مردم نیشابور در پی هتک حرمت یکی از معلمین و اعضای شورای شهر به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، تجمع اعتراضی در محل شورای شهر و آموزش و پروش برگزار کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت‌الاسلام غلامرضا شرعی در جمع اجتماع‌کنندگان هیأت‌های مذهبی در مقابل شورای شهر نیشابور و در اعتراض به توهین عضو شورای شهر نیشابور و معلم تاریخ مدرسه شهید بهشتی که، به ساحت مقدس اباعبدالله الحسین(ع) صورت پذیرفت، اظهار کرد: مصاف یزیدیان و حسینیان همیشه در تاریخ بوده و ادامه دارد.

وی ادامه داد: هرچه این آدم‌هایی که شما امروز می‌بینید ظواهر اسلامی و دینی داشته باشند از ابن سعدها و شمرها ظواهر بیشتری ندارند، جریان عاشورا می‌گوید هرکس در مقابل امام حسین (ع) بایستد ولو شمر، جانباز صفین، باید ریشه آنان را کند، باید قیام مختاری کرد و این‌ها را به مجازات رساند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: این موضوع برای برخورد نیازی به تجمع ندارد و باید تاکنون  با این فرد برخورد صورت می‌گرفت، اما متأسفانه تا این لحظه هیچ اتفاقی نیفتاده است.

شرعی تصریح کرد: تفکر یزیدی و حسینی امروز هم وجود دارد و همیشه این دو در مقابل هم هستند، امروز بحث جریان ولایت و ضدولایت است، بحث خدمت و خیانت به جامعه است، بحث اصلاح‌طلبی و اصولگرایی نیست که امروز هر کسی چه با لباس اصولگرایی و چه با لباس اصلاح‌طلبی با سفره مردم بازی کند، یا با دین مردم بازی کند، مورد نفرت جامعه است.

وی افزود: بچه‌های من و شما دارند زیر دست این افراد تربیت می‌شوند و آموزش‌وپرورش نخبه‌ترین بچه‌های ما را تحویل این‌ها داده است، شما دارید تحمیق می‌کنید یا ما؟ آیا جریان یزیدی دارد در جامعه حماقت را پمپاژ می‌کند یا جریان حسینی؟

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه چرا باید این واژه‌ها به کار برده شوند، افزود: مطلب کوتاه بود ولی دنیایی توهین در این مطلب بود، امیدواریم مسؤولان وظیفه‌شان را انجام دهند و نیازی به تکرار این اجتماع نباشد.

وی بیان داشت: ما مطالباتی داریم، آموزش‌وپرورش باید تصمیم خودش را بگیرد و بچه‌های این مملکت را تحویل این‌طور افراد ندهد، که به‌جای نظام تحول آموزش‌وپرورش بیاید تفکرات سند 2030 را آموزش بدهد.

شرعی گفت: خودم با بسیاری از دانش‌آموزانی که سر کلاس ایشان هستند صحبت کرده‌ام ، واقعاً دلشان خون است، آیا شما دنبال انحراف دیگران هستی یا مداحان و منبرهای ما؟ اتفاقاً امروز سازمان جاسوسی آمریکا بخش شیعه شناسی آن می‌گوید، مهم‌ترین عاملی که ما نمی‌توانیم شیعه را مهار کنیم تفکر سرخی است که در شیعه است.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: امروز مهم‌ترین عامل بیداری شیعه همین امام حسین (ع) است، باید مدیریت شهرستان به‌گونه‌ای رقم بخورد که نیروهای معاند حاشیه امن نداشته باشند، ما تأسف می خوریم که نیروهای متدین ما در این شهر مورد بازخواست قرار می‌گیرند و هتاک‌ترین آدم‌ها در این شهر راست‌ راست بگردند، بسترها و امکاناتی هم برای این‌ها فراهم شود! اینجا مسؤولان ما در یک آزمون سخت قرارگرفته‌اند، باید جلوی این اتفاقات گرفته شود و این‌طور توهین‌ها نشود.

عزاداری بخشی از عوامل مؤثر شکل‌گیری در انقلاب ما است

فرماندار نیشابور نیز در واکنش به این اتفاق به خبرنگار فارس گفت: تجمع و اعتراضی در این زمینه برگزار شد، مراحل قانونی آن‌ از طریق آموزش‌وپرورش و هم از طریق دستگاه قضایی قابل پیگیری و رسیدگی است، اما به نظر می‌رسد با گفت‌وگو و با رسیدگی‌های خارج از ایجاد فضای این نوع تجمع و تنش، بهتر موضوع قابل پیگیری است.

سعید شیبانی افزود: ایشان‌ هم نسبت به عملکردش عذرخواهی کرده و توضیح داده است که قصدش هتک حرمت و توهین نبوده و در حال حاضر می‌تواند آن را اصلاح کند، شورا هم بیانیه داده است.

وی با بیان اینکه  می‌توانستیم در یک مسیر متناسب‌تری موضوع را پیش ببریم که باعث ایجاد شکل‌گیری اختلاف و این‌طور رویکردها در شهر نباشیم؛ ادامه داد: مردم در این شرایط حساس و سخت به‌قدر کافی مشکلات دارند، نباید با درگیر شدن به این نوع موضوعات فضای زندگی و امیدشان تضییع شود.

فرماندار نیشابور گفت: چون شرایط حساس است، می‌توانستیم جدی و محکم طبق روال قانونی، هم از طریق آموزش‌وپرورش که هیأت تخلفات اداری دارند، هم از طریق دستگاه‌های قضایی و هم از طریق گفت‌وگو مسئله را پیگیری کنیم.

وی با بیان اینکه ایشان اعلام کرده است قصدی از این کار نداشته و عذرخواهی هم نسبت به این موضوع کرده است، تصریح کرد: حتماً ایشان هم باید در این نوع اظهارنظرها یا صحبت‌ها دقت لازم را داشته باشد که فضا، فضایی نیست که ما با دقت کمتری بیاییم وارد توضیح موضوعات بشویم.

شیبانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مسائل مهم‌تری در کشور داریم، حتماً ایشان باید این موضوع را دقت و ملاحظه می‌کرد، چون در جایگاه حقوقی قرار دارد و یک مسؤولیت اجتماعی بر عهده وی است و انتظار می‌رود در ارائه موضوعات سنجیده عمل کند.

وی گفت: همه باید دقت خود را در این شرایط داشته باشیم و به نظم و انضباط کشور آسیبی وارد نکنیم و مردم را نگران نکنیم.

فرماندار نیشابور خاطرنشان کرد: تاریخ اسلام بخش عمده‌ای از تاریخ ما و یکی از عوامل مؤثر شکل‌گیری انقلاب است  و عزاداری بخشی از این جریان هست و باعث تقویت مذهب تشیع می‌شود.

وی ادامه داد: عاشورا موجب همدلی و همراهی بیشتر مردم با هم است، لذا زمان ورود به این موضوعات سنجیده نبوده، اگر هم نقدی بر عملکرد فردی یا شخصی دارند، باید با خود این‌ها بنشینند، صحبت کنند، ولی اینکه در فضای عمومی مردم را نگران کنند و باعث ایجاد رنجش و آزردگی شوند، این‌ها سنجیده نبوده و قابل‌قبول نیست.

شیبانی در پاسخ به این سؤال که پس از اظهارنظر ایشان، طی دو روز مردم در ذیل همان پست بارها به وی تذکر داده‌اند ولی قبول نمی‌کرد و چه شده است که امروز که مردم تجمع کرده‌اند این‌گونه ابراز تأسف می‌کند، گفت: اگر به هر شکل سهواً این اشتباه شده است و این اشتباه به ایشان تذکر داده‌شده است و دقت نکرده و اصلاح نکرده، کار درستی نبوده و می‌بایست همان ابتدا که این گفت‌وگو شکل‌گرفته بلافاصله با توجه به مقتضیات زمان و احساسات مردم فوراً اصلاح کرده و توضیح می‌داد و تبیین می‌کرد، این یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، در این موضوعات آن هم کسانی که مسؤولیت به عهده‌شان است و مردم به عملکرد آن‌ها نگاه می‌کنند.

وی بابیان اینکه اگر این تذکر داده‌ شده و نسبت به آن اصلاح نکرده است این قابل‌ قبول نیست و ایشان باید در این خصوص پاسخگو باشد؛ گفت: بحث حضور وی در مدارس نخبه شهرستان ملاحظات داخل آموزش‌وپرورش است و به جایگاه، امتیاز، سابقه و تحصیلات آن‌ها نگاه می‌کند و به سازمان آموزش‌وپرورش برمی‌گردد، در فضای آموزش هم نقد و بررسی این چیزها وجود دارد و امکان‌پذیر است، دانش‌آموز سؤالی دارد معلم جوابی می‌دهد ولی این‌گونه حرکت کردن که مرتبط می‌شود با موضوعات مذهبی مردم و آن هم در موضوعات مهمی که بخشی از تاریخ ما را شکل می‌دهد، این را من تایید نمی‌کنم و سنجیده نمی‌دانم، این‌طور موضوعات باید بسیار پخته، با دقت، مستند و با احتیاط گفته شود.

فرماندار نیشابور تصریح کرد: این‌طور نسنجیده سخن گفتن در مدرسه هم قابل قبول نیست، ولی این ملاحظات باید در داخل آموزش‌وپرورش باشد که خودشان می‌دانند و به رده‌بندی‌های آن‌ها برمی‌گردد، طرح این مسائل را برای جوانی که باید با مکتب عاشورا آشنا باشد و تحلیل درستی داشته باشد، وقتی این تحلیل در قوام فکری و حرکت کشور رو به‌ جلو تأثیر دارد، باید در نظر داشت.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: