برای اولین بار در کشور ۵۰ طرح برتر پوشاک با محوریت عاشورا که توسط طراحان داخلی طراحی شده بود، در معرض دید تولید‌کنندگان قرار گرفت تا برای مراسم محرم و اربعین سال جاری به تولید انبوه برسند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس به نقل از روابط عمومی کارگروه مد و لباس، مراسم رونمایی از آثار طراحی‌شده برای تولید لباس عاشورایی با حضور طراحان و تولید‌کنندگان پوشاک برگزار شد.

منصور تیرگر رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک در این مراسم گفت: به همت کارگروه ساماندهی مد و لباس یک چرخه جدید در حوزه لباس با محوریت محرم ایجاد شده است. برپایی نمایشگاه لباس عاشورایی در دو دوره گذشته تأثیرگذار بوده است. در حال حاضر تقاضا برای لباس عاشورایی افزایش یافته است.

وی برپایی نمایشگاه لباس عاشورایی را فرصتی برای توسعه پوشاک اسلامی دانست و اظهار کرد: لباس نمایانگر هویت و فرهنگ ماست و ما می‌توانیم مفاهیم را به وسیله آن منتقل کنیم. البته باید اهمیت لباس عاشورایی را حفظ کنیم و کار ضعیف به بازار ارائه نکنیم. بنا داریم فروشگاه‌های مجازی لباس را نیز ترغیب کنیم لباس‌های عاشورایی با طراحی داخلی را به فروش بگذارند. غرفه‌ای اختصاصی در بوستان گفت‌و‌گو برای عرضه لباس عاشورایی در نمایشگاه هفته پایانی شهریور به داوطلبان اختصاص داده می‌شود.

در ادامه مجید افتخاری عضو هیأت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، مشکلات فرهنگی و تجاری‌سازی این عرصه را ناشی از خلاء‌های مربوط به تولید لباس عاشورایی دانست و گفت:  علی‌رغم صبغه چند هزار ساله ایران در حوزه پوشاک لباس‌های عاشورایی موجود در بازار دارای نماد‌ها و فرهنگ عاشورایی نیستند. ایران به عنوان مرکز شیعه در جهان باید بیشتر در حوزه لباس عاشورایی فعالیت داشته باشد.

وی تصریح کرد: مبحث عاشورا در ادبیات، گرافیک، معماری، هنر و ... در ایران تأثیر زیادی داشته است، بنابراین باید مسائل مرتبط با این مسئله به صورت استارت‌آپ‌های میان‌رشته‌ای برگزار و گرایش‌های مختلف هنری را درگیر موضوع محرم کرد. برندهای قدرتمند لباس باید در ایونت عاشورا حاضر شوند تا مجموعه‌های پوشاک (کالکشن) در این حوزه به تولید و عرضه برسند.

حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد ولباس نیز با اشاره به جوسازی‌های رسانه‌های معاند علیه نمایشگاه لباس عاشورایی و برنامه‌های رسانه‌ای که با محور لباس عاشورایی تولید شده است، گفت: امام راحل فرموده‌اند: "وقتی دشمنان چیزی را هدف قرار دادند بدانید که درست کار کرده‌اید." ما طی دو سال گذشته تلاش کردیم مبانی فکری لباس عاشورایی را تدوین کنیم، نواقص را دیدیم و البته قطعا امسال بدون نقص نخواهیم بود اما آنچه به اثبات رسیده جای خالی توجه به مسئله لباس عاشورایی بود.

وی با تأکید بر اینکه اگر ما در این زمینه اقدام نکنیم دشمنان خوراک نامناسب که حتی مخالف مبانی فکری ماست را تهیه و عرضه خواهندکرد، گفت: لباس انتقال دهنده مفاهیم است. آنچه اکنون در جامعه در این خصوص رخ داده حائز اهمیت است. در گذشته نیز لباس انتقال مفهوم می‌کرده است اما آنقدر که امروز در این عرصه دشمن داریم در گذشته نداشته‌ایم.

قبادی با اشاره به افزایش تنوع و تکثیر مورد مطالبه جوانان در حوزه‌های مختلف از جمله لباس، گفت: حضور ما در رویدادهای مهم آئینی نیاز به یک عنصر مهم یعنی لباس دارد و ما هرقدر به مفهوم رویداد تاریخی آشناتر باشیم می‌توانیم محصولی که بهتر مفهوم آن رویداد را منتقل کند تولید کنیم.

وی با اشاره به گزارش کوتاهی که سال گذشته از لباس‌های مورد استفاده در محرم که نمادهای غیر اسلامی و حتی شیطان‌پرستی در آنها به کار رفته بود تهیه شده، گفت: حتی جوانان نمی‌دانستند لباسی که بر تن دارند مخالف فرهنگ و مفهوم عاشورا و مروج مسئله‌ای خلاف محرم است. بعد از پخش این گزارش رسانه‌های معاند شروع به تمسخر فعالیت‌ها کردند و این نشان می‌دهد که ما راه را درست می‌رویم و باید در این زمینه بیشتر فعال باشیم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس ادامه داد: با مفهوم‌برداری از دو کتاب شعر عاشورایی، کارگاهی برای طراحی لباس عاشورایی برگزار و 50 اثر در این کارگاه تولید شد. که امروز این آثار در معرض دید تولید‌کنندگان قرار داده می‌شود و هر تولید‌کننده‌ای که بیشترین تیراژ تولید این آثار را پیشنهاد کند می‌تواند آن طرح را به صورت رایگان دریافت کند. این طرح‌ها شامل روسری، کوله‌پشتی(برای حضور در مراسم اربعین)، کلاه، تی‌شرت، پلوشرت و ... می‌شود. اگر بتوانیم در پارچه‌سازی عاشورایی ورود پیدا کنیم طراحان نیز نقش خود را بر اثر هنری پارچه خواهندافزود.

در پایان این مراسم 50 طرح برتر به تولید‌کنندگان پوشاک کشور عرضه و به تولیدکنندگانی که بالاترین تیراژ تولید را پیشنهاد کردند اختصاص یافت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: