تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروزه نظام سلطه به دنبال القاء یاس و ناامیدی در میان مردم است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در گردهمایی طلایه‌داران تبلیغ در سالن همایش دانشگاه علوم اسلامی رضوی اظهار داشت: ذی الحجه زمانی نورانی در ایام ولایت است که همه روزهایش آکنده از حوادث و اتفاقاتی بسیار مهم از جمله ولایت امیرالمومنین(ع) در تاریخ اسلام است.

وی افزود: می‌توانیم ادوار مختلف تاریخ و حیات انسان را به سه دوره‌ی آفرینش انسان و هبوط آدم(ع) تا بعثت وجود مقدس پیامبر اکرم(ص)، از دوره بعثت نبی مکرم اسلام تا ظهور حضرت ولی‌عصر(عج) و ظهور حضرتش تا قیامت تقسیم کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: شاید بتوانیم از روایات و آیات قرآن برداشت کنیم که در دوره اول حیات انسان آزمون‌های الهی نسبت به انسان و جامعه بشری همچنین شیطنت‌هایی که نسبت به حیات طیبه آدم بوده و آیات و نشانه‌‌ها در دوره‌ی نوح پیغمبر، موسی کلیم و ابراهیم خلیل ، بیشتر شکل حسی داشته است.

رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه دوران عقلانیت و جریان تحلیل در دوره پس از بعثت نبی مکرم اسلام دیده می‌شود، بیان کرد: نسبت به دوره‌ی وجود مقدس پیامبر اکرم و این دوره آن‌چه که از امتحان‌ها و آزمون‌های الهی و شیطنت‌ها و پیچیدگی‌ها می‌بینیم، شکل تحلیلی و عقلانی دارد.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که قدرت تحلیل درستی داشته‌اند دنبال امام مجتبی(ع) و پدر بزرگوارشان حضرت امیرالمومنین علی(ع) بوده‌اند. شرایطی که ما هم اکنون با آن مواجه هستیم همین است. و لذا تاکید پیامبر بر تفکر، تعقل و تدبر، تاکید امیرالمومنین(ع) بر معرفت و بصیرت و تاکید همه‌ی امامان و پیشوایان دین برشناخت و قدرت تحلیل بوده است.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به اینکه نوعی از فتنه و شیطنت‌ها در مقابل حیات طیبه انسان از نوع تحلیلی است، تصریح کرد: در جنگ‌ها و غزوات با ناکثین و همه‌ی ادوار شکل غالب حالت عقلانی و تحلیلی برای انسان و بشریت داشته است، شاید بتوان گفت آن‌چه از مجموع سیره مهدوی(عج) و دوران ظهور حضرتش همچنین جریان‌هایی که در رابطه با آن دوره تعریف شده، برداشت می‌شود به نظر می‌رسد بیشتر شکل شهودی دارد.

رئیسی در ادامه بیان کرد: علی رغم تمام زحماتی ک جناب نوح(ع) کشید و ابراهیم خلیل در مواجهه با نمرودیان داشت برخلاف دوران موسی که موفق به تشکیل اولین جامعه دینی شد، موفق به ساخت جامعه ای بر اساس دین نشدند. حال جریان نفاق با این جامعه چه می‌کند آن بحث دیگری است.

وی اضافه کرد: ما شاید اینجا بتوانیم در مورد موضوع قدرت تحلیل و عقلانیت به آن اشاره کنیم این‌ که مردم خود بتوانند راه، راهبر، آسیب و ولی را بشناسند. تمام تلاش وجود مقدس پیغمبر اکرم به عنوان مُذَکِر، بشیر، داعی‌الی‌الله و سراج منیر و تمام تلاش انبیاء و اوصیاء دین بر آن است که انسان قدرت تحلیل، راهیابی، راهبرشناسی و رهزن‌شناسی را پیدا کند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: لذا در مجموع آن‌چه تحلیل و تاکید شده چیزی بیشتر از حجت شناسی بعد توحید مورد تاکید قرار نگرفته به قدری که پیامبر مکرم اسلام(ص) فرموده اند: کسی که بمیرد و امام زمانه‌اش را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت مرده است. همچنین چون موت عصاره حیات است حیات هم جاهلی می‌شود و هنگامی که حیات و مرگ جاهلی شد انسان بهره‌ای از عقل نبرده‌است.

رئیسی تصریح کرد: فرهنگ قرآنی بی‌بصیرت را کور می‌داند و واژه اعمی هرجا به کار رفته به معنی بی‌بصیرت و کسی که قدرت تعقل و تدبر ندارد، است. قدرت تعقل، تدبر و بصیرت بسیار مهم است. «عمی و اعمی» در قرآن کریم در عداد واژگانی است که هرگز به معنی بصیرت ظاهری نیست که اگر کسی نداشت بگوییم که آن یعنی کوری. بر خلاف آن‌چه که ما عمی و اعمی را به بی‌سواد می‌گوییم.

وی اضافه کرد: این موضوع به قدری در آیات منور قرآن مورد مذمت قرار گرفته‌است که کسی ابزار شناخت خود را تعطیل بی سو یا کم سو کند به چهارپایان تشبیه می‌شود و این امر مورد تنبه و تذکر تمامی انبیاء بوده است هم‌چنین تمام تلاش استکبار و جریان شیطنت آن است که انسان قوای عقلانی، معرفت و ابزار شناخت را در خود تعطیل کند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: در این جریان دو مکتب قابل مشاهده است: انتظار و انظلام؛ ظلم‌پذیری منظلم و جریانی که بتواند انسان را به انظلام و ظلم‌پذیری بکشاند؛ مانند تمامی سینمای هالیوود که در تلاش القاء ظلم‌پذیری، یاس، ندانستن، نتوانستن، جهل علمی و جهالت عملی و شبهات علمی و شهوت عملی به انسان است.

رئیسی در ادامه با اشاره به جریانی که مکتب انظلام پرچمدارش نظام استکبار است، اظهار داشت: این جریان امپراطوری رسانه‌ای و خبری بسیار قوی‌ای دارد. در دیداری که با مقام معظم رهبری و خبرگان داشتیم ایشان فرمودند: جنگ اقتصادی را همه می‌دانند اما امروزه جنگ بالاتر از اقتصادی، جنگ رسانه‌ای است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وجود مقدس حضرت ابا‌عبدلله در عاشورا کلاس درس و دانشگاه و نهضت سوادآموزی نیست بلکه برای این بوده که مردم قدرت تحلیل پیدا کنند، گفت: عزاداری ما عبارست از تجلیل از مقام اباعبدلله الحسین و این تجلیل باید همراه با تحلیل یاشد و ما تحلیل درستی از عاشورا به جامعه بدهیم و بگوییم پیام ابا‌عبدلله فقط برای سال 61 هجری نبوده و در زمان حال نیز اباعبدلله می‌خواهد خون مطهرش یک حرکت اصلاحی واقعی برای جامعه باشد نه صرفا یک حرکت رفرمیستی.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: هم اکنون پیام اباعبدالله زنده است نه با یک قرارداد اجتماعی شیعیان با آمدن محرم، منبری منبر برود و مردم نیز محزون شوند و اشک بریزند البته نشستن و اشک ریختن در مجلس اباعبدلله افضل حرکات در ماه محرم است اما این یک مسئله بسیار مهم در جهان تشیع است.

رئیسی افزود: یکی از بزرگان فرمودند: در مکه مکرمه با وجود این که علماء گفته‌اند در آنجا مهر استفاده نکنید، آقایی با تعصب مهری گذاشتند و شروع به نماز خواندن کردند که شرطه‌ها اورا دستگیر و پیش قاضی بردند.

وی اضافه کرد: در آنجا از اعضاء دادگاه پرسید که می‌دانید این چیست و هر کسی جوابی داد. او گفت هیچ کدام نمی‌دانید این چیست، بالای این مهر نوشته شده اباعبدالله الحسین و این در تفکر شیعه است.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه عنوان کرد: این خاکی که متصل شده بر بدن فرزند پیغمبر ابا عبدالله الحسین باید گرامی داشته شود؛ هم‌چنین بهترین سجده ها را شیعیان بر آن می‌دانند و معتقدند هنگام تولد بچه باید کامش با این خاک برداشته شود و در قبر همراهشان باشد و تا روزی که منتقم این خون که از فرزندان حسین است بیاید و انتقام این خاک را بگیرد این خاگ را گرامی نگه می‌دارند و این یک فرهنگ است.

رئیسی ادامه داد: همه مسلمانان چه شیعه چه سنی به اباعبدالله احترام می‌گذارند به جز عده‌ی کمی که رهبر معظم انقلاب آن هارا سنی آمریکایی و شیعه انگلیسی می‌نامند.

وی افزود: آن چه که مهم است پیمان عاشورایی است. چرا آنان که با حسین‌ابن‌علی عهد بستند بر عهدشان ماندند و هیچ کدام نرفتند اما آن‌ها که به امامت علی(ع) رای دادند، پیمان خود را شکستند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: در یک بررسی اجمالی در آیات و روایات در جریان دموکراسی غربی رای اساس است ولی در نظام ولایی اساس عهد به معنی رای‌ای که ریشه در ایمان داشته باشد، است.

رئیسی با اشاره به اینکه آیا قیام حسین‌ابن‌علی (ع) برای احیای دین از منظر وجود حقیقی یا احیای دین به معنی وجود ذهنی دین یا وجود اجرایی دین بوده است، گفت: خود اباعبدالله می‌فرمایند به حق یا باطل عمل نمی‌شود و من می‌خواهم که آن دین اجرا شود و ایشان پرچم این که به دین عمل شود را در کشور بلند کرده‌است.

وی افزود: نظام دینی دو شاخصه مهم دارد، اول این که در راس نظام دینی ولی فقیه جامع الشرایط به عنوان نایب ولی‌عصر(عج) است و دوم آن‌که به دین و آموزه‌های دینی در تمام لایه‌هایش در کشور عمل شود. چنان‌که قبل از انقلاب هم نماز می‌خواندند هم روزه می‌گرفتند هم به حج می‌رفتند هم مجلس عزاداری اباعبدالله برگزار می‌کردند اما نظام مبتنی بر دین نبود.

تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد: امروز وظیفه همه دست اندرکاران این است که به آموزه‌های دینی عمل شود و اگر دیده شود به این‌ها عمل نمی‌شود؛ وظیفه همه امر به معروف و نهی از منکر است.

رئیسی خاطرنشان کرد: امروزه فشار بر ملت در دستور کار استکبار است چنان‌که برخی مشکل‌هایی که امروز داریم مربوط به فشارهای وارده‌ی دشمن است.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: