اعضای شورای شهر مشهد مقدس امروز برای پاسداشت مقام علم و دانش تغییر نام ۳ ایستگاه قطار شهری در مجاورت دانشگاه‌های بزرگ این شهر را تصویب کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سناریوی تغییر نام‌ها در شهر مشهد از خیابان‌ها و معابر این بار به ایستگاه‌های قطار شهری کشیده شد و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در جدالی یک ساعته نام 3 ایستگاه قطار شهری را تغییر دادند که مهم‌ترین آنها ایستگاه پارک ملت خط یک قطار شهری مشهد است که به ایستگاه "پارک ملت/ دانشگاه فردوسی" تغییر نام داد.

احسان اصولی رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد در ارتباط با تدوین این لایحه گفت: در شهر مشهد 3 دانشگاه فعال و بزرگ یعنی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه فردوسی مشهد فعالیت دارند که برخی از ایستگاه‌های مترو در جوار اراضی در اختیار این 3 مرکز علمی است.

وی بیان کرد: با توجه به اهمیت هویتی این 3 دانشگاه در شهر مشهد و علاوه بر این در راستای حمایت از آنها لایحه تغییر نام 3 ایستگاه مجاور این مراکز تهیه شده که البته تغییر نام آن مشروط بر نظرسجی از مردم است.

تغییر نام 500 میلیونی 

در ادامه این جلسه محمدمهدی هادی نیا دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه هزینه‌زا بودن تغییر نام‌ها در مشهد سابق بر این نیز مطرح شده است، خاطرنشان کرد: گفته می‌شود که برای تغییر این نام 500 میلیون تومان هزینه باید در نظر گرفت آیا اصلا برآوردی در این زمینه انجام شده؟ ارقامی که بیان می‌شود واقعیت دارد یا خیر؟

هزینه برای پاسداشت علم و دانش 

محمدحسین ودیعی دیگر عضو شورای شهر مشهد با اشاره به موافقت خود با این لایحه تأکید کرد: نام‌گذاری ایستگاه بار فرهنگی دارد و در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا ایستگاه‌هایی که در نزدیک دانشگاه‌ها قرار دارد را به منظور پاسداشت مقامم علم به آنن نام‌ها نام‌گذاری می‌کنند

وی ادامه داد: بار فرهنگی وقتی که یک ایستگاه به نام یک دانشگاه باشد جلوه بیشتری پیدا کرده و به ایستگاه نیز اعتبار می‌دهد و علاوه بر این ما هزینه‌های زیادی را انجام می‌دهیم برای اینکه یک نام را احیا کنیم و تغییر نام ایستگاه هم دقیقا در همین راستا  می‌تواند باشد.

این عضو شورای شهر در پاسخ به پرسش محمدهادی مهدی نیا در مورد هزینه تغییر نام یک ایستگاه خاطرنشان کرد: بله این هزینه وجود دارد اما  برخی از این هزینه‌ها قابلیت به تأخیر انداختن دارند و می‌توان آنها در به مرور زمان انجام داد.

ودیعی تأکید کرد: به عنوان مثال می‌توان تغییر تمام نقشه‌ها را به مرور انجام دارد چراکه در کاربرد آنها تغییری ایجاد نمی‌شود به غیر از این موضوعات تنها بخش سیگنالینگ باقی می‌ماند که حدود 100 میلیون تومان هزینه دارد.

ودیعی ادامه داد: این میزان هزینه قابل پذیرش بوده و با توجه به ارزش فرهنگی که این تغییر نام‌ها دارد می‌توان گفت که توجیه برای آن وجود دارد.

"پارک ملت/ دانشگاه فردوسی" طولانی است

در ادامه این جلسه هادی بختیاری معاون فرهنگی شهردار مشهد مقدس خاطرنشان کرد: نامی که ما برای ایستگاه پارک ملت پیشنهاد داده بودیم "دانشگاه فردوسی" بود که در کمیسیون فرهنگی شورا به "پارک ملت/ دانشگاه فردوسی" تغییر پیدا کرد و البته آیین نامه به طور دقیق بیان نکرده که اگر شورای شهر نام انتخاب شده در کمیته نام گذاری را تغییر داد چه باید کرد.

وی ادامه داد: البته باید این را در نظر داشت که نام "پارک ملت/ دانشگاه فردوسی" برای یک ایستگاه بسیار طولانی است.

در ادامه جلسه علی‌رضا شهریاری، عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد  پیشنهاد داد که ایستگاه پارک ملت خط 1 قطارشهری به نام "پارک ملت و دانشگاه" تغییر کند که این نظر مورد بررسی قرار گرفت اما اعضای شورای شهر مشهد با آن مخالفت کردند.

مسعود ریاضی، عضو شورای شهر مشهد با تأیید طولانی بودن نام ایستگاه "پارک ملت/دانشگاه فردوسی" پیشنهاد تغییر نام ایستگاه "پارک ملت" خط1 قطارشهری به نام "ملت/ فردوسی" یا "آزادی/فردوسی" ارائه داد که این پیشنهاد نیز مورد مخالفت اعضا قرار گرفت.

شهرک سلامت/ دانشگاه علوم پزشکی

اما تغییر نام ایستگاه‌های قطار شهری در مشهد به همین جا ختم نشد بلکه مسئله تغییر نام ایستگاه "سلامت" خط 2 قطارشهری به "دانشگاه علوم پزشکی" نیز مورد بررسی قرار گرفت و محمدهادی مهدی‌نیا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد در این زمینه اظهار داشت: با وجود اینکه سازمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این مکان قرار گرفته تعدادی بیمارستان در آن وجود دارد و قرار است در آینده بیمارستان‌های دیگری نیز در آن‌جا تأسیس شود و نام اصلی آن هم اراضی ذکریا است که شهرک دانش و سلامت در آن شکل گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به این موضوعات پیشنهاد بنده این است نام این ایستگاه به "شهرک سلامت/ دانشگاه علوم پزشکی" تغییر کند.

اما در این مورد هم هادی بختیاری، معاون فرهنگی شهردار مشهد اظهار داشت: این تغییر نام مصوبه کمیته نام‌گذاری ندارد و تصمیمی است که خود شورا به تنهایی گرفته است.

وی بیان کرد: باید این را گفت که هیچ مطالبه‌ای پشت این نامگذاری نه از طرف مردم و نه از طرف دانشگاهیان نبوده است.

در پایان این جلسه بعد از طرح نظرات و رأی اعضای شورا، نظریه ابتدایی لایحه کمیسیون فرهنگی تصویب و نام ایستگاه "پارک ملت" خط یک قطار شهری به "پارک ملت/دانشگاه فردوسی" تغییر داده شد.

همچنین نام ایستگاه "سلامت" خط 2 قطار شهری مشهد به "شهرک سلامت/ دانشگاه علوم پزشکی" تغییر کرد و ایستگاه خیابان شاهد خط 3 قطار شهری مشهد به نام "دانشگاه آزاد اسلامی" نام‌گذاری شد.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: