مبلغ و پژوهشگر آرژانتینی گفت: تبلیغی مؤثر است که با رفع شبهات و حذف تصویر اشتباه اسلام در ذهن مردم آغاز شود، تنها با القاء و منتقل کردن مفاهیم اسلامی، تبلیغ مؤثر نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سهیل اسعد در چهارمین شب برگزاری یازدهمین اجلاس سالانه بزرگداشت غدیر در مورد مسئله تبلیغ و چگونگی انجام تبلیغ مؤثر، با بیان این که باید به مراحل قبل از ورود به تبلیغ توجه بیشتری شود، اظهار کرد: در بحث اعزام مبلغ و ورود مبلغ به میادین تبلیغ بعد از انقلاب دچار تحول جدی شدیم و مشکلی برای اعزام مبلغ نداریم اما اصل تبلیغ، قبل از ورود مبلغ به میدان تبلیغ آغاز می شود که در آن خلأ جدی داریم.

این پژوهشگر مسلمان آرژانتینی با تأکید بر این که برای تبلیغ باید ببینیم مخاطب چه نیازی و میادین تبلیغی چه اقتضائاتی دارند، خاطرنشان کرد: باید بدانیم می خواهیم جامعه را چطور هدایت کنیم، به بیان کلیات اسلام بسنده نکنیم، تمام ابعاد اسلام را بگوییم، یکی از مسائل این است که ما یا اسلام را پراکنده و یا ناقص می گوییم.

اسعد به بیان تجربه خود از تبلیغ در کشورهای آمریکای لاتین پرداخت و اظهار کرد: تبلیغ در جوامع غربی، آمریکای لاتین و کشورهای اسپانیایی زبان را از باب تهذیب آغاز کردیم، با این که اصل تبلیغ در جامعه ای که شبهات و تبلیغات علیه اسلام فراوان است، باید از خالی کردن ذهن مردم از این تصورات اشتباه نسبت به اسلام شروع شود، بعضی از ما تبلیغ را تنها القاء و منتقل کردن پیام اسلام می دانیم.

وی با بیان این که تا شبهات رفع نشود و تصویر نادرست از اسلام در ذهن مردم اصلاح نگردد، نمی توانید مؤثر باشید، افزود: در غرب به دین می گویند religion، این تعریف یعنی یک سری مراسم در معابد و عبادتگاه ها، religion نمی تواند در اقتصاد، سیاست و آموزش وارد شود و این تعریفی اشتباه از اسلام در جوامع غربی است، ابتدا باید این نگاه و تعریف را اصلاح کرد.

این مبلغ مسلمان تصریح کرد: امروز جامعه مسیحی جهان به خصوص کشورهای غربی از وضعیت خودشان راضی نیستند، جوانان مسیحی می گویند در بحث تعبد در مسائل اصولی دین خود، آزادی فکر و این که خودمان بتوانیم به یقین برسیم، در کلیسا نداریم، اصل اعتقادات کلیسایی بر تعبد استوار است یعنی نمی توانید زیاد سؤال کنید، نمی توانید با برهان قطعی، استدلال و عقل به نقطه ای برسید که این حالت، حالتی تحمیلی و خرافه دارد، چنین وضعیتی با فطرت، آزادی خواهی و حق جویی انسان نمی سازد.

سهیل اسعد به ناقص بودم عدالت در مسیحیت امروز اشاره کرد و گفت: حرکت های عجیبی در غرب به خصوص آمریکای لاتین وجود دارد که به دنبال تغییرات جدی در مفاهیم عدالت هستند، جنبشی برای رسیدن به «الهیت آزادی بخش» ایجاد شده که می گویند حضرت عیسایی که تنها روز یکشنبه و در کلیسا به ما کار دارد، عیسی نیست.

وی افزود: آنان معتقدند حضرت عیسی را به خاطر آموزش نماز و عبادت به ما شهید نکردند، عیسی جنبه عدالتی و حکومتی داشته و می خواستند عدالت را در جامعه رواج دهند، جنبه حکومتی داشته که به جامعه منتقل نمی کنند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: