استاندار خراسان رضوی گفت: ثبت انبارها و کالاهای آنها در مقابله با قاچاق کالا واحتکار موثر بوده و باید با جدیت دنبال شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علیرضا رشیدیان چهارشنبه شب در جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی اظهار کرد : ثبت انبارها و کالاهای آنها در بحث مقابله با قاچاق کالا واحتکار به طور قطع موثر است و باید با جدیت دنبال شود وباید طی مهلت دو هفته ای تمامی انبارهای کالایی موجود در استان ثبت فیزیکی شود.

وی افزود:ثبت انبارها روند مطلوبی ندارد و تا کنون از حدود ۵۰ هزار انبار برآوردی ۳۱ هزار مورد آن ثبت شده است که باید سرعت بیشتری بگیرد و پس از مهلت دو هفته ای اگر انباری ثبت نشده در سامانه شناسایی شود در زمره احتکار محاسبه شده و برخورد می شود.

استانداری خراسان رضوی ادامه داد: نقش مفید بنکداری درحوزه عرضه ،تولید و توزیع بر کسی پوشیده نیست و هر انباری که مرحله ثبت فیزیکی آن انجام شد، مرحله دوم ثبت کالایی را طی می کند و با این اقدام جریان کالایی و بنکداری روند قانونی و شفافی خواهد داشت.

وی گفت:در شرایطی که کشور ما درگیر یک تنش و جنگ اقتصادی است شاید ماموریت اعضای کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بسیار مهم است و الان باید این کمیسیون تمرکز خود را بر روی ارز و به موازات آن کالا در دو حوزه قاچاق و احتکار افزایش دهد.

رشیدیان تصریح کرد : در بحث ارز باید سیاست های ابلاغی دولت در این حوزه به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد و موضع تسهیل در ورود ارز به کشور و ساماندهی مسیرهای ورود ارز به داخل کشور اعم از صرافی ها و بانک ها ومراکز جذب سرمایه گذاری خارجی تسهیل شود.

وی بیان کرد: شورای تامین باید در مسائل امنیتی بسیار فعال باشند و دو هفته یکبارجلسات منسجمی را برگزار کند در این شرایط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و استان و اعضای آن باید بتوانند به همین نسبت به شکل دانه های تسبیح بهم مرتبط شرایط مناسبی را برای فعالیت های اقتصادی مجاز و مقابله با فعالیت های اقتصادی غیر مجاز اعم از قاچاق و احتکارفراهم کند.

وی تاکید کرد:امروز با تلاش همه بخش ها اعم از رانندگان نفتکش ها و نیروی انتظامی و سپاه به ذخیره  مطمئنی از سوخت در استان رسیده ایم و در موضوع عرضه سوخت به کامیون ها و مدیریت شرایط برای جلوگیری از قاچاق سوخت در مرز بویژه دوغارون باید طی نشستی با اتحادیه جایگاه داران ، کامیونداران و نیز دستگاه های ذیربط برای این منظور بویژه نحوه عرضه سوخت به کامیون ها و جوانب امر بررسی و سپس در این رابطه تصمیم گیری شود.

استاندار خراسان رضوی افزود:تلاش می کنیم با پیگیری ها و مکاتباتی که صورت گرفته مشکلات رانندگان نیز حل شود و در این رابطه برای تامین و انتقال لاستیک مورد نیاز آن اقداماتی  انجام شده و برخی مسائل دیگر آنان از جمله کارت بازرگانی هم دنبال می شود.

وی خاطر نشان کرد: باید از شوک هایی که می تواند موجب بهم ریختگی اقتصادی و شرایط مردم می شود به شدت پرهیز کرده و سعی کنیم در تصمیم گیری ها به آثار این تصمیمات هم در بلندمدت و میان و کوتاه مدت توجه کرده و ابعاد وجوانب مختلف امر را بسنجیم تا تصمیمات ما مشکلی بویژه در این شرایط حساس برای مردم ایجاد نکند.

 

 

به نقل از مهر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: