عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت امروز حدود ۸۰ درصد ظرفیت اقتصاد کشور را در دست دارد و حدود ۲۰ درصد در اختیار خارج از دولت است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم صبح امروز در مراسمی که به‌مناسبت سی و هفتمین سالگرد شهیدان رجایی و باهنر در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد؛ گفت: باید خدا را شاکر باشیم که در دل‌هایمان محبت اهل بیت(ع) قرار داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه منافقین به‌جای اینکه اسلحه‌هایشان را علیه استکبار جهانی به‌کار ببرند، متوجه نظام جمهوری اسلامی کردند؛ اضافه کرد: همین منافقین که داعیه مبارزه با امپریالیسم داشتند، اولا به‌دشمن منطقه‌ای ما یعنی صدام پناه بردند و ثانیا بعد از سقوط صدام به‌آمریکا و کشورهای اروپایی  پناه بردند و اکنون در دامن اروپا، آمریکا و عربستان قرار گرفتند.

وی بیان کرد: منفورترین گروه‌ها در میان ملت ما منافقین هستند و رئیس جمهور آمریکا به‌این گروه‌های کثیف دلخوش کرده است.

مصباحی‌مقدم با اشاره به‌اقدامات تروریستی منافقین؛ افزود: این اقدامات تروریستی سبب شد تا ائمه جمعه هدف ترور قرار بگیرند و به‌دنبال آن، ۱۷ هزار نفر از عزیزان ما به‌شهادت برسند، همچنین رهبر عزیز انقلاب هم هدف ترور قرار گرفته بودند که خدا ایشان را برای ما حفظ کرد. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دولت امروز حدود ۸۰ درصد ظرفیت اقتصاد کشور را در دست دارد و حدود ۲۰ درصد در اختیار خارج از دولت است؛ متذکر شد: من دیدم بعضی از مطبوعات قبل از حضور رئیس جمهور در مجلس القا می‌کنند که آقای رئیس جمهور باید بگوید چه‌موانع و اهرم‌هایی در اختیار او بوده، نوعی القا که دست دولت خالی است.

وی یادآور شد: کسی که می‌خواهد بداند، دست دولت خالی است یا نیست، باید به‌بودجه عمومی کشور مراجعه کند، یک تریلیون و 140 هزار میلیارد تومان است که بسیار نزدیک به درآمد کل کشور است، بنابراین، نمی‌توان گفت، چیزی دست دولت نیست. 

مصباحی مقدم اضافه کرد: آنچه که به‌نظرم اهمیت دارد، این است که مدیریت این منابع به‌گونه‌ای کارآمد باشد، می‌توان درآمدهای دولت را به‌گونه‌ای صرف کرد که رشد و توسعه پدید آورد؛ این موضوع نیازمند بهره‌گیری از شخصیت‌های کاردان با تفکر مستقل است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با شخصیت‌های کاردان با تفکر مستقل گفت: غالبا تفکر حاکم بر اقتصاد ما اندیشه وابسته بوده است، شما ببینید، ایالات متحده آمریکا، ۲۴ درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارد، ولی همین کشور بدهی‌هایش بیش از درآمد ملی سالانه آمریکا است، بنابراین، این نوع اقتصاد نتوانسته مشکل آمریکا را حل کند و همین آمریکا امروز هم بعد از ۳۰۰ سال دچار فقر گسترده شده تا آنجا که ۴۰ تا ۴۸ میلیون نفر روزانه در آمریکا کمک غذایی دریافت می‌کنند، بنابراین، این موضوع نتوانسته مشکل اقتصاد و فقر را حل کند. 

وی با بیان اینکه آنچه که امروز مهم است، صرفه‌جویی در هزینه‌های دولت بوده که امکان آن نیز موجود است؛ متذکر شد: علاوه بر اینکه باید سیاست‌های پولی و ارزی را اصلاح کنند با رشد نقدینگی نمی‌توان کشور را اداره کرد، این نقدینگی اگر به‌سمت تولید ملی برود، جان می‌گیرد، نکته دیگر نگاه به‌ظرفیت‌های داخل بوده و نهایتا تغییر الگوهای اقتصادی براساس الگوهای اقتصاد مقاومتی است که دولت باید در چارچوب آن برنامه‌ریزی‌هایش را تدوین کند.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: