سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان بوشهر از رایزنی برای ترخیص ۱۵ هزار حلقه لاستیک سنگین و نیمه سنگین در روزهای آتی خبر داد و گفت:‌ ۹۰ درصد کالاهای موجود در بوشهر مربوط به کالاهای گروه ۴ است که همچنان بلاتکلیف هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، منصور بازیار در مورد وضعیت ترخیص کالا از گمرک استان بوشهر، اظهار داشت: طی 5 روز گذشته کالا از درب خروج گمرک بوشهر بیرون نرفته است که علت آن اعتصابات کامیون‌داران بوده و قرار شد با هماهنگی‌ صورت گرفته، امروز بارگیری کالا از سرگرفته شود.

سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان بوشهر با بیان اینکه مشکلات لاستیک کامیون‌داران در حال مرتفع شدن است، تصریح کرد: برای رفع این مشکل بخشی از اظهارنامه‌های لاستیک‌های وارداتی فرآیند ترخیص را دنبال می‌کنند تا هر چه سریعتر به دست کامیون‌داران برسد. 

وی افزود: 4 هزار حلقه لاستیک سنگین و نیمه‌سنگین اظهار نشده در گمرکات بوشهر وجود دارد که رایزنی شده تا صاحبان آنها، کالا را به گمرک برای ترخیص اظهار کنند. اکنون نیز ثبت سفارش آنها پیگیری شده و احتمالاً تا پایان این هفته اظهار خواهد شد.

بازیار خاطرنشان کرد: در مجموع 14 تا 15 هزار حلقه لاستیک سنگین و نیمه‌سنگین وجود دارد که طی روزهای آینده ترخیص خواهد شد. 

سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان بوشهر در مورد دپو شدن کالاها در گمرک بوشهر نیز افزود: کل کانتینرهایی که در گمرک بوشهر موجود هستند، بالغ بر 10 هزار کانتینر است که اکثر آنها مربوط به گروه کالایی 4 است و بخش کمی نیز شامل گروه‌های دیگر کالایی می‌شود.

وی ادامه داد: برای گروه کالایی غیر از 4 ثبت سفارش طبق آخرین خبرها باز شده و فرایند اداری آنها در جریان است و برنامه دولت تلاش برای ترخیص این کالاها بوده و هست. امیدواریم ثبت سفارش باز شده تا دیگر کالاهای موجود در گمرکات نیز ترخیص شوند. 

سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان بوشهر در مورد راه‌اندازی ایکس‌ری (دستگاه تصویر برداری با اشعه) پرسرعت کامیونی نیز گفت: معمولاً برای اسکن کانتینرها صف‌های کیلومتری تشکیل می‌شد اکنون با خرید دستگاه ایکس‌ری جدید 70 درصد اظهارنامه‌ها اسکن می‌شود که توانایی اسکن 4 کانتینر در دقیقه را دارد. 

بازیار افزود: در حالت عادی 5 تا 300 کانتینر کالا از گمرکات بوشهر خارج می‌شوند و تمامی رویه‌های سبز، زرد و قرمز به صورت تصادفی اسکن خواهند شد، یعنی از هر 10 کانتینر اظهار شده حدود 6 تا 7 کانتینر آن اسکن می‌شود. رویه اصلی در گمرکات بوشهر واردات است بنابراین برای ایکس‌ری این بخش تمرکز و کنترل‌های لازم صورت خواهد گرفت. 

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: