تولیت آستان قدس رضوی گفت: در حکومت علوی نباید مسؤولان زندگی اشرافی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در ویژه برنامه جشن عید سعید غدیر خم که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ولایی بودن را به‌معنای حکم‌فرمایی امر خدا و دستورات الهی در جامعه معرفی و گفت: بزرگ‌ترین نعمت برای این کشور «نظام ولایی» است، قدر دانستن این نعمت آن است که گفتمان امام و رهبری در جامعه جاری شود و در این میان قبل از هرکس، مسؤولان و مدیران وظیفه اجرای این رهنمودها را دارند.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه در حکومت علوی نباید مسؤولان زندگی اشرافی داشته باشند؛ افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره امام راحل و رهبری معظم انقلاب، توحید به‌عنوان سنگ زیربنای جامعه، گفتمان ولایت، عدالت اجتماعی و عمل به‌ارزش‌ها را بیان کرده‌اند.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) در هیچ کجا مردم را به‌خود دعوت نکردند و همیشه از خدا و اسلام سخن گفتند، امروز نیز رهنمودها و سخنان راهبردی رهبر معظم انقلاب برای دولت و ملت جز دغدغه مردم داشتن و سخن برای خدا گفتن نیست.

رئیسی با تأکید بر اینکه رهنمودها و راهنمایی‌های امام و رهبر معظم انقلاب باید در جامعه اجرایی شود؛ عنوان کرد: گفتمان امام و رهبری باید در جامعه اجرایی شود تا مردم طعم شیرین عدالت را بچشند، تبعیض، فساد و فقر به‌هیچ عنوان زیبنده نظامی اسلامی ما نیست.

تولیت آستان قدس رضوی به‌آموزه‌های اجتماعی و حکومت‌داری مولای متقیان امیرالمؤمنین علی(ع) اشاره و اظهار کرد: نامه امیرالمؤمنین علی(ع) به‌مالک اشتر بهترین الگوی مدیریتی برای همه دولتمردان در طول تاریخ است.

وی با تأکید بر اینکه دولتمردان و حکمرانان در جامعه اسلامی در همه شئون مدیریتی و فعالیت باید امیرالمؤمنین علی(ع) را الگوی خویش قرار دهند، به‌محبوبیت شهیدان رجایی و باهنر در نزد ملت ایران اشاره و عنوان کرد: چرا شهید رجایی و شهید باهنر این چنین مورد احترام مردم هستند؟ دلیلش خدمتگزاری مخلصانه برای مردم، دلسوزی و ولایتمداری آن بزرگواران بود و امروز نیز همه مدیران و مسؤولان در جایگاه‌های مختلف کشور بدانند که اگر با هدف قرب الهی مخلصانه برای مردم تلاش کنند، عمل آنها در نزد پروردگار متعال ثبت است.

رئیسی انسان‌ها را در طول تاریخ اسلام به‌دو دسته «ولایتمدار» و «ولایت شعار» تقسیم و تصریح کرد: افتخار می‌کنیم به‌اینکه شهدا، جانبازان و ایثارگران ما هنگامی که امام امت فرمان داد، مردانه به میدان رفتند و هشت سال از اسلام و مرزها و ناموس کشور در مقابل کفار و بیگانگان صیانت کردند، اینان ولایتمداران بودند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: مدافعین حرم ولایتمدارانی بودند که آن هنگام که احساس کردند جریاناتی دست ساخته استکبار، اسلام و امت مسلمان را تهدید می‌کنند، وارد میدان شدند و غیرتمندانه از اسلام و امت اسلامی دفاع کردند، اما در مقابل کسانی «ولایت‌شعار» هستند که تنها در کلام و شعار از ولایت سخن می‌گویند.

وی ولایت‌پذیری را به‌معنای «سَمِعْنا وَ أَطَعْنا» دانست و خاطرنشان کرد: همه صفات عالی انسان در امیرالمؤمنین علی(ع) جلوه‌گر است و ایشان قرآن ناطق هستند.

رئیسی با بیان اینکه امروز گمشده عالم، وجود نورانی و آموزه‌های امیرالمؤمنین(ع) است؛ تصریح کرد: امام علی(ع) مظهر عدالت، مروت، مردمداری، اجرای عدل و اوج عبودیت پروردگار متعال است.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به‌داستان بخشیدن انگشتر در رکوع نماز به‌فقیر توسط امام علی(ع) و آیه «اِنّما وَلیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوة و یؤتون الزّکاة و هم راکعون»؛ ادامه داد: این آیه و آن داستان گواه اخلاص و دلدادگی امیرالمؤمنین علی(ع) به‌پروردگار متعال است.

وی با بیان اینکه سعادت دنیا و آخرت آدمی در گروی عمل به‌سخنان انسان ساز علی بن ابی‌طالب(ع) است، امیرالمؤمنین(ع) را الگویی برای انسانیت معرفی و اظهار کرد: امام علی(ع) فریاد عدالت انسانی است و هرکسی به‌عمل، زندگی و سخنان این امام توجه کند، متوجه می‌شود که امروز ما در زندگی فردی و اجتماعی خود سخت محتاج عمل به‌سیره و آموزه‌های ایشان هستیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: