گاردین در گزارشی با اشاره به حوادث اهواز، از عقبه شبکه ایران اینترنشنال که رسما به حمایت از شبکه‌های تروریستی پرداخته، رونمایی کرد و به نقل از منابعی نزدیک به محمد به سلمان خبر داد که ولیعهد عربستان 250 میلیون دلار به این شبکه تزریق کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، تابناک نوشت: آفکام، نهاد ناظر بر رسانه‌ها در بریتانیا، در حال بررسی وضعیت شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال/Iran International» یک شبکه تلویزیونی مرتبط با عربستان و مستقر در بریتانیا است؛ این بررسی پس از آن آغاز شد که این شبکه به سخنگوی یک گروه جدایی‌طلب افراطی (یعقوب حر التسطری سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازیه) که در حمله تروریستی اهواز نقش داشت، تریبون داد و با این گروه تروریستی همراهی کرد.

عربستان به‌شدت در حال توسعه رسانه‌های متصل به خود در قلمرو بریتانیا است و ایران اینترنشنال یکی از این تلاش‌هاست. «عادل عبدالکریم»، یکی از دو مدیر این رسانه تبعه عربستان است و با عبدالرحمن راشد مدیر سابق العربیه و چهره‌های نزدیک به دربار سعودی همکاری دارد. یک منبع که با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان مرتبط است به گاردین گفته بودجه این رسانه رقمی نزدیک به 250 میلیون دلار (192 میلیون پوند) است و از دیوان سلطنتی سعودی تامین می‌شود.

سازمان افکام گفته در حال تحقیق درباره این مصاحبه است. یک سخنگوی این سازمان گفت: «ما این برنامه خبری را در تضاد با قوانین پخش خود می‌دانیم». راب بینون، سرپرست این شبکه از تصمیمش برای مصاحبه با این عضو گروهک تروریستی دفاع کرده گفت که این رسانه، از حمله به اهواز به عنوان «حمله تروریستی» یاد کرده است. او به گاردین گفت: «ما، بی‌بی‌سی (فارسی) و رادیو فردا همان روز با این فرد مصاحبه کردیم و گفته‌ایم که این کار را به این خاطر انجام دادیم که می‌خواستیم از سوابق گروه باخبر شویم. تا آنجا که من می‌دانم منعی برای مصاحبه با آن فرد وجود ندارد.»

بر اساس گزارش گاردین، حقوق کارکنان «ایران اینترنشنال» بسیار سخاوتمندانه است و به یکی از کارکنان آن دو‌برابر دستمزدی پرداخت می‌شود که رسانه‌های رقیب پیشنهاد کرده‌اند.

 همچنین گاردین به نقل از منابعی نزدیک به محمد به سلمان خبر داد که ولیعهد عربستان 250 میلیون دلار به این شبکه تزریق کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی و من‌وتو، دیگر شبکه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای مستقر در انگلیس هستند که این شبکه سعودی در رقابت با آنها قصد دارد، مخاطب جذب کند و در همین راستا شماری از کارکنان این دو شبکه را با پرداخت همین رقم‌های قابل توجه جذب کرده است.

منابع مالی بی‌بی‌سی فارس از سوی دولت بریتانیا از طریق منابع عمومی و در راستای سند امنیت ملی این کشور تامین می‌شود و منابع مالی من و تو مشخص نیست و در ماه‌های اخیر درباره منشأ ده‌ها میلیون پوند که مطابق با صورت مالی این شبکه به این مجموعه تزریق شده، نقدهای جدی مطرح شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: