استاندار خراسان رضوی از کاهش بیش از 370 میلیون متر مکعب برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی این استان طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه خبرب تحلیلی ثامن پرس، علیرضا رشیدیان ظهر امروز در همایش تجلیل از محیط‌بانان برتر کشور که در هتل پارس مشهد برگزار شد، گفت: امروز دنیا با چالش‌های متعدد محیط زیستی از جمله گازهای گلخانه‌ای، آفت آبخانه‌ها،  فرونشست دشت‌ها، کاهش کیفیت منابع آبی، تولید پسماندهای خطرناک صنعتی، کانون‌های فرسایش بادی داخلی و خارجی و فرسایش خاک دست به‌گریبان است.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: این استان با جمعیتی بیش از 6 میلیون و 400 هزار نفر با سهم 11 درصدی از صنعت کشور، 8 درصدی از معادن کشور، 6 درصدی از ارزش‌افزوده کشور و 13 درصد از تولیدات کشاورزی کشور از این معضلات مصون نبوده است.

وی با بیان اینکه دیگر اغلب معضلات و تگناهای محیط زیستی به‌عنوان موضوعاتی محلی و ملی به‌حساب نمی‌یاید؛ متذکر شد: وابستگی متقابل مسائل محیط زیست با مباحث کلان انسانی از جمله اقتصاد، فرهنگ، توسعه و سیاست به‌شدت تشدید یافته و دیگر همچون گذشته، هر مشکل محیط زیستی در داخل مرزهای قراردادی یک کشور محصور نمی‌ماند، چراکه این مباحث حتی فراتر از مرزهای یک کشور و فراتر از مرزهای زمان و تاریخ برای آیندگان کره زمین باقی می‌ماند.

رشیدیان با بیان اینکه نظام اقتصادی دنیا متاسفانه مسیری را طی می‌کند که از نظر محیط زیستی ناپایدار و از نظر اجتماعی ناعادلانه است؛ اظهار کرد:  استفاده غیرمسؤولانه از طبیعت و منابع آب و خاک منجر شده که از بیش از 2.5 برابر ظرفیت توان کره زمین از طبیعت و  منابع متعلق به‌آیندگان استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: بشر در حال طی مسیری است که به‌سمت آینده‌ای مبهم و خطرناک پیش می‌رود و تنها راه برون‌رفت از وضعیت موجود، پایبندی و التزام عملی به‌ابعاد سه‌گانه توسعه پایدار یعنی حفظ محیط زیست، رشد اقتصادی
و عدالت اجتماعی بوده، این عوامل سه‌گانه، توامان زمینه‌ساز  توسعه پایدار است، همچنین، در دنیای امروز، آثار تصمیمات در همه حوزه‌ها بر محیط زیست باقی می‌ماند.

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه هر گونه توسعه اقتصادی و اجتماعی بدون رویکردهای راهبردی نسبت به‌حفظ محیط زیست، حیات انسان را در حال و آینده با خطر جدی مواجه می‌کند؛ عنوان کرد: به‌منظور رفع مشکلات زیست محیطی ناشی از تحولات توسعه هم راستای با رشد بی‌رویه جمعیت و تخریب محیط زیست باید تدوین برنامه‌های پاسداری از محیط و توسعه را در سایه توجه به‌محیط زیست مدنظر داشت.

رشیدیان با تاکید بر اینکه جامعه‌نگری در سیاست‌گذاری‌های مصرف نقش به‌سزایی در بهبود کارایی رشد اقتصادی،
ایجاد اشتغال و توسعه متوازن محیط زیست را ایجاد می‌کند؛ بیان کرد: برای رسیدن به‌توسعه پایدار باید بشر به‌اقتصاد متکی به‌سوخت‌های فسیلی، استفاده بی‌حد و اندازه از منابع ملی و برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی پایان دهد.

وی با بیان اینکه در خراسان رضوی سالانه بیش از یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب از منابع سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌شد؛ ادامه داد: با هماهنگی‌های انجام شده با دستگاه‌هایی همچون سازمان آب، کشاورزی و صنعت، در سال گذشته، با کاهش بیش از 370 میلیون متر مکعب برداشت از سفره‌های زمینی روبه‌رو شدیم، این در حالی است که میزان تولیدات کشاورزی و صنعتی در این این استان هیچ کاهشی پیدا نکرد.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه باید فرهنگ مصرف‌گرایی در جامعه کنار گذاشته شود؛ تصریح کرد: استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر باید رواج پیدا کند.

رشیدیان با بیان اینکه در خراسان رضوی، طرح‌هایی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های تولید انرژی از خورشید و باد در دست اجرا است؛ تاکید کرد: همچنین بازیافت مواد و سازگار نبودن تولید با محیط زیست همراه با ایجاد توسعه، فضای سبز و بازچرخانی آب باید مد نظر قرار گیرد، چراکه این قدامات می‌تواند جهان و جامعه ما را به‌این نتیجه برساند که کاهش فقر در گرو پایداری محیط زیست و نظام‌های محیط زیستی است.

وی اضافه کرد: بدون پایداری محیط زیست، رشد اقتصادی در بلندمدت امکان‌پذیر نیست و این موضوع در سند چشم‌انداز 1404 جمهوری اسلامی اشاره شده، همچنین در سیاست‌های کلان دولت دوازدهم نیز بر آن تاکید شده است.

استاندار خراسان رضوی با ابراز خرسندی نسبت به‌حمایت از فناوری‌های نوین سازگار با محیط زیست در دانشگاه‌های این استان؛ افزود: دانشگاه فردوسی مشهد این مسئولیت را پذیرفت که دبیرخانه‌ای در حوزه محیط زیست داشته باشد، همچنین  سازمان‌های مردم‌نهاد نیز همکاری خوبی را با محیط زیست داشتند.

پرداخت 3 میلیارد تومان توسط دولت برای دیات محیط‌بانان

در  ادامه این مراسم، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست به‌مشکلات و خواسته‌های محیط‌بانان پرداخت و گفت: 57 مشکل اساسی در حوزه محیط‌بانی کشور را طی  8 ماه با دستور ریاست سازمان استخراج کردیم و در جلساتی که برای رفع مشکلات داشتیم، توانستیم تعدادی از آن را حل کرده، مصوباتی برای آن نوشته شده که تا پایان سال جاری، گشایش‌هایی را در حوزه محیط‌بانی مشاهده می‌کنیم.

جمشید محبت‌خانی بیان کرد: پیگیری‌های جدی نیز در خصوص امضای تفاهم‌نامه با وزارت دفاع  داشتیم که قالب  50 درصد اقلام تامین می‌شود و همچنین پیگیر ناوگان خودروهای محیط‌بانان نیز هستیم.

وی اظهار کرد: از سال 94، حق‌الکشف که طبق قانون 70 درصد آن به‌محیط‌بان تعلق می‌گیرد، پرداخت نشده که سعی در رفع این معضل داریم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست با بیان اینکه دولت 3 میلیارد تومانی برای دیات پرداختی محیط‌بانان داده است، گفت: با این اقدام دولت،  18 محیط‌بان که نگران رای قضایی برای آنها بودیم، تمام دیات آنها پرداخت شد.  

محبت‌خانی با بیان اینکه بیمه تکمیلی محیط‌بانان از دغدغه‌های جدی آنها است؛ تصریح کرد: در صورت استفاده از سلاح به‌عنوان آخرین راهکار محیط بانان، با این بیمه آانها دیگر نباید نگران پرداخت دیه باشند.

وی با اشاره به‌اینکه 140 سرباز باید در سازمان محیط زیست خدمت کنند؛ عنوان کرد: از سال 94 سربازی به‌محیط زیست تخصیص نیافت، به‌این‌ خاطر که سازمان، بودجه آموزش سرباز را نداده بود و تعداد سربازها به‌صفر رسید، در حالی که این موضوع، بخشی از کمبود نیروی انسانی در محیط‌بانی را مرتفع می‌کردند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست اضافه کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته، ماه گذشته، 17 سرباز را از ناجا گرفتیم  و در تلاش هستیم که 140 سرباز که برای سازمان محیط زیست کار می‌کنند را تامین کنیم، همچنین موفق شده‌ایم که تعداد سربازهای محیط زیست را از 140 به 500 نفر افزایش دهیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: