عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:مهم ترین پیوست فرهنگی در شهرهای زیارتی مانند مشهد مراقبت از موقوفات و جلوگیری از حیف و میل اموال است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حسن رحیم پور ازغدی صبح شنبه در نشست لزوم پیوست فرهنگی با حضور مدیران آستان قدس رضوی اظهار کرد: مهمترین پیوست فرهنگی در شهرهای زیارتی مانند مشهد مراقبت از موقوفه و جلوگیری از حیف و میل اموال است و اولین اصل در هر پروژه آستان قدس رضوی حفظ حقوق ضعفا و اجرای قانون در مورد اقویا است و پروژه ای که حق الناس در آن ضایع شود و آن ملک برای امام رضا(ع) صرف شود خلاف سنت و سیره رضوی است.

وی افزود:  رعایت پیوست فرهنگی در نیت وقف از سوی واقفان باید مورد توجه باشدو این مهم باید در وقف‌هایی که از سوی واقفان انجام می‌شود رعایت شود و نیات آنان بر اساس فرهنگ اهل بیت(ع) باشد که اغنیا و فقرا در آن به یک اندازه مرتبه داشته باشند.

عظو شورای عالی انقلاب فرهنگ ادامه داد:دیدگاه‌های مختلف در قبال پیوست فرهنگی  وجود دارد و در بسیاری از موارد زمانی که سازمانی بنیان گذاشته می شود، پیوست فرهنگی به آن سنجاق می شود که این روند کاملا اشتباهی است، در این روش پیوست فرهنگی بسیار محدود خواهد شد و پیوست فرهنگی از تشکیل پایه و اساس سازمان باید همراه آن باشد.

وی بیان کرد: در پروژه های شهرسازی شهرهای زیارتی  پیوست فرهنگی چگونه باید تعریف شود؟ آیا صرفاً این زیارت باید محدود آن مکان مذهبی شود یا باید تمامی ابعاد جامعه شهری، فرهنگی، اجتماعی و مکان تفریحی و زندگی را در بر بگیرد؟

رحیم پور ازغدی ادامه داد: در شهرهای اسلامی قدیم مکان های گردشگری، بازار، تجاری و تفریحی در حول مراکز دینی و مساجد اعظم تعریف می شده است که اکنون اینگونه نیست.

وی تاکید کرد: اجرای پروژه های مناطق محروم بر اساس نیاز مردم باید تعریف شود و وارد پروژه های تجملاتی نباید شد و مدیر اسلامی حتی برای پروژه‌های ساختمانی نباید بر اساس قدرت خود بلکه باید براساس برادری و برابری عمل کند.

وی گفت: شرافت آستان قدس رضوی شرافت معنوی است که این نوع شرافت در ساختمان های پر تجمل و هزینه های غیر واجب تعریف نشده است.

رحیم پور ازغدی  تاکید کرد: ساده زیستی مقام معظم رهبری نمونه ای از پیاده سازی فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) است و همیشه هر مشکلی که برای مردم ایجاد می شود اولین کسی که خود را به میان مردم می رساند ایشان هستند.

 

 

به نقل از مهر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: