مدرس حوزه و دانشگاه گفت: از بین رفتن تربیت، احکام و اخلاق، نتیجه نادیده گرفتن غدیر در اصول عقاید که با این کار، سرنوشت بشریت عوض شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،  حجت الاسلام والمسلمین رضوی در چهارمین شب از برگزاری یازدهمین اجلاس سالانه بزرگداشت غدیر، با بیان این که حذف غدیر از نبوت در کتب عامه تئوریزه شده است، اظهار کرد: 80 درصد مسلمانان معتقدند پیامبر اسلام قبل از بعثت، معصوم نبوده و این یعنی ویران کردن مبانی عقلی نبوت اسلام.

وی ادامه داد: نقض غرض است اگر بگوییم خدا پیغمبری را تا روز قیامت برای بشر حجت و هادی قرار داده که این پیغمبر تا 40 سالگی معصوم نبوده! مردم با چه ملاکی باید به این پیغمبر اعتماد کنند؟ موضوعی که بسیاری از جوانان به نام آیات شیطانی از سلمان رشدی می شناسند که شیطان گاهی بر قلب پیغمبر مسلط می شد و آیاتی بر زبان ایشان جاری می کرد، در معتبرترین منابع 80 درصد مسلمانان موجود است، این حرفها که در کتاب های کلامی شان ذکر شده، داستان نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که این موضوع در معتبر ترین کتب عامه همچون شرح مقاصد تفتازانی، مجمع الزوائد هیثمی، معجم الکبیر طبرانی و کتب طبری و سیوطی ذکر شده است، افزود: این رسوایی در اصول عقاید و نسبت به پیغبری است که بناست تا روز قیامت همه مردم در پناه مکتب او هدایت شوند.

حجت الاسلام رضوی با بیان این که احکام الهی بعد از پیامبر دچار سه آسیب عمده شد، گفت: عمده احکام الهی دچار تغییر شدند، بعضی از احکام تعطیل شدند و علاوه بر آن، با نادیده گرفتن غدیر، مذاهب متعدد فقهی در اسلام به وجود آمد؛ صحیح بخاری از انس بن مالک نقل می کند «در دمشق خدمت انس بن مالک رفتیم در حالی که گریه می کرد، گفت از اسلامی که زمان پیغمبر درک کرده بودم چیزی باقی نمانده جز نماز، همان نماز را هم ضایع کردند، می گویند مگر این نمازها را نمی بینی؟ نمازجمعه ده ها هزار نفری با این عظمت، می گوید نماز پیغمبر اینگونه نبوده، آیا اینطور نیست این نماز را ضایع کردید و هر بلایی خواستید سر آن آوردید؟»

رسمیت بخشی به مذاهب

وی به اقدام خلفای عباسی در تلاش برای رسمیت بخشی به مذاهب 80 گانه آن روز جهان اسلام اشاره و بیان کرد: در قرن سه و چهار هجری، مسلمانان یکباره دیدند 70، 80 مذهب فقهی بین مسلمانان وجود دارد، این مذاهب بر مبنای اختلاف مفتیان نبود بلکه 80 مشرب و مذهب از اسلام بود که بزرگان عامه و دربار خلیفه بنی عباس می گویند «ما خجالت می کشیم از این تعدد مذاهب».

این پژوهشگر دینی با بیان این که با حذف غدیر، همین احکام نیز به مردم نمی رسید، ابراز کرد: در بسیاری از بلاد مفتوحه، مردم از اولیات احکام بی اطلاع بودند، به طور مثال، در بصره که شهری پرجمعیت و مهم بود، مردم نمی دانستند زکات فطره چیست.

انحراف اخلاق با حذف غدیر

وی به انحراف اخلاقیت پس از حذف غدیر اشاره کرد و گفت: اخلاقی که باید در جامعه ثمر بدهد سه رکن دارد، تئوری های اخلاقی، الگوهای اخلاقی و مجریان کلان اخلاقی که اگر این سه نباشد، اخلاق رواج پیدا نمی کند.

وی اضافه کرد: اگر به پیام غدیر که «ثقلین باید منبع اخذ معرفت دینی باشد» بی توجهی شده و آن را رها کنیم، سه تئوری اخلاقی دیگر در مملکت مشتری پیدا می کند که نسبیت گرایی اخلاقی، سودگرایی اخلاقی و لذت گرایی اخلاقی است.

حجت الاسلام رضوی با تأکید بر این که وقتی غدیر نادیده گرفته شد، دیگر اهل بیت برای مردم الگو نیستند، اظهار کرد: در این وضعیت، مردم با سخنرانی متخلق به اخلاق فاضله نمی شوند زیرا مردم به الگو نیاز دارند و این الگو حذف شده است.

وی تصریح کرد: وقتی منبر، تبلیغات، قدرت و حکومت دست اهل بیت نباشد، می شود «الناس علی دین ملوکهم»، اخلاق رهبران در مردم مؤثر است همانطور که اخلاق معاویه، خلفای قبل و بعد از او در مردم مؤثر بود، این رهبرانند که سیر حرکت اخلاقی جامعه را مشخص می کنند، بالاتر از اثرگذاشتن در مردم است، ثروت و قدرت را صرف ترویج اخلاقیات خاص می کنند.

80 درصد بشر دچار الحاد یا چندخدایی هستند

مدرس حوزه و دانشگاه، از بین رفتن تربیت، احکام و اخلاق را نتیجه نادیده گرفتن غدیر در اصول عقاید دانست و گفت: با نادیده گرفتن غدیر، سرنوشت بشریت عوض شد و بشریت، خسرالدنیا والآخره شد؛ امروز 6 میلیارد نفر از مردم دنیا یا دچار الحاد یا دچار چند خدایی هستند، به غیر از اسلام و یهود، هیچ دینی مدعی وحدانیت نیست؛ زرتشت با ثنویت، مسیحیت با تثلیث، چین، هند، ژاپن و کره یا خدایی با تشخّص ندارند یا دچار چند صد یا چند هزار خدایی هستند.

وی افزود: امروز سمبل عقلانیت بشر سازمان ملل است، بعد از جنگ جهانی که 36 میلیون نفر کشته شدند، تازه عقلای عالم نشستند فکر کردند که باید منشوری داشته باشند، منشور را نوشتند اما در این منشور نامی از خدا نیست!

حجت الاسلام رضوی با بیان این که عقلای بشر امروز به دنبال تحقق چهار آرزوی عدالت، صلح، رفاه و امنیت برای بشر هستند، خاطرنشان کرد: اهمیت عدالت به قدری است که قسط و عدل یکی از فلسفه های ارسال رسل در قرآن است، این هدف دنیایی خداست که هدف آخرتی آن نیز با همین تأمین می شد.

وی ادامه داد: امیرالمؤمنین می فرمایند «مردم را هیچ چیز جز عدالت اصلاح نمی کند»، این جمله را باید سردر سازمان ملل بزنند! اهل بیت فرزندان خود را به «برپا کننده قسط و عدل» معرفی می کردند؛ با حذف غدیر بر سر این عدالت چه آمد؟

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: