رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به ارائه خدمات مناسب به زائران خانه خدا، از برطرف شدن مشکلات حج سال گذشته در عرفات و مزدلفه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حمید محمدی با اشاره به بازدید‌های خود از مراکز ارائه خدمات به حجاج کشورمان و همچنین از عرفات، مزدلفه و منا اظهار داشت: سال گذشته در عرفات چادر‌های بزرگ برپا و کولر‌های گازی نصب شد، اما در ایام مناسک حج بخشی از کولر‌ها از کار‌ها افتاد. ما در طول سال پیگیری کردیم تا این مشکل رفع شود تا در اوج گرما برای حجاج کشورمان مشکل پیش نیاید؛ برای اطمینان از حل این مشکل بازدیدی از عرفات داشتیم که الحمدلله این مشکل رفع شده است.

وی با اشاره به بازدید از مزدلفه افزود: کمبود آب و اینکه بخشی از مزدلفه به ما داده نشد از مشکلات سال قبل ما بود که با پیگیری‌های انجام شده، این مشکلات حل شد. برای رفع مشکل منا نیز پیشنهاداتی مطرح کرده‌ایم که در جلسه روز چهارشنبه قرار است که برنامه‌ریزی برای حل مشکلات این بخش هم انجام شود.

رئیس سازمان حج با بیان اینکه از آشپزخانه جدید التأسیس مکه بازدید کردیم خاطرنشان کرد: تجهیزات خوبی در این آشپزخانه وجود دارد البته مشکلاتی هم وجود دارد که به طرف قرارداد گوشزد کرده‌ایم که سریعتر اشکالات را رفع کند. امکانات خوبی نسبت به سال قبل در زمینه طبخ غذا ارائه می‌شود؛ کیفیت غذا و سردخانه شرایط خوبی دارد و نحوه طبخ غذا هم کاملا بهداشتی است. اشکالات آشپزخانه دوم مکه هم رفع شده است.

محمدی ادامه داد: از درمانگاه هتل میدان و درمانگاه هتل زهره سعد بازدید کردیم. در حال حاضر خیلی مراجعه به مراکز درمانی انجام نشده است که یکی از دلایل آن نبود تعداد زیاد زائر ایرانی در مکه است؛ از ایستگاه‌های انتقال حجاج در سطح شهر مکه نیز بازدید داشتیم.

وی افزود: هتل‌های مکه هم کاملا آمادگی پذیرش زائران را دارند؛ در مواجهه‌ای که با حجاج در هتل‌ها یا مسجدالحرام داریم، آن‌ها از خدمات ارائه شده ابراز رضایت می‌کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره چگونگی انجام پرواز‌های حجاج از کشورمان به مدینه و جده گفت: شرایط پرواز‌ها نیز نسبت به سال گذشته بهتر است. میانگین تاخیر پرواز‌ها کمتر از۲۰ دقیقه است. شاید یک پرواز هم تاخیر سه ساعتی داشته باشد، اما میانگین تاخیر ۲۰ دقیقه است.

وی در پایان با اشاره به اینکه روز گذشته اولین پرواز‌های مدینه بعد در جده به زمین نشست اظهار داشت: سال‌های قبل این مشکل وجود داشت که زائران در روز با اتوبوس‌های مکشوف عازم مکه می‌شدند که گرما زائران را اذیت می‌کرد. اکنون خانم‌ها با اتوبوس‌های کولردار مستقیم به جحفه می‌روند و محرم می‌شوند. برای آقایان این امکان فراهم شده است که هم در جده مستقر شوند و هم در بین جده و جحفه. حجاج دو ساعت مانده به غروب آفتاب در مسجد جحفه محرم می‌شوند و دیگر نیازی به اتوبوس مکشوف برای حرکت به سمت مکه نیست. در این روش سلامت زائران نیز حفظ می‌شود.

 

 

به نقل از میزان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: