به گزارش ثامن پرس؛ برای دومین سال پیاپی، شهرداری مشهد برای هفته دفاع مقدس، برنامه‌ای متفاوت و مفهومی تدارک دیده و امسال با برپایی نمایشگاهی تحت‌عنوان «دفاع همچنان باقیست»، جلوه‌ای ویژه و خاص را از هشت سال دفاع مقدس به تصویر کشیده است. این نمایشگاه که از ٢۶شهریورماه کار خود را آغاز کرده، بیش از ٣٠ غرفه را در دل خود جای داده و با برگزاری برنامه‌های جانبی و مفرح، تا هفتم مهرماه سال جاری میزبان مردم در بوستان کوهسنگی مشهد است. شامگاه روز گذشته نمایشگاه «دفاع همچنان باقیست» به‌همت معاونت فرهنگی‌اجتماعی و همچنین سازمان فرهنگی‌تفریحی شهرداری مشهد به‌صورت رسمی آغاز‌به‌کار کرد.

جمهوری اسلامی؛ پیروز تمام میدان‌ها

 شهردار مشهد در آیین افتتاحیه این نمایشگاه که در ضلع شرقی بوستان کوهسنگی برگزار شده بود، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: هشت سال دفاع مقدس، فرصتی است تا جستجوگران حقیقت تاریخ حماسه این دوران را تورق کنند.

سیدصولت مرتضوی با بیان اینکه دفاع مقدس بهانه‌ای است تا همگان بدانند که ما می‌توانیم، افزود: بنا به تعبیر امام‌راحل(ره)، در دوران دفاع مقدس همه کفر در مقابل همه اسلام ایستاد و جمهوری اسلامی توانست دو ابر‌قدرت شرق و غرب را شکست دهد.

وی ادامه داد: امام‌خمینی(ره) فرمودند تا ما هستیم، مبارزه هست و جنگ، جنگ بوده و عزت و شرف ما بسته به این جنگ است.

شهردار مشهد با تاکید بر اینکه استکبار جهانی بنا دارد که عزت مسلمانان را از بین ببرد، عنوان کرد: دشمن چه زمانی که مستقیم به افغانستان و عراق حمله کرد و چه به‌صورت نیابتی وارد شد، پیروز میدان جمهوری اسلامی بوده و هست.

وی با درود به روح پرفتوح شهدای مدافع حرم به‌ویژه شهید ابوعلی (مرتضی عطایی) متذکر شد: انسان در هرجایی که باشد، دربرابر عظمت خانواده شهدای مدافع حرم احساس کوچکی و حقارت می‌کند.

خیلی قصور کردیم

مرتضوی همچنین در جریان بازدید از این نمایشگاه در جمع خبرنگاران اضافه کرد: درخصوص دفاع مقدس، خیلی قصور کردیم؛ آن‌طور‌که نتوانستیم قطره‌ای از دریای پرعظمت و متلاطم هشت سال دفاع مقدس را به نسل حاضر نشان دهیم.

وی با اشاره به شخصیت‌های ویژه‌ای که در طول هشت سال دفاع مقدس حضور داشته و جان خود را برای دفاع از میهن اسلامی خویش فدا کردند، افزود: چهره‌هایی همچون سردار شهید شوشتری، کاوه، برونسی، ناصری و خادم‌الشریعه ازجمله تربیت‌شدگان در این دانشگاه بزرگ بودند.

شهردار مشهد هرکدام از شهدای هشت سال دفاع مقدس را به بزرگی یک ملت دانست و بیان کرد: مرحوم فردوسی در ایران باستان با خلق اسطوره‌ای چون رستم، اندوخته‌ای به‌نام شاهنامه را به تصویر کشید و ما در دفاع مقدس باوجود صدها رستم، نتوانستیم گوشه‌ای از عظمت این عزیزان را به نمایش بگذاریم.
 

نیاز به دانشکده‌های هنر مخصوص دفاع مقدس

وی همچنین با تاکید بر لزوم تاسیس دانشکده‌های هنر مخصوص دفاع مقدس برای نمایش‌دادن بزرگی ارزش‌های نهفته در هشت سال جنگ تحمیلی تصریح کرد: این نمایشگاه تجدید خاطره‌ای از دلاورمردی‌های کسانی است که جان خود را برای امنیت این مرزوبوم به خطر انداختند و باوجود همه محدودیت‌ها و محرومیت‌ها، سربلند از این میدان بیرون آمدند.

مرتضوی با اشاره به غرفه‌های جذاب و زیبای این نمایشگاه به‌ویژه غرفه نوجوانان و جوانان تصریح کرد: همچنین این نمایشگاه می‌تواند محل بسیار خوبی برای نمایش چیزهایی باشد که نسل حاضر آن را درک نکرده است.

دفاع مقدس؛ جلوه کامل اقتصاد مقاومتی

وی دفاع مقدس را جلوه‌ای ویژه از موضوع اقتصاد مقاومتی دانست و بیان کرد: در دوران هشت سال جنگ تحمیلی به‌واسطه آغاز تحریم‌های سنگین و شکننده و همچنین اتفاقاتی که برای فروش نفت به کشور تحمیل شده بود، موضوع اقتصاد مقاومتی به نیکی تعریف شد و فعل «ما می‌توانیم» به‌درستی توسط ملت غیور ایران صرف شد.

شهردار مشهد یادآور شد: ملت ولایتمدار ایران با دست خالی سند رسوایی استکبار جهانی و منافقین کوردل داخلی را در آن دوران به ثبت رساند.

نمایشگاهی متفاوت

همچنین دبیر ستاد هفته دفاع مقدس معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در جریان این نمایشگاه در گفتگو با خبرنگار شهرآرا به برنامه‌های تدارک‌دیده‌شده ازسوی شهرداری دراین‌خصوص اشاره و عنوان کرد: کارکردن روی سبک و سیره زندگی شهدا برای مخاطبان و نمایش جلوه‌هایی از مشارکت اجتماعی باعنوان پشتیبانی جنگ از رویکردها و سیاست‌های اصلی برپایی این نمایشگاه است.

جعفر رئیسیان‌زاده افزود: درهمین‌راستا بخش‌های مختلفی برای این مهم در نظر گرفته شده که ازجمله آن می‌توان به غرفه کودک و نوجوان و شهربازی مقاومت، غرفه پشتیبانی و حمایت‌های مردمی در دوران دفاع مقدس، غرفه مدافعان حرم با رویکرد معرفی زوایای مختلف داعش، رادیو پارک، فرستادگان امام‌رضا(ع) و بسته نمایش بر روی پرده آب اشاره کرد.

وی ادامه داد: انجام فضاسازی‌های شهری، همکاری مناطق مختلف شهرداری مشهد برای برپایی جُنگ‌های مرتبط با دفاع مقدس، برنامه‌ای باعنوان «مادربزرگ در جنگ چه کردی؟»، ویژه‌برنامه میثاق با شهدا، برپایی ٢۶ایستگاه صلواتی ذکر و خاطره شهدا و سینمامحله با رویکرد پخش آثار و فیلم‌های دفاع مقدس، ازجمله‌برنامه‌های این مجموعه در سطح شهر است.

قائم‌مقام سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد با اشاره به فضای بیش از ده‌هزارمترمربعی این نمایشگاه متذکر شد: برای اجرای بسته‌های دفاع مقدس امسال، اختصاص رقمی بالغ‌بر ده‌میلیارد ریال پیش‌بینی شده است.

در این مراسم از خانواده سرلشکر شهید محمدناصر ناصری و همچنین خانواده شهید مدافع حرم، مرتضی عطایی معروف به ابوعلی تجلیل به عمل آمد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: