مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه تلاش داریم، عظمت و شکوه توس را بازگردانیم؛ گفت: پروژه احیای برج باروی توس پس از ۱۰۰ سال در هفته جهانگردی آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ظهر امروز نشست خبری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به‌مناسبت فرارسیدن روز جهانی گردشگری، ظهر امروز در هتل آپارتمان امید برگزار شد.

برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی در هفته جهانگردی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی درخصوص برنامه‌های روز جهانی گردشگری و هفته گردشگری در این استان گفت: یکی از برنامه‌های هفته جهانگردی تقدیر از خادمین و برگزیدگان گردشگری است که 8 مهر ماه در هتل پارس مشهد برگزار می‌شود.

ابوالفضل مکرمی‌فر نواختن زنگ گردشگری توسط استاندار خراسان رضوی را یکی دیگر از برنامه‌های این هفته عنوان کرد و ادامه داد: در این هفته، تورهای آشناسازی با ظرفیت‌های گردشگری استان  برگزار می‌شود.

وی درخصوص آغاز پروژه احیای برج باروی توس پس از ۱۰۰ سال در این هفته؛ بیان کرد: این برج ۷ هزار مترمربع مساحت، ۹ متر ارتفاع و ۱۰۶ نیم‌برج دارد و براساس مستندات تاریخی ۶ متر عرض دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه تلاش داریم عظمت و شکوه توس را بازگردانیم؛ اضافه کرد: برای چهار دروازه رودبار، نیشابور، مرو و رزان یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار در سال جاری اختصاص پیدا کرده است.

مکرمی‌فر با اشاره به‌آغاز اقدامات اجرایی از امروز از دروازه رودبار؛ تشریح کرد: این عملیات از دروازه رودبار به‌دو سمت مرو و نیشابور امتداد دارد.

وی یادآور شد: در سفر هیأت دولت، اعتبار 9 میلیارد تومانی برای احیای این برج  اختصاص پیدا کرده که هرسال ۳ میلیارد تومان به‌آن افزوده می‌شود و تلاش بر این است تا عملیات احیای آن متوقف نشود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به‌آغاز مطالعات برای مرمت روستای خاشک؛ ادامه داد: طی همین هفته مطالعات مرمتی روستای قاج که زادگاه فردوسی است نیز آغاز می‌شود و پس از پایان مطالعات، عملیات آغاز می‌شود.

مکرمی‌فر اضافه کرد: برگزاری نمایشگاهی پیرامون جاذبه‌های گردشگری استان از 6 تا 11 مهرماه، کارگاه‌‌ها و دوره‌های آموزشی در حوزه گردشگری و تریبون آزاد گردشگری با حضور دفاتر خدمات مسافرتی و تأسیسات اقامتی استان برای نخستین‌بار از برنامه‌های دیگر این هفته است.

وی بیان کرد: اهدای گل به‌گردشگران ورودی مشهد در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد در 5 مهر و افتتاح پروژه‌های گردشگری در استان در روز 9 مهرماه نیز برنامه‌های این سازمان در هفته جهانگردی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به‌آغاز عملیات اجرای 6 موزه در استان طی این هفته؛ تشریح کرد: این موزه‌های شامل موزه نسخ خطی در شهرهای تربت جام و تایباد، موزه موسیقی مقامی و سازهای 2 تار و آب در گناباد، موزه شهید مطهری در منزل شهید مطهری در فریمان و همچنین موزه‌های فردوسی هستند.

مکرمی‌فر درخصوص آغاز اقدامات اجرایی جشن نوروزگاه در چهار شهر خراسان رضوی؛ اظهار کرد: این جشن در شهرهای کلات، گناباد، تایباد و فریمان و همچنین در آرامگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود، علاوه بر آن مقرر شده تا با چند کشور همسایه از جمله ترکمنستان و افغانستان این جشن را برگزار کنیم.

وی در ادامه اعلام برنامه‌های هفته جهانگردی گفت: در این هفته شاهد بازدید مسؤولان و سرمایه‌گذاران از دو مجموعه خیریه فتح‌المبین و انجمن معلولینی که تولیدات خود را عرضه می‌کنند، است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به‌ورود مسافر از 20 کشور به‌مشهد؛ توضیح داد: در 5 ماه اول امسال 16 میلیون و 526 هزار و 534 نفر به‌استان سفر کرده‌اند و بیشترین مسافر از عراق به‌مشهد سفر کردند.

مکرمی‌فر یادآور شد: در سال جاری، 730 هزار گردشگر خارجی از مبادی ورودی خراسان رضوی وارد این استان شده‌اند.

وی درباره پروژه‌های نیمه‌تمام تشریح کرد: 280 پروژه نیمه‌تمام وجود دارد که شامل پروژه‌های رفاهی، رستوران و اقامتی هستند و میانگین پیشرفت فیزیکی آنها 46.7 درصد است، 65 پروژه توسعه‌ای نیز وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی با تأکید به‌اینکه نیاز به‌طرح جامع گردشگری این استان وجود دارد؛ اظهار کرد: در شهر مشهد امکان‌سنجی و نیازسنجی درخصوص پروژه‌ها و واحدها صورت نگرفته و به‌صورت قارچی در حال پشرفت هستند.

مکرمی‌فر با بیان اینکه واگذاری زائرسراها، سیاست این سازمان است؛ گفت: به‌این واحدها پیشنهاد دادیم اگر خود را به‌استانداردهای هتل نزدیک کنند، می‌توانند مجوز اقامتی دریافت کنند، برخی از واحدها خود را به‌استاندارد نزدیک کرده‌اند.

استقبال از بوم‌گردی

وی با اشاره به‌اینکه سرمایه‌گذاری بیشتر در شهرستان‌ها صورت می‌گیرد؛ تأکید کرد: بوم‌گردی با استقبال مواجه شده، تاکنون 118 مجوز بوم‌گردی دریافت شده که 30 مورد آن در مرحله افتتاح است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی یادآور شد: این استان دارای 2 هزار و 56 عدد تأسیسات گردشگری، یک هزار و 569 واحد اقامتی رسمی، 221 هتل، 313 هتل آپارتمان، 392 مهمانپذیر، 618 خانه مسافر، 30 اقامتگاه بوم‌گردی، 386 دفتر خدمات مسافرتی و 113 مجتمع پذیرایی میان راهی است.

مکرمی‌فر با بیان اینکه 50 درصد ظرفیت اقامتی کشور در خراسان رضوی قرار دارد؛ ادامه داد: 274 طرح شامل هتل‌های یک تا 5 ستاره، هتل، هتل آپارتمان‌ها، مهمانپذیر و مجتمع تجاری با ظرفیت 12 هزار و 737 اتاق و بیش از 31 هزار تخت در حال احداث است.

وی بیان کرد: میزان اقامت گردشگری نسبت به‌مدت مشابه در سال گذشته، 14 درصد رشد داشته است و با افزایش گردشگر نیز مواجه بوده‌ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تعیین تکلیف زائرسراهای دولتی، تسهیل قوانین سرمایه‌گذاری و تدبیر برای متضرر نشدن دفاتر خدماتی دارای مجوز را چالش‌های حوزه گردشگری عنوان کرد و اضافه کرد: سایر دستگاه‌ها از موازی‌کاری در این حوزه جلوگیری کنند، زیرا سیاست‌گذاری برعهده این سازمان است.

259 زائرسرای دولتی به‌جز ارگان‌های نظامی در مشهد وجود دارد

رئیس هیأت مؤسس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران خراسان رضوی گفت: اتحادیه هتل‌داران این استان اقدام به‌تشکیل هیأت مؤسس کرده، هم‌اکنون اقدامات اداری آن انجام شده و منتظر تأیید نهایی از سوی سازمان میراث فرهنگی برای احراز شرایط کاندیداها هستیم.

امیر سزاوار افزود: مطابق قانون اتحادیه باید کار خود را واگذار کند، اما هنوز انجمنی به‌وجود نیامده و تا زمان ایجاد انجمن، اختیارات بر عهده اتحادیه است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان مشهد با اشاره به‌اینکه 259 زائرسرای دولتی به‌جز ارگان‌های نظامی در مشهد وجود دارد؛ بیان کرد: این زائرسراها از نظر تصمیم‌گیری زیر نظر ستاد وزارتخانه هستند و در استان قابل تصمیم‌گیری نیست.

حسن زمانی ادامه داد: زائرسراها در بخش خصوصی به‌خوبی اداره می‌شوند و در بخش دولتی نیز باید تعیین تکلیف شوند.

در شرایط فعلی مشهد ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان است

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و گردشگری خراسان رضوی نیز با بیان اینکه در شرایط فعلی مشهد ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان است؛ گفت: با این تحولات ارزی، گروه‌ها برای اسکان در مکان‌های مجاز مشکلی ندارند.

سعید ولی‌زاده بیان کرد: اگر برخی برای اسکان به‌مکان‌های غیرمجاز مراجعه می‌کنند، طبق ضابطه سازمان نیست و این موضوع در همه شهرها ممکن است وجود داشته باشد، اما 97 درصد از مسافران به‌صورت خانوادگی سفر می‌کنند و در مکان‌های استاندارد اقامت می‌کنند.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: