مأمور پلیس فتا گفت: حضور کنترل نشده بانوان در فضای مجازی باعث کاهش توجه و معاشرت با خانواده شده که این می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به کانون خانواده وارد کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، شامگاه گذشته محسن حروفی در همایش تأثیر فضای مجازی بر بانوان  و خانواده که امشب در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) برگزار شد؛ گفت: در دنیای مدرن امروز نمی‌توان منکر ارزش اطلاعاتی و ارتباطی فضای اینترنت شد اما نبود آشنایی با نحوه استفاده و همچنین آسیب‌ها و خطرات فضای مجازی می‌تواند خطر بزرگی برای کانون خانواده بوده و موجب گسترش جرایم اجتماعی می‌شود.

این مأمور پلیس فتا افزود: در گذشته مجرمان، افرادی درشت هیکل با مغز‌های کوچک بودند اما امروزه شاهد مجرمانی با هوش فراوان اما هیکل‌های کوچک هستیم؛ در پرونده‌های موجود در حوزه جرایم اینترنتی بیشتر متهمان و حتی قربانیان زیر30سال هستند.

وی با اشاره به هویت پنهان افراد در شبکه‌های اجتماعی ادامه داد: تشخیص هویت حقیقی افراد بویژه اشخاص ناشناس در فضای مجازی غیرممکن است که این موجب سوءاستفاده مجرمین فضای سایبری از امکانات این محیط گسترده می‌شود.

حروفی با بیان جرایم عفت عمومی در فضای مجازی تصریح کرد: تشویق به فساد و فحشا، انتشار محتوای خلاف عفت، ترغیب دسترسی به محتوای مستهجن و استفاده ابزاری از افراد از جمله جرایم علیه عفت عمومی در شبکه‌های اجتماعی است و این نکته بسیار قابل توجه است که صدمات ناشی از پرونده‌ها‌ی غیراخلاقی در مقایسه با پرونده‌ها‌‌‎ی مالی در اینترنت جبران ناپذیر است.

این مأمور پلیس فتا تأکید کرد: اکثر بانوان برای معاشرت و تفریح از فضای مجازی استفاده می‌کنند که این می‌تواند موجبات سوءاستفاده‌ افراد سودجو برای اخاذی، مزاحمت و هتک‌حرمت را فراهم آورد؛ به علاوه حضور کنترل نشده بانوان در فضای مجازی باعث کاهش توجه و معاشرت با خانواده شده که این می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به کانون خانواده وارد کند.

وی با بیان اینکه بعد از انتشار موبایل و سایر تکنولوژی‌ها‌ی همراه ما شاهد رشد جرایم سایبری بوده‌ایم؛ گفت: پیشرفت فناوری‌های ارتباطی‌همراه موجب رشد جرایم اینترنتی به‌ویژه در بین افراد کم سن‌وسال شده که این به‌دلیل نبود آشنایی برای استفاده درست و همچنین دسترس پذیری این تکنولوژی‌ها برای نوجوانان و خردسالان است.

حروفی افزود: نبود نظارت درست بزرگسالان سبب ورود نادرست کودکان به شبکه‌ها‌ی مجازی و درگیرشدن با جرایم اینترنتی می‌شود که می‌توان با اقداماتی چون محدودکردن سیستم‌های در دسترس کودکان با نصب برنامه‌های مختلف و قراردادن سیستم‌های خانگی در قسمت‌ عمومی خانه در کاهش آسیب‌های فردی و اجتماعی اینترنت برای کودکان و نوجوانان کمک کرد.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: