معاون سیاسی ـ امنیتی دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی گفت: به‌دنبال گزارش‌های مردمی در خصوص شرارت افرادی در حاشیه شهر، روز گذشته ۱۳ نفر اراذل و اوباش دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، قاضی حسن حیدری شامگاه گذشته گفت: به‌دنبال گزارش‌های مردمی در خصوص شرارت افرادی در حاشیه شهر، روز گذشته با همکاری چند تیم عملیاتی از سازمان اطلاعات سپاه خراسان رضوی، تعداد ۱۳ نفر اراذل و اوباش در قالب یک باند شرارت، در نقاط مختلف شهر مشهد دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

معاون سیاسی ـ امنیتی دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی افزود: تعدادی از این افراد با یکدیگر برادر هستند و همین تعداد برای ایجاد یک باند سابقه‌دار کافی است، اما با تلاش‌های انجام شده سربازان گمنام امام زمان(عج) توانستند آنها را دستگیر کنند.

تجدیدنظر در صدور مجوز اسلحه‌های شکاری ضروری است

وی اضافه کرد: نکته مهم این پرونده کشف سلاح سرد و گرم به خصوص سلاح‌های شکاری از محل زندگی این افراد است، کاربرد سلاح شکاری در درگیری‌ها به‌خاطر مرگبارتر و مخوف‌تر بودن، معضل بزرگی است که ضروری است دستگاه‌های مربوطه در صدور مجوزها تجدیدنظر کنند.

قاضی حیدری با بیان اینکه تاکنون بالاترین کارها و اقدامات در جهت برقراری امنیت عمومی نتیجه دغدغه‌مندی مردم و گزارش‌های مردمی بوده است؛ تاکید کرد: در همین پرونده تماس‌های مردمی با سازمان اطلاعات سپاه باعث شناسایی و دستگیری این افراد شده است.

معاون سیاسی ـ امنیتی دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی یادآور شد: با توجه به اینکه روند رسیدگی باید هوشمندانه و عادلانه باشد و تصمیمات زودهنگامی اتخاذ نشود، تصمیم‌گیری برای این پرونده کمی زمان می‌برد، اما سعی می‌کنیم مانند سایر پرونده‌های امنیتی، در اسرع وقت رسیدگی انجام شود تا امنیت عمومی حفظ شود.

وی بیان کرد: تحقیقات تکمیلی و رسیدگی به این پرونده به شعبه ۹۰۱ دادسرای عمومی و انقلاب ارجاع شده است.

قاضی حیدری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره تمهیدات دستگاه قضایی برای ارتقای امنیت در نقاط جرم خیز حاشیه شهر مشهد گفت: بعضی تفاوت‌های اجتماعی، فاصله طبقاتی و مشکلات اقتصادی از علل جرم‌خیز بودن حاشیه شهر است، این پازل قطعات مختلفی دارد که نیروهای امنیتی و انتظامی و دستگاه قضایی بخشی از آن هستند و حل این معضل وابسته به‌عزم همه سازمان‌های مربوطه است.

حضور «بی‌هویت‌ها» در بین ساکنان محلی، حاشیه شهر را ناامن کرده است

معاون سیاسی ـ امنیتی دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی علت اصلی جرم‌خیز بودن حاشیه شهر را حضور افراد بی‌هویت در بین ساکنان محلی دانست و تصریح کرد: در حاشیه شهر، بافت اجتماعی مردم تغییر می‌کند و برخی افراد بی‌هویت در آنجا ساکن می‌شوند و این بی‌هویتی دست آن‌ها را برای ارتکاب جرایم باز می‌کند.

وی ادامه داد: برای ساماندهی این افراد بی‌هویت، تصمیماتی در شورای تامین اتخاذ شده اقدامات خوبی هم اداره کل اتباع خارجی استانداری انجام داده است، متولی این امر دستگاه‌های امنیتی و سیاسی استان هستند. 

قاضی حیدری با اشاره به دستورات و حمایت‌های ریاست کل دادگستری استان و تاکیدات دادستان مرکز خراسان رضوی در برخورد قاطع با برهم زنندگان امنیت شهروندان، به آمارهای موجود استناد کرد و گفت: در حال حاضر تعداد باندهایی که در گذشته اسم برده می‌شد و دست به سلاح می‌بردند خیلی کمتر شده است.

نحوه دستگیری باند «برادران دالتون‌ها»

یکی از سربازان گمنام امام زمان(عج) در سازمان اطلاعات سپاه خراسان رضوی در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: با عنایت الهی روز گذشته این باند که در مشهد مرتکب جرایم می‌شدند از طریق گزارش‌های مردمی به تلفن ۱۱۴ سازمان اطلاعات سپاه شناسایی و دستگیر شدند. 

وی با اشاره به اینکه بعضی از افراد این باند در مناطق برخوردار شهر مشهد ساکن بوده‌اند، اما عمده جرایمشان در حاشیه شهر بوده است؛ افزود: جرایم این افراد شامل حمل، استفاده و قدرت‌نمایی با سلاح، به‌کارگیری سلاح سرد و گرم در درگیری‌ها و نزاع‌های دسته جمعی، عربده‌کشی، ایجاد مزاحمت برای نوامیس مردم، اغفال دختران و زنان جوان و سوءاستفاده‌ از آنها، ضرب و شتم منجر به صدمات شدید بدنی، تهدید به قتل، ربایش و زورگیری، کلاهبرداری، تصرف عدوانی به املاک مردم، شرب خمر و برپایی و حضور در مجالس مختلط پارتی، ایجاد رعب و وحشت با عده‌کشی و یورش به منازل شهروندان، تخریب اموال و به‌طور کلی اخلال در نظم و امنیت عمومی بوده است.

این سرباز گمنام امام زمان(عج) اظهار کرد: این افراد از طریق این جرایم و به‌کارگیری سلاح، ثروت اندوزی هم کرده‌اند و از این طریق اموال نامشروعی در دست دارند.

وی اعلام کرد: شهروندانی که از این افراد شکایت دارند جهت پیگیری به دادسرای مشهد اعلام کنند.

گفتنی است؛ در بین افراد دستگیر شده که از ۱۸ تا حدود ۵۰ سال سن دارند یک پزشک، و دو نفر ورزشکار دارای مدال استانی و کشوری در رشته کشتی با چوخه حضور داشته و گفته می‌شود هفت نفر از این افراد با یکدیگر برادر هستند! 

از کشفیات انجام شده در محل زندگی «دالتون‌ها» می‌توان به دو قبضه پنج تیر شکاری، یک قبضه برنو، اسلحه کمری، ماکاروف، مقدار زیادی فشنگ و سلاح سرد مانند چاقوی دست‌ساز، قمه، شمشیر، چاقوی ضامن‌دار، باتوم و چماق، مواد مخدر صنعتی و سنتی مانند گل، شیشه و غوزه خشخاش، لوازم استعمال مواد مخدر مانند پایپ اشاره کرد.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: