در پی درگیری چند شب پیش در حرم رضوی، برخی مدعی شدند که مردم و خادمان مشهدی به زائران عراقی حمله کردند، اما واقعیت چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، طی روزهای گذشته شایعات زیادی پیرامون سوء استفاده مردان عراقی از زنان ایرانی منتشر شد، شایعه‌ای که هیچ سند و مدرکی درباره آن منتشر نشد و درنهایت شخصی که از او چنین مطلبی نقل شده بود، صحبت‌هایش را تکذیب کرد. (اینجا را بخوانید).

بتازگی و در همین رابطه فیلم کوتاهی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که ادعا می‌شود دعوای مشهدی‌ها با مردان عراقی و اهوازی در حرم امام رضا(ع) است.

 

اما واقعیت این است که این درگیری ۸ شهریورماه مصادف با شب عید غدیر در صحن غدیر حرم رضوی اتفاق افتاده است.

سیدخلیل منبتی، معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی با بیان اینکه هیچیک از زائران ایرانی در این نزاع دخالتی نداشتند و مشاجره و درگیری فقط مربوط به زائران تبعه خارجی بوده، می‌گوید: متاسفانه درگیری بین چند تن از اتباع عراق در حرم مطهر صورت گرفت اما بلافاصله مسئولان انتظامات آستان قدس رضوی ورود کرده و از تشدید و ادامه درگیری جلوگیری کردند. 

وی افزود: در صورتی که زائر یا مجاوری در محدوده حرم مطهر مرتکب جرم شود بلافاصله توسط خادمان انتظامات بازداشت شده و تحویل پلیس و مرجع قضایی می شود. 

همچنین دقت در فیلم منتشر شده هم نشان می‌دهد که خادمان حرم در حال خاتمه دادن به طرفین دعوا هستند.

صحن غدیر که اغلب به برنامه زائران غیر ایرانی اختصاص دارد، با 14414 متر مربع زیربنا، در ضلع غربی صحن جامع رضوی و جنوب غربی اماکن متبرکه قرار دارد. مساحت آن 9092 متر مربع و مساحت غرفه‌‌های آن 5322 است، صحن غدیر از شرق و همچنین از ضلع جنوبی به صحن جامع (باغچه مرتفع و بلوک غربی)، از ضلع غربی به مجتمع تجارتی خدماتی غدیر (سرویس بهداشتی غربی)، از ضلع شرقی به صحن جمهوری اسلامی و از شمال غربی به سردر شیرازی منتهی می‌شود.

به گزارش فارس، درپی افزایش ارتباطات تجاری، سیاسی، سیاحتی و ... ایران و عراق برخی در تلاش هستند که به هر وسیله ای شده این روابط را تضعیف کنند.

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: