به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سه شنبه گذشته از ازدواج کودکی 9 ساله با مردی حدودا 36 ساله ممانعت شد و در این باره بانیان این ازدواج مجرم شناخته شدند. این خبری بود که معاون دادستان مشهد اعلام کرد. او این را هم گفت که تنها اطلاع رسانی شهروندان باعث می شود از ظلم و آزار کودکان جلوگیری شود.نیره عابدین زاده گفت: یک شهروند دلسوز و وظیفه شناس که از برگزاری مراسم این ازدواج خبر داشت، چندین بار با اورژانس اجتماعی 123 تماس گرفته و ادعا کرده بود که در این ازدواج دختری 9 ساله قرار است به عقد فردی بزرگ سال درآید. در ادامه، اورژانس اجتماعی با من تماس گرفت و قرار شد بعد از تحقیقات محیطی و اطمینان از اینکه عروس کودک است، پلیس به تالار برگزاری مراسم برود.

وی با بیان اینکه این عروسی بسیار پرطمطراق هم برگزار شده بود اضافه کرد: به این علت که مراسم عروسی در آن شب به هم نریزد و تشنجی در میان افراد دعوت شده ایجاد نشود، نمایندگان پلیس کلانتری با چند نفر از بزرگان در دفتر تالار ملاقات کردند و خواستار تعهد کتبی شدند. در این تعهد آمده بود که خانواده عروس و داماد اجازه ندهند این وصلت سر بگیرد و صبح فردا به دادستانی مراجعه کنند.به گفته عابدین زاده، آن شب عروسی به صورت نمادین برگزار شده و دختر نیز پس از اتمام مراسم نزد مادربزرگش رفت. با این حال، به این دلیل که خانواده ها صبح به دادستانی مراجعه نکردند، معاون دادستان حکمی قضایی برای تحویل دختر صادر کرد.

معاون دادستان مشهد با بیان اینکه این دختر بسیار نحیف و لاغر بود و به گفته شاهدان خودش هم از ازدواج می ترسیده و گریه می کرده است اضافه کرد: این کودک 9 ساله پدر و مادر ندارد و با مادربزرگ خود زندگی می کند. خوشبختانه بعد از حکم دادستانی، این کودک به بهزیستی تحویل داده شد و صبح شنبه قرار است با مشورت بهزیستی برای این پرونده تعیین تکلیف شود.

عابدین زاده همچنین این را هم گفت که دیگر امکان و اجازه ازدواج به این دختر تا رسیدن به سن قانونی داده نمی شود. پیش از این هم هیچ گونه اجازه ای از دادگاه برای او گرفته نشده بود زیرا در قوانین آمده است که برای ازدواج کودکان زیر 13 سال باید حتما اجازه دادگاه وجود داشته باشد.

او با بیان اینکه موارد مهم تر و حادتر از این نیز پیش آمده و دادستانی مطابق قانون با این گونه موارد برخورد کرده است افزود: اکنون در موضوع کودکان، تنها اطلاع رسانی می تواند نجات بخش آنان باشد زیرا کودکان نمی توانند از خود دفاع کنند و مدام مورد ظلم قرار می گیرند. این اطرافیان اند که می توانند مشاهدات خود را با آگاهی کامل به بهزیستی، اورژانس اجتماعی یا دادستانی اعلام کنند.به گفته معاون دادستان مشهد، اکنون ارتباط خوبی میان اورژانس اجتماعی و دادستانی وجود دارد که مشابه آن در هیچ جای کشور دیده نمی شود. به همین دلیل، اقدامات به موقع و سریع انجام خواهد شد.

تشکر ابتکار از عابدین زاده و مسئولان 123

بعد از انتشار این خبر و رسانه ای شدن آن، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از اقدام بموقع دادستانی مشهد در جلوگیری از عروسی مشکوک دختر ساله با مردی بزرگ سال تقدیر کرد. معصومه ابتکار در توییتی نوشت: سرکار خانم نیره عابدین زاده، معاون محترم دادستان [مرکز] خراسان رضوی، از شما بابت این اقدام شجاعانه که امید به عدالت را زنده می کند تشکر می کنم و امیدوارم در موارد دیگری که سوءاستفاده از زنان و کودکان را در بر گرفته است، با همین قاطعیت اقدام کنید.

وی ادامه داد: همچنین از اورژانس اجتماعی ١٢٣ که سبب کشف این جنایت شد تشکر می کنم و امیدوارم با حمایت از اورژانس اجتماعی و معرفی گسترده تر این خدمات بتوانیم جلو جرائم علیه کودکان و نوجوانان را بگیریم.

طرح «کودک همسری» در راه مجلس

آخرین باری که آماری از ازدواج کودکان اعلام شده بود، خراسان رضوی در میان دیگر استان ها با عدد 6 هزار و 759 مورد، بیشترین آمار ازدواج کودکان 10 تا 14 سال را داشت. با این حال، این آمار مربوط به سال 94 بود. البته باید به این هم توجه کرد که به علت حضور اتباع در استان ما، آمار ازدواج های غیررسمی نیز باید به این عدد اضافه شود. چندی پیش طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، از تدوین طرحی در قالب «کودک همسری» در مجلس شورای اسلامی از سوی فراکسیون زنان خبر داد که بر اساس آن حداقل سن ازدواج برای دختران به ۱۶ سال افزایش می یابد. در این طرح حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۶ و برای پسران ۱۸ سال پیش بینی شده است و ازدواج برای دختران زیر ۱۳ سال مطلقا ممنوع خواهد شد. این در حالی است که اکنون حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال است و دختران زیر ۱۳ سال تنها با مجوز دادگاه امکان ازدواج دارند.

 

 

به نقل از شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: