گنجاندن بندهای ضدآمریکایی در پیش نویس اجلاس عدم تعهد

به گزارش ثامن پرس؛هفدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در سطح سران، روز گذشته با سخنرانی رئیس جمهور کشورمان افتتاح شد. پس از این سخنرانی، ریاست چهار ساله ایران بر این مجموعه که با 120 کشور عضو پس از سازمان ملل بزرگترین تشکل سیاسی در دنیاست، در حالی پایان می یابد که موفقیت ایران در تنظیم پیش نویس سند نهایی این نشست کاملاً مشهود است ، پیش نویسی که با مذاکره و مدیریت ایران از بندهای ضد ایرانی پاک شد و برخی بندهای ضدآمریکایی به آن اضافه شد.دکتر روحانی در سخنرانی افتتاحیه این اجلاس تاکید کرد: نباید برای کسب امنیت، توسعه و پیشرفت به قدرت‌های بزرگ امید بست.  گزارش خبری خراسان را  می خوانید:

 روحانی در این نشست پس از سخنرانی و ارائه گزارشی از ریاست 4 ساله ایران براین  مجموعه بزرگ، ریاست جنبش عدم تعهد را به ونزوئلا واگذار کرد.

 

دیدار روحانی با رئیس جمهور  ونزوئلا

دکتر روحانی در بدو ورود به ونزوئلا مورد استقبال معاون رئیس جمهور این کشور قرار گرفت. ساعاتی بعد مادورو رئیس جمهور ونزوئلا که پس از درگذشت هوگو چاوز در این کشور به قدرت رسیده است به محل اقامات رئیس جمهور کشورمان در هتل ویندهام کنکورد رفت تا با او درباره موضوعات گوناگونی از جمله همکاری های اقتصادی و قیمت نفت گفت و گو کند.  روحانی در این دیدار  با ابراز علاقه مندی ایران برای همکاری در حوزه های مختلف  اقتصادی و سرمایه گذاری با ونزوئلا گفت: جنبش عدم تعهد می تواند نقش آفرینی بزرگ در جهان امروز باشد و اعضا باید با وحدت و همکاری متقابل، منافع جمعی خود را به پیش ببرند. مادورو رئیس جمهور ونزوئلا نیز در این دیدار با اشاره به ضرری که کشورهای ایران و ونزوئلا از کاهش قیمت نفت کرده اند، گفت:  باید با وحدت، برای تثبیت بهای نفت تلاش کنیم.

 

«نم» از تهران تا کاراکاس

هفدهمین اجلاس کشورهای عضو عدم تعهد موسوم به «نم» امروز در جزیره مارگاریتای ونزوئلا در حالی پایان می یابد که این جنبش وارد پنجاه و پنجمین سال فعالیت خود می‌شود. شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد اوایل شهریورماه 1391 در تهران با حضور ۲۴ رئیس‌جمهور، هشت نخست‌وزیر، سه پادشاه در بالاترین سطح، ۹ معاون رئیس‌جمهور و ۸۰ وزیر (۶۰ نفرشان وزیرخارجه بودند) و دو رئیس‌ مجلس و ۹ فرستاده ویژه برگزار شد و ریاست این تشکل از مصر به ایران منتقل شد.
 

پیش نویسی که بندهای ضدآمریکایی آن به اصرار ایران اضافه شد

سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در اجلاس هفدهم در ونزوئلا پیش‌‎نویس سند نهایی نشست را بررسی و تصویب خواهند کرد. پیش نویسی که با مذاکره و مدیریت ایران از بندهای ضد ایرانی پاک شد و برخی بندهای ضدآمریکایی به آن اضافه شد. به گزارش ایرنا، پیش نویس سند نهایی، شامل بند مربوط به رد نقض مصونیت دولت ها توسط آمریکا هم هست. بنا بر این گزارش با تلاش های نمایندگی ایران در نیویورک و بر اساس محتوای بیانیه جنبش عدم تعهد در اردیبهشت امسال، با عنوان رد نقض مصونیت دولت ها توسط آمریکا، بندی در همین خصوص در سند توسط کشورمان گنجانده شد. این بند به صراحت رویه آمریکا مبنی بر اجازه دادن به شاکیان خصوصی برای طرح دعوا علیه دولت های خارجی از جمله ایران را غیرقانونی اعلام می کند و آن را مغایر با حقوق بین الملل توصیف کرده است. همچنین در جریان جلسات کارشناسی اعضای جنبش عدم تعهد در نیویورک برای تدوین سند نهایی اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ونزوئلا، عربستان سعودی با حمایت برخی کشورهای عربی اقدام به طرح تعدادی بندهای ضد ایرانی، علیه حزب ا... لبنان کرد که با مواضع جدی و رایزنی هیات کشورمان با برخی کشورهای عضو، این بندها از پیش نویس سند حذف شد.
 

روحانی: نباید به قدرت های بزرگ امید بست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم افتتاحیه این اجلاس در جزیره مارگاریتای ونزوئلا، با اشاره به حوادث ناگوار در سوریه، یمن، عراق و لیبی، با انتقاد از عدم مسئولیت پذیری قدرت های بزرگ در این خصوص تأکید کرد: قدرت‌های بزرگ نه ‌تنها کمکی به رفع این آلام نکرده‌اند بلکه سهم بسزایی در استمرار فقر، خشونت، کشتار، جنگ و آوارگی میلیون‌ها نفر در کشورهای در حال‌ توسعه دارند. رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چالش‌های منطقه‌ای، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران گفتگو و مذاکره را بهترین راه حل منازعات جهانی و منطقه‌ای می‌داند و خود در این زمینه پیش قدم بوده است. دکتر روحانی  افزود: برجام یک راهبرد و رویکرد جدید برای تعامل مثبت و سازنده به منظور حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران‌ها و چالش‌ها است. رئیس جمهور همچنین به موضوع فلسطین و اشغالگری رژیم صهیونیستی اشاره کرد و با بیان اینکه چالش‌های جاری در اقصی نقاط جهان نباید ما را از موضوع فلسطین و مردم مظلوم آن غافل کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت از مردم و آرمان‌های فلسطین را براساس اعتقادات دینی و ارزش‌های والای ملی و انسانی در صدر اصول سیاست خارجی خود قرار داده است و به اعتقاد ما دفاع از مردم فلسطین به نژاد خاصی محدود نیست، بلکه یک موضوع انسانی است که وظیفه همگان می‌باشد. وی همچنین تأکید کرد: رژیم صهیونیستی تلاش دارد با طراحی و بهره‌گیری از تحولات جاری در خاورمیانه به ویژه ظهور و گسترش گروه‌های تروریستی و افراطی همانند داعش، جنایات خود علیه ملت مظلوم فلسطین و دیگر ملت‌های منطقه را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: