حضور میدانی در بازار دارو در مشهد بیانگر این مسئله است که داروهای کمیاب و نایاب همچنان نایاب هستند و بیماران دچار مشکلات متعددی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، کمبود دارو یکی از معضلاتی است که هم اکنون در تمام کشور در مورد آن صحبت‌های زیادی گفته می‌شود اما برخی از گفته‌های مسئولان با مشاهدات میدانی و گفته‌های مردم تفاوت دارد.

به عنوان مثال وزیر بهداشت در صحبت‌ها و بخشنامه‌ها تأکید داشته که قیمت داروها تا ابتدای فروردین ماه افزایش ندارد اما تعداد زیادی از داروسازان ادعا دارند که انواع داروهای ایرانی تقریبا از 10 تا 30 درصد افزایش قیمت داشته‌اند و داروهای خارجی اصلا در بازار یافت نمی‌شوند.

اخیرا نیز علی شهریاری نایب رئیس انجمن داروسازان خراسان رضوی در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌ها گفته است: کمبود حدود 150 قلم دارو در کشور و خراسان رضوی احساس می‌شود که داروسازان می‌توانند داروهای جایگزین را به جای آنها به مردم بدهند.

وی با اظهار امیدواری برای رفع مشکلات حوزه‌های داروسازی، تصریح کرده است: با وجود تعداد زیادی از محققان می‌توان مشکلات درمانی را در وضعیت اضطرار رفع کرد و البته ما می‌توانیم با استفاده از کشورهای واسطه مشکلات را رفع کرده و تحریم‌ها را دور بزنیم.

این مقام مسئول تأکید کرده که در استان خراسان رضوی انبار احتکار دارو وجود ندارد چراکه داروها دارای تاریخ انقضا هستند و نمی‌توان آنها را زیاد نگهداری کرد و تمام انبارهایی هم که کشف شده‌اند داروهای موجود در آنها تاریخ گذشته و غیر قابل استفاده بوده‌اند.

داروهای نایاب و سهمیه بندی

علیرغم صحبت‌هایی که مسئولان می‌کنند برای اینکه از وضعیت داروخانه‌ها اطلاع داشته باشم به نزدیک یکی از بیمارستان‌های بزرگ شهر مشهد رفته و در یکی از داروخانه‌ها به عنوان یکی از مشتریان به انتظار نشستم؛ در همین مدت منظره‌های ناراحت‌کننده‌ای را دیدم؛ یکی از مشتریان به دنبال نوعی مکمل غذایی بود که متصدی داروخانه گفت که این دارو خارجی است و دیگر برایمان نمی‌آید.

در همین مدت یک خانم  به دنبال یک دارو برای فردی مبتلا به پارکینسون بود که گویا برای درمان لرزش دست کاربرد دارد و در گفت‌وگوی تلفنی با فردی دیگر می‌گفت: این چهارمین داروخانه‌ای است که به آن مراجعه کرده‌ام و متأسفانه این دارو در اینجا هم موجود نیست باید با دکتر وی صحبت کنیم که این دارو را عوض کند.

در همین حین فرد دیگری هم در داروخانه حضور داشت که برای دریافت داروهای بیماری دیابت مراجعه کرده بود و با داروساز کلنجار می‌رفت و می‌گفت همین امروز به داروها نیاز دارد و داروساز هم توضیح می‌داد با توجه به سهمیه بندی باید داروها در سامانه ثبت شده و بعد تحویل داده شوند.

لیتیوم کربنات کمیاب  شده است

ش. ح. یکی از شهروندان مشهدی است که از داروخانه بیمارستان خارج شده و با ناراحتی می‌گوید: لیتیوم کربنات یکی از داروهای گروه اعصاب است که دکتر 100 عدد از آن را در نسخه فرزندم نوشته اما هر جا که می‌روم آن را ندارند و تنها همین داروخانه 45 عدد از آن را در اختیار من قرار داد.

وی بیان می‌کند: همین وضعیت در مورد داروهای دیگرگروه اعصاب و روان وجود دارد به عنوان مثال داروی الانزاپین هم همین وضعیت را دارد و ما هر ماه برای پیدا کردن آن با مشکل مواجه می‌شویم.

وارفارین اصلا نیست

ه. ب. از دیگر شهروندان مشهدی است که در زمینه کمبود داروهای مختلف می‌گوید: وارفارین یکی از داروهای گروه قلب است و برادر من باید به طور مرتب از آن استفاده کند اما هم اکنون در هیچ جا نمی‌توانم آن را پیدا کنم.

این شهروند مشهدی ادامه می‌دهد: با هزاران دردسر و مشکل تنها توانستیم 10 عدد از این دارو را پیدا کنیم که این میزان تنها پاسخگوی چند روز مصرف وی است.

قفسه خالی لوازم بهداشتی

به یکی دیگر از داروخانه‌ها وارد می‌شوم از خانمی که پشت قفسه لوازم بهداشتی نشسته از وضعیت دارو و سایر موارد سوال می‌پرسم که به قفسه پشت سرش اشاره می‌کند و می‌گوید: قفسه پشت سر من مربوط به محصولات بهداشتی بوده و هم اکنون همه آن خالی است شما توقع دارید وضعیت دارو به چه صورت باشد.

وی ادامه می‌دهد: همین حالا مردم داروهای مورد نیاز خود را به سختی تهیه می‌کنند و حتما خود شما هم می‌دانید که برخی از اقلام بهداشتی ضروری مانند پوشک نیز با دشواری پیدا می‌شود.

داروهای اعصاب، قلب و گوارش کم‌یاب‌ترین‌ها

مسعود ج. نیز یکی از صاحبان داروخانه‌ها در مشهد مقدس بوده و با اشاره به سخت شدن پیدا کردن برخی از داروها می‌گوید: داروهای اعصاب، قلب و گوارش هم اکنون از بقیه گروه‌های دارویی سخت‌تر پیدا می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: تعدادی از داروها هم سهمیه‌بندی هستند  مثلا به هر داروخانه در هر ماه یک جعبه 100 عددی تحویل می‌دهند که طبیعی است پاسخ نیاز مراجعه کنندگان را نمی‌دهد.

این داروساز مشهدی با اشاره به گفته‌های مسئولان برای جایگزینی داروهایی که کمبود آنها در بازار وجود دارد، خاطرنشان می‌کند: یک پزشک با توجه به شناختی که از بدن و ویژگی‌های فیزیولوژیکی که هر فرد دارد برایش دارویی ویژه را می‌نویسد ما در مقام داروساز نمی‌توانیم آن را تغییر بدهیم.

در مورد دارو هم تعداد زیادی از مسئولان قصد دارند با عادی‌سازی بحران به وجود آمده را نادیده بگیرند اما تقاضای مردم در این زمینه موضوعاتی متفاوت از آنچه مسئولان می‌گویند را نشان می‌دهند کما اینکه در شهر مشهد مقدس نیاز به دارو بالاتر از شهرهای دیگر است چرا که به عنوان مرکز درمانی استان‌های دیگری مانند سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و حتی برخی از گردشگران خارجی شناخته می‌شود.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: