و در حوزه امکانات نباید کمبودی داشته باشیم.

رشیدیان تأکید کرد: دانشگاه فردوسی، علوم پزشکی و حوزه علمیه می‌توانند در حوزه مطالعاتی و نیازسنجی علمی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان به‌ویژه در مقطع کنونی بسیار کمک‌کننده باشند.

استاندار خراسان رضوی با تأکید بر اهمیت نقش نهادهای مدنی، اشاره کرد: بخش مدنی در قیاس با بخش دولتی و خصوصی، می‌تواند به‌عنوان ناظر بر عملکردهای حوزه‌های اجتماعی بهترین قاضی باشد.

وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد به‌ویژه مجمع مشورتی جوانان و ‌پارلمان مشورتی بانوان خراسان رضوی تأکید کرد و افزود: مجمع مشورتی جوانان می‌تواند در راستای کیفی‌تر شدن برنامه‌های اوقات فراغت، برنامه‌های خود را به دستگاه‌ها ارائه کند.

رشیدیان همچنین با اشاره به کمبود پایگاه‌های فرهنگی جمعیت هلال احمر در سطح استان تأکید کرد: افزایش تعداد پایگاه‌ها و‌ جمعیت داوطلبین در نقاط مختلف استان در دستور کار قرار گیرد.

توجه بیشتر به نقاط محروم و حاشیه شهر 

استاندار خراسان رضوی بر توجه بیشتر بخش‌های دولتی و نهادهای مردمی و انقلابی به نقاط محروم و حاشیه شهر تاکید کرد.

در ادامه جلسه، معاون فرهنگی و امور جوانان اداره‌کل ورزش و‌ جوانان خراسان رضوی گزارشی از محورهای برنامه‌های اوقات فراغت این سازمان به‌ویژه در چهارماهه نخست سال‌جاری ارائه کرد.

مجید پوررضایی با اشاره به وجود ۳۵۵ مدرسه ورزشی در مشهد و ۳۲۰ مدرسه ورزشی در شهرستان‌ها، گفت: ۱۵۱ خانه ورزشی روستایی دایر شده که از این تعداد ۱۹ خانه در مشهد و ۱۳۲ خانه در شهرستان‌ها قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به تکمیل سامانه اوقات فراغت این نهاد تا پایان مردادماه جاری، افزود: شهروندان مشهدی می‌توانند از امکانات این سامانه در چهار بخش فرهنگی، هنری، ورزشی و علوم تربیتی استفاده کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در ادامه بیان کرد: غنی‌سازی اوقات فراغت به منظور رشد همه‌جانبه شخصیت و استمرار دوره‌های تربیتی دانش‌آموزان در ایام تابستان امری ضروری است.

قاسم‌علی خدابنده زمینه‌سازی برای جلب مشارکت خانواده‌ها و دانش‌آموزان، ایجاد زمینه برای تربیت و تأمین سلامت جسمانی دانش‌آموزان را از جمله برنامه‌های آموزش و پرورش برشمرد.

وی ادامه داد: در حوزه گردشگری و بوم‌گردی، فعالیت‌های ورزشی، گفتمان دینی، مهارت‌های زندگی و مهارت‌های فرهنگی هنری، فعالیت‌های علمی پژوهشی، اردوها و بازدیدها، کارگاه‌های آموزشی، فعالیت‌های سازندگی و‌ قرآنی نیز اقداماتی درحال انجام است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه در تابستان ۹۶ در ۲ هزار و ۴۰۰ پایگاه فعالیت‌های اوقات فراغت با مشارکت ۲۹۳ هزار دانش‌آموز انجام شد، یادآور شد: امسال نیز مشارکت بالغ بر ۳ هزار دانش‌آموز در بیش از ۲هزار پایگاه پیش‌بینی می‌شود.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست با اشاره به وجود ۵۲ پایگاه فرهنگی و آموزشی در سطح استان، گفت: خانه‌های هلال در روستاها تشکیل شده و درحال حاضر ۱۴ کانکس روستایی در سطح استان وجود دارد.

رئیس مجمع سمن‌های جوانان خراسان رضوی نیز در این نشست با بیان اینکه خراسان رضوی جزو سه استان غمگین کشور به شمار می‌رود، اشاره کرد: این امر نشان‌‌دهنده عملکرد ضعیف دستگاه‌های متولی است. 

سیدمحمد حسینی با اشاره به جمعیت یک میلیون و ۶۱۶ نفری جوانان استان، ادامه داد: بسیاری از جوانان ما یا در مناطق مرفه شهر در حال وقت‌گذرانی‌اند یا در مناطق کم‌برخوردار و حاشیه شهر گرفتار اعتیاد شده‌اند.

فقدان برنامه راهبردی و بلندمدت در حوزه اوقات فراغت جوانان

وی با اشاره به اینکه می‌توان گفت هیچ برنامه راهبردی و بلندمدتی در حوزه اوقات فراغت جوانان وجود ندارد، یادآور شد: این درحالی است که ما بدون هیچ بودجه‌ای برنامه‌های مفیدی برگزار کردیم.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: