معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی گفت: همزمان با دهه کرامت ۲۲ هزار زائر زیارت اولی و نیازمند از سراسر کشور به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف می‎شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس به نقل از آستان نیوز، مصطفی خاکسار قهرودی ضمن تشریح برنامه‎های این معاونت در خصوص تشرف زائران محروم زیارت اولی اظهار داشت: تاکنون بیش از 708 هزار زائر محروم و زیارت اولی به مشهد مقدس مشرف شده‎اند که تا پایان دهه کرامت رضوی این آمار به 730 هزار زائر افزایش پیدا می‎کند.

وی با بیان اینکه آغاز برنامه اعزام زائران زیارت اولی همه استان‌های کشور از اردیبهشت‌ماه سال 1395 و با دستور تولیت آستان قدس رضوی در دستور کار این معاونت قرار گرفت، گفت: تاکنون بیش از 708 هزار زائر محروم و زیارت اولی به مشهد مقدس مشرف شده‎اند که همزمان با دهه کرامت، 22 هزار زائر زیارت اولی و نیازمند از سراسر کشور به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف می‎شوند.

میزبانی از زائران پیاده در مشهد

خاکسار قهرودی با اشاره به هماهنگی‎های صورت گرفته با دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان قم، گفت: 550 نفر از محرومان این استان در یک نوبت به مشهد مشرف می‌شوند و در ایام دهه کرامت به مدت سه روز در مشهد اقامت دارند؛ همچنین در این ایام با همکاری دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان البرز کاروان پیاده 1500 نفری به میزبانی معاونت امداد مستضعفان به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند.

معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی تصریح کرد: 5500 نفر در دهه کرامت از محرومان شهرهای مختلف استان خراسان رضوی به صورت کاروان‎های یک روزه به مشهد مشرف و در زائر شهر رضوی اسکان داده می‎شوند.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف آستان قدس رضوی در کنار ارائه خدمات به محرومان فراهم آوردن سفر آسان و ارزان قیمت برای مشتاقان زیارت مرقد حضرت رضا(ع) می‌باشد که با کمک سایر نهادهای مسئول و با محوریت آستان قدس رضوی در حل پیگیری است.

خاکسار قهرودی افزود: همچنین 4000 نفر از دانش آموزان سراسر کشور با همکاری وزارت آموزش و پرورش، ستاد اقامه نماز کشور و آستان قدس رضوی به مشهد می‎شوند که پذیرایی، اهدای محصولات فرهنگی و متبرک، اجرای برنامه‎های متنوع فرهنگی و تبلیغی برای این گروه‎ها بر عهده آستان قدس رضوی است.

آستان بوسی 2000 زائر از ملیت‎های مختلف

معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: بیش از دو هزار زائر غیرایرانی از ملیت‎های مختلف در این ایام برای زیارت به مشهد مشرف می‎شوند که عمده آن‎ها پاکستانی و طلاب غیر ایرانی هستند.

وی اظهار کرد: آستان قدس رضوی همچنین در ایام دهه کرامت میزبان 2 هزار نفر از افراد نیازمند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) از سراسر کشور است.

زیارت 300 زوج ناشنوا

خاکسار در ادامه از تشرف 300 زوج ناشنوا نیازمندان و محرومان به بارگاه منور امام رضا(ع) در قالب طرح مهر درخشان رضوی خبر داد و گفت: در قالب این طرح و با هماهنگی دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی استان‎های کشور، افراد محروم بالای 40 سال که تاکنون به خاطر فقر مالی توفیق تشرف به بارگاه منور رضوی را نداشته‌اند و یا از آخرین تشرف آن‎ها بیش از 10 سال می‎گذرد، در قالب طرح «مهر درخشان رضوی» به زیارت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) می‎آیند و در مدت سه روز اقامت در مشهد در زائر شهر رضوی و هتل آپارتمان‎های اطراف حرم مطهر اسکان داده می‎شوند.

وی در مورد شرایط مخاطبان طرح «مهر درخشان رضوی»، اظهار کرد: تمام هم‎وطنانی که بالای 40 سال سن دارند و به خاطر مشکلات مالی تاکنون نتوانسته‎اند به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف شوند می‎توانند با مراجعه به دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی قدس رضوی در استان‎های مختلف برای تشرف به حرم رضوی اقدام کنند.

معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی با اشاره به رایزنی‌هایی که در ابتدا با حسینیه‌های شهر مشهد برای اسکان زائران شده بود، گفت: تا چند ماه پیش زائران زیارت اولی که از استان‌های مختلف به مشهد مشرف می‌شدند، علاوه بر زائر شهر در حسینیه‌ها اسکان داده می‌شدند اما با بررسی‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که باید در اسکان زائران زیارت اولی تجدید نظر شود.

خاکسار با اشاره به اجاره هتل اپارتمان‌های اطراف حرم برای اسکان زائران زیارت اولی که سه شب در مشهد مقدس اقامت دارند، گفت: حدود 70 هتل آپارتمان در ایام پیک برای اسکان زائران زیارت اولی رزرو شده و این اقدام در راستای رفاه بیشتر زائران و حمایت از کسب و کار صنف هتل آپارتمان‌داران مشهد انجام شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: