پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به تهیه و تولید داروی مهار کننده خونریزی های گوارشی با نام «هموستاز» شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سید موسی‌الرضا حسینی دانشیار گروه داخلی گوارش و کبد بالغین دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ثبت اختراع تجاری داروی طب ایرانی با نام« هموستاز» برگزیده جشنواره طب ایرانی شد.

وی در خصوص این دارو گفت: این دارو به همت جمعی از اعضاء هیات علمی گروه طب سنتی و گوارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از یک ماده طبیعی ساخته شده و پس از طی مراحل تحقیقاتی آزمایشگاهی و بالینی،و تایید سازمان غذا و دارو با نام «هموستاز» به تولید انبوه رسیده است.

عضو هیات علمی گروه گوارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه این دارو به شکل پودر و در خونریزی های گوارشی و دیگر موارد مورد نیاز مورد استفاده قرار می گیرد خاطر نشان کرد: در طی آندوسکوپی پس از مشخص شدن محل خونریزی دستگاه گوارش بیماران، پودر هموستاز با حلال آن حل شده و از طریق کاتتر آندوسکوپی که در دو میلی متری از محل خونریزی قرار می گیرد به آهستگی بر روی محل خونریزی ریخته می شود.

حسینی با بیان اینکه  پس از استفاده از این دارو طی ۵ تا ۴۰ ثانیه خونریزی به طول کامل قطع می شود تصریح کرد: این دارو همچنین در مهار خونریزی های جراحی از جمله سزارین و یا زخم هایی که بر روی پوست ایجاد می شود نیز کاربرد دارد.ستفاده از این دارو در مراکز بهداشتی درمانی و مناطق روستایی در زمان خونریزی های گوارشی و مهار به موقع آن می تواند کاربرد مناسبی داشته باشد.

وی تصریح کرد: این دارو تا کنون بر روی بیش از ۸۰۰ بیمار استفاده شده و نتایج مثبتی به همراه داشته و هیچگونه عارضه ای  نیزنداشته است.در حال حاضر با توجه به مشکلات ارزی پیش آمده این دارو می تواند با قیمت مناسب جایگزین داروهای گران خارجی شود که علاوه بر صرفه جویی، تولید ملی نیز حمایت خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: