رئیس کمیته پولی و بانکی مجلس گفت: در صورتی که پتروشیمی‌ها ارزشان را در بازار ثانویه عرضه کنند نرخ ارز کاهش می‌یابد و بازار به آرامش می رسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمدحسین حسین زاده بحرینی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با بیان اینکه  بازار ارز نیازمند مدیریت فعال و نه منفعلانه بانک مرکزی است، اظهارداشت: تصمیم دولت برای عرضه ارز به نرخ ثابت برای تمام مصارف و به هر میزان نادرست بود.

وی با تاکید بر اشتباه بودن حذف صرافی‌ها از بازار ارزی کشور، افزود: مهارت فنی که می تواند در کشور بازارگردانی کند در بانک مرکزی وجود ندارد.

رئیس کمیته پولی و بانکی مجلس گفت: اگر پتروشیمی ها ارز حاصل از صادراتشان را به قیمت آزاد بفروشند ما‌به‌التفاوت 80 هزار میلیارد تومانی ایجاد می شود که در حقیقت آن را از بخش تولید دریغ کرده‌ایم و به وارد‌کنندگان داده‌ایم.

حسین زاده بحرینی ادامه داد: در صورتی که پتروشیمی ها ارزشان را در بازار ثانویه عرضه کنند نرخ ارز کاهش می‌یابد و بازار به آرامش می رسد. تلاش های سه ماهه در حال نتیجه دادن است و دولت پذیرفته تا تصمیمات کمیسیون اقتصادی مجلس را در حوزه بازار ارز اجرا کند.

یک کارشناس اقتصاد هم در این برنامه گفت: حذف صرافی‌ها و دیر راه انداختن بازار ثانویه باعث شد که قیمت ارز در کوچه و خیابان تعیین شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: