همه ساله در کنار برگزاری صدها برنامه در ایام دهه کرامت،تعدادی از ورزشکاران نیز با هدف ترویج فرهنگ رضوی و احیای "جاده ولایت"(مسیر حرکت امام هشتم در ایران) پا در "جاده عشق" می گذارند و به عشق امام مهربانی ها حرکت خود را با دوی امدادی از یادمان شهدای شلمچه در استان خوزستان به سمت مضجع مطهر امام رضا (ع) آغاز می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، دوندگان " جاده ولایت" امسال نیز  با شرکت 26 دونده حرکت خود را 17 تیرماه گذشته از خوزستان آغاز کردند  که  صبح روز گذشته (31 تیر) پس از عبور از پنج استان کشور  وارد استان خراسان رضوی شدند.

استقبال مردم  و  مسئولان
مرکز "دهستان درونه" از توابع بخش انابد در شهرستان بردسکن، اولین نقطه آبادی است که دوندگان از این مسیر وارد خراسان رضوی می شوند.گزارش خبرنگار ما حاکی است از ساعات ابتدایی بامداد روز گذشته،جمع زیادی از مردم در کنار مسئولان به استقبال دوندگان شتافتند. حاضران با دود کردن اسپند و در دست داشتن بشقاب های نقل و شکلات به استقبال این ورزشکاران آمدند که حامل پرچم متبرک حرم رضوی بودند و پرچم متبرک را بوسیدند و به سر و صورت خود و کودکان کشیدند. شرکت کنندگان در بدو ورود پس از مراسم استقبال، با حضور بر مزار شهدای درونه به مقام شامخ شهدا ادای احترام کردند و با قرائت فاتحه یاد و خاطره شهدا را گرامی داشتند.
گفت وگو با چند تن از دوندگان
به سراغ چهار تن از دوندگان جاده ولایت می رویم و با آن ها درباره این حرکت مهم فرهنگی ورزشی به گفت و گو می نشینیم. دونده 60ساله ای که برای نهمین سال متوالی در این مسیر می دود به"خراسان رضوی"می گوید:طی این سال ها ،استقبال پرشور مردم در استان ها و شهرهایی که در مسیر جاده ولایت قرار دارند، پرشور تر از هرسال بوده است. "عبدالرضا ایزدپناه"  بیان می کند: اگرچه بیش از 1300 سال از  زمان عبور امام رضا (ع) از این مسیر می گذرد ولی دوندگان جاده ولایت ، همه ساله تداعی کننده این مسیر هستند و به نوعی با هدف ترویج فرهنگ رضوی و احیای جاده ولایت گام برمی دارند. وی از میزبانی بسیار خوب مردم و مسئولان شهرها و استان های مسیر ، به ویژه مردم درونه، انابد و شهرستان بردسکن تقدیر می کند و می گوید: وقتی کسی با نیت خالصانه پا به این جاده می گذارد، تمام سختی ها را به جان می خرد . نمونه بارز آن، زنده یاد"علی اصغر ریگی" بود که همه ساله در این برنامه ورزشی شرکت می کرد و امسال به دلیل سانحه تصادف،آسمانی شد. دونده دیگری که  32 سال دارد و برخلاف نفر قبلی، برای اولین بار در کاروان دوندگان جاده ولایت شرکت می کند نیز می گوید: امسال به پیشنهاد مرحوم ریگی به جمع دوندگان جاده ولایت پیوستم. "بهمن تیموری"می‌افزاید: من اگرچه برای اولین بار قدم به جاده ولایت گذاشتم و دویدن دراین مسیر برایم سخت بود ولی عشق به امام رضا (ع) سختی های راه را برایم آسان کرد. وی خاطرنشان می کند: با توجه به این که اولین بار بود که در کاروان جاده ولایت شرکت می کردم، اصلا فکر نمی کردم که مردم چنین  استقبال پرشوری از ما داشته باشند ولی حالا فهمیدم مردم عشق و ارادتی عمیق به اهل بیت و امام رضا (ع) دارند. تیموری اظهار می کند: ما دوندگان جاده ولایت در واقع، قاصدک ها و پیام رسان های اهالی شهرها و روستاهای این  مسیر هستیم چرا که هرجا می رسیم این عزیزان از ما  التماس دعا دارند و بر ماست که حاجت های مردم را به امام رضا (ع) برسانیم. "محمد جواد کسرائی"که  با 66 سال عنوان مسن ترین دونده کاروان دوندگان جاده ولایت را در اختیار دارد، می گوید: برای دومین سال، توفیق حضور در این برنامه ورزشی را دارم. وی به عبور از مناطق صعب العبور ، گرمای بیش از 50 درجه و کویر که نفس کشیدن هم در آن سخت است، اشاره می کند و می افزاید: همه این سختی ها وقتی که نیت عشق اهل بیت(ع) باشد، آسان می شود. وی همچنان که اشک از چشمانش جاری است، تصریح می کند: وقتی به مشهد برسم و چشمانم به بارگاه مطهر امام رضا (ع) بیفتد، اولین آرزو و درخواستم از آقا، رفع مشکلات مردم به ویژه جوانان است. در مرحله بعد نیز از آقا می خواهم حاجت همه را به ویژه کسانی که طی مسیر التماس دعا داشتند،  برآورده کند. جوان ترین دونده نیز که 22 سال دارد، به خبرنگار ما می گوید: برای چهارمین سال متوالی در کاروان جاده ولایت می دوم."سید محمود حسینی"می افزاید: دویدن در این مسیر، وسیله ای است که انسان را به امام رضا (ع) نزدیک تر می کند.
گفت و گو با مسئولان
 مدیر فنی کاروان جاده ولایت نیز از استقبال مردم از دوندگان جاده ولایت تقدیر می کند."محسن بهرامی" می گوید: نیمی از شرکت کنندگان، سابقه حضور در  این کاروان را دارند و هرسال نیز دوندگانی از استان های مختلف درخواست حضور دارند که امسال پنج نفر از استان های فارس، یزد و خراسان جنوبی هستند. معاون اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: دوندگان جاده ولایت حرکت خود را 17 تیر از مشهد شهدای شلمچه آغاز کردند. "امیررضا زارعی" بیان می کند: دوندگان از آغاز مسیر 26 نفر بودند که متاسفانه یک نفر آن ها ( مرحوم علی اصغر ریگی) بر اثر سانحه تصادف باموتورسیکلت در اقلید فارس جان خود را از دست داد. وی می گوید: دوندگان به طور میانگین روزانه بین 100 تا 150 کیلومتر را به صورت دوی امدادی با در دست داشتن پرچم متبرک رضوی می دوند. کل مسیر دو هزار و 300 کیلومتر است. وی می افزاید: دوندگان با عبور از پنج استان خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد ، فارس، یزد، خراسان جنوبی و 40 شهر پس از طی هزار و 950 کیلومتر، وارد خراسان رضوی شدند و طبق برنامه، همزمان با شب ولادت با سعادت امام رضا (ع) وارد مشهد مقدس خواهند شد. زارعی می گوید: درسال های قبل پیگیر بودیم که حرکت دوندگان جاده ولایت از کشور عراق آغاز  شود ولی به دلیل برخی مشکلات تاکنون این مهم محقق نشده که امید است با نشست هایی که مسئولان وزارت ورزش یا امور خارجه با مسئولان کشور عراق برگزار می کنند، سال آینده حرکت دوندگان جاده ولایت از "بصره" آغاز شود. وی می گوید: با پیشنهاد فرماندار شهرستان بردسکن مبنی بر تامین اعتبار برای نصب "یادمان دوندگان جاده ولایت" در ورودی این شهرستان موافق هستم و موضوع را از طریق بنیاد بین المللی امام رضا (ع) پیگیری می کنم تا با کمک وزارت ارشاد و آستان قدس ، این یادمان در ورودی شهرستان نصب شود. وی همچنین بیان کرد: این درخواست را در  دبیرخانه ملی دوندگان جاده ولایت در وزارت نیز مطرح  می کنیم تا بتوانیم از اعتبارات ملی یا استانی کمک بگیریم. همچنین رئیس اداره ورزش و جوانان بردسکن به خبرنگار ما می گوید: دوندگان "جاده ولایت" ظهر  دیروز را در امامزاده سید هاشم(ع) انابد به استراحت پرداختند.
" محمد دانشور ثانی" یادآور می شود: پس از مراسم بدرقه در انابد در طول مسیر نیز  اهالی روستاهای مظفرآباد ، باب الحکم و ابراهیم آباد به استقبال این عزیزان آمدند و ساعت 17 نیز دوندگان در گلزار شهدای بردسکن حاضر شدند. فرماندار بردسکن نیز خاطرنشان می کند: برای نهمین سال متوالی، بردسکن این افتخار را داشت تا به عنوان اولین شهرستان خراسان رضوی، میزبان دوندگان جاده ولایت باشد. مهندس"برات علی نیا" این حرکت فرهنگی را  با هدف ترویج فرهنگ رضوی می داند و بیان می کند:استقبال پرشور مردم از این کاروان، خود بیانگر عشق و ارادت مردم به ائمه اطهار(ع) و حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) است. وی می افزاید: از متولیان درخواست داریم که یادمان دوندگان جاده ولایت یا مکانی را به عنوان کمپ زائر در ورودی شهرستان احداث کنند. وی بیان می کند: درصورتی که اداره کل ورزش و جوانان استان،اعتباری برای این مهم اختصاص دهد، فرمانداری نیز پای کار خواهد بود.در خور ذکر است، دوندگان جاده ولایت عصر روز گذشته،این شهرستان را به سوی خلیل آباد و کاشمر ترک کردند.آن ها از مسیر کوهسرخ و نیشابور به سمت مشهد حرکت می کنند و طبق برنامه، شب ولادت با سعادت امام رضا (ع) وارد مشهد و به بارگاه امام مهربانی ها مشرف می شوند. 

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: