رئیس نظام پزشکی مشهد با اشاره به‌اینکه پزشکان باید از سیستم نوبت‌دهی استفاده کنند؛ گفت: مدت زمانی که برای ویزیت بیماران توسط پزشکان در نظر گرفته شده، به طوری این مدت زمان برای پزشک عمومی ۱۵ دقیقه و برای پزشک متخصص ۲۰ دقیقه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علی بیرجندی‌نژاد به‌مناسب روز پزشک در نشست خبری که در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد، ضمن تشریح اقدامات سازمان؛ گفت: سازمان نظام پزشکی مشهد جز قدیمی‌ترین سازمان‌های مردم نهاد است که در سال ۱۳۳۹ قانون آن برای اولین بار تصویب شد، این قانون تاکنون ۸ بار مورد بازنگری واقع شده است.

رئیس نظام پزشکی مشهد در حوزه اقدامات عملی در حوزه آموزش پزشکی در رنگینک بین‌المللی در جایگاه خوبی قرار داریم و در سیستم بازآموزی که برای پزشکان برگزار می‌شود و پزشکان برای تمدید پروانه طبابت خود منوط به‌گذراندن این دوره‌های آموزشی است و باید این دوره‌ها را بگذرانند.

وی با بیان اینکه در بحث ایمن‌سازی زباله‌های پزشکی اقدامات خوبی انجام شده است؛ افزود: همه ۳۳ بیمارستان موجود در مشهد، دستگاه اتوکلاب دارند تا زباله‌های بیمارستانی را بی‌خطر کرده و زباله‌ها را تحویل مراکز امحای زباله‌ها تحویل می‌دهند. 

بیرجندی‌نژاد ادامه داد: ۱۷۰ درمانگاه نیز زباله‌های پزشکی خودشان را بی‌خطر می‌کنند و تقریبا پسماند ندارند، همچنین، با مطب پزشکان هم در زمینه پسماند قرارداد بسته شده و پیگیری‌های لازم انجام شده است، با سایر مطب‌های باقی‌مانده نیز تا چند ماه آینده قرارداد بسته می‌شود.

رئیس نظام پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه یک هزار و ۵۰۰ مطب در مشهد وجود دارد؛ تصریح کرد: در حال حاضر، با بخش عمده مطب‌هایی که دارای پسماند عفونی هستند، اقدام به‌عقد قرارداد شده است.

 وی در خصوص کمبود زمانی که برخی از پزشکان برای ویزیت بیماران در نظر می‌گیرند؛ گفت: مدت زمانی که برای بیماران در نظر گرفته شده، برای پزشک عمومی ۱۵ دقیقه و برای پزشک متخصص ۲۰ دقیقه است که جزو حقوق بیماران محسوب می‌شود و بیماران باید یک به‌یک معاینه و ویزیت شوند و باید پزشکان از سیستم نوبت‌دهی استفاده کنند تا معطلی بیماران در مراکز درمانی به‌حداقل برسد.  

بیرجندی‌نژاد با اشاره به‌اینکه پزشکان متخصص مراجعه‌کنندگان بسیاری دارند که سبب طولانی شدن مدت ویزیت بیماران می‌شود؛ افزود: باید در این زمینه فرهنگ‌سازی شود و  برای اینکه بیماران به‌پزشک متخصص مراجعه کنند، روالی معمول وجود دارد که فرد ابتدا به‌پزشک خانواده مراجعه کند که ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماری افراد تشخیص داده می‌شود و در موارد خاص به‌پزشک متخصص مراجعه شود تا مدت زمان ویزیت بیماران کم شود.

رئیس نظام پزشکی مشهد در خصوص طلب پزشکان از شرکت‌های بیمه‌گر متذکر شد: در حوزه پزشکی، طلب ما از شرکت‌های بیمه به ۱۳ تا ۱۴ ماه نیز رسیده، ولی اخلاق پزشکی حکم می‌کند که جان بیماران در  گرو طلب پزشکان نباشد و پزشکان با وجود دیرکرد پرداخت بیمه‌ها بدون اینکه خللی در روند درمان بیماران داشته باشند، به‌ارائه خدمت به‌حوزه سلامت مشغول هستند.

وی در پاسخ به‌سئوالی مبنی بر اینکه آیا با مداخله‌گران در  بخش پزشکی برخورد می‌شود؟، یادآور شد: ما در بحث دخالت‌های پزشکی که از طرف برخی مراکز طب اسلامی که در سطح شهر انحام  می‌شد، برخورد لازم را انجام دادیم و این مراکز به‌دلیل تخلفاتی که انجام داده بودند به‌مراجع قانونی معرفی کردیم، ولی بعد از گذشت مدت زمانی فک پلمب شدند. 

بیرجندی‌نژاد با اشاره به‌اینکه نشست شورای عالی نظام پزشکی در تاریخ ۲۵ مرداد ماه در سازمان نظام رسمی مشهد برگزار می‌شود؛ گفت: این همایش با هدف بررسی چالش‌ها و افق‌های پیش‌روی سلامت کشور با حضور مهمانان کشوری و  استانی برگزار می‌شود.

رئیس نظام پزشکی مشهد افزود: از مردم درخواست می‌کنیم از مراجعه به‌مراکزی که تحت عنوان طب سنتی و طب اسلامی به‌صورت غیرحرفه‌ای به‌درمان بیماری‌ها می‌پردازند، خودداری کنند و گول تبلیغات این مراکز را نخورند که با تبلیغ درمان برخی از بیماری‌های نادر قصد سوءاستفاده دارند و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را  به‌افراد می‌رسانند. 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: