٢سارق حرفه‌ای دهه هفتادی که گرداننده اصلی سرقت‌های مسلحانه و شبانه در خیابان‌های مشهد بودند، قبل از نقد‌کردن چک‌های رقم بالای مسروقه‌شان در دام مجریان قانون گرفتار و زمینگیر شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، شامگاه پنجشنبه دوازدهم مهرماه یکی از گروه‌های گشتی پلیس، کلانتری شفای مشهد را به قصد رصد میدانی حوزه استحفاظی خود ترک کرد.

خودرو گشتی پلیس هنوز از کلانتری فاصله نگرفته بود که مأموران در خیابان موسوی قوچانی به ٢جوان موتو‌رسوار که سر و صورت خود را بسته بودند مشکوک شدند. گروه گشتی کلانتری شفا با این احتمال که مظنونان با این شکل و شمایل قصد اقدامی مجرمانه دارند به سراغ آن‌ها رفتند اما ٢جوان سر و صورت پوشیده با دیدن خودرو پلیس پا به فرار گذاشتند.

تهدید پلیس با اسلحه تقلبی

با فرار ٢متهم مورد نظر، تعقیب و گریزی در بولوار موسوی‌قوچانی آغاز و سپس به بولوار هدایت کشیده شد. مظنونان فراری که هر لحظه احتمال دستگیر شدن را می‌دادند وقتی دیدند که اوضاع نامساعد است، موتور‌سیکلت خود را رها کردند و هر‌کدام از مسیری جداگانه شروع به دویدن در سطح کوچه و خیابان‌ها کردند. آن‌ها تصمیم داشتند با طی‌کردن کوچه‌پس‌کوچه‌های تاریک بولوار هدایت، مسیری برای فرار خود مهیا کنند و از دست مجریان قانون بگریزند.

گروه بررسی‌کننده پرونده مصرانه موضوع را پیگیری می‌کرد، ازاین‌رو با مشاهده فرار ٢پسر جوان با پای پیاده، عملیات تعقیب و گریز با پای پیاده آغاز شد و دامنه این عملیات نفسگیر به کوچه‌های خلوت و تاریک بولوار هدایت کشیده شد. این عملیات شبانه ادامه داشت تا اینکه یکی از مأموران کلانتری شفا اولین متهم را که برای فرار مجدد دست به چاقو برده بود در کمرکش یک کوچه تاریک و بلند زمینگیر و دستگیر کرد.

اما متهم دیگر با چابکی تمام از کوچه‌ای به کوچه دیگر و خیابان‌های اطراف می‌گریخت و حاضر به تسلیم‌شدن در برابر مجریان قانون نبود. متهم که در مقابل قدرت بدنی عوامل انتظامی کم آورده بود و هر لحظه فاصله میان آن‌ها کمتر می‌شد، نفس نفس‌زنان در یکی از کوچه‌های خیابان هدایت به ناچار متوقف شد و خود را در برابر پلیس یافت. جوان دهه‌هفتادی هنوز هم قصد تسلیم‌شدن نداشت و هنگامی که یکی از مأموران را در یک قدمی خود دید، دست به اسلحه شد و کلت کمری‌ را از زیر لباسش بیرون کشید و به سمت افسر کلانتری شفا نشانه رفت، او نمی‌دانست که مأموران انتظامی معمولا با یک نگاه اسلحه قلابی را از اصل شناسایی می‌کنند. این ضابط قضایی که متوجه تقلبی‌بودن سلاح متهم شده بود با استفاده از قانون به‌کارگیری سلاح، اسلحه‌اش را به نشانه اخطار به سمت متهم گرفت و از وی خواست خود را تسلیم کند.

اما پسر جوان دست‌بردار نبود و می‌خواست هر‌طور شده است از چنگ قانون بگریزد، از‌همین‌رو ‌اسلحه‌اش را به سمت مأمور وظیفه‌شناس پلیس پرتاب کرد و با نفسی که کمی چاق شده بود، مجددا پا به فرار گذاشت. اما فاصله کم او با مأموران دیگر راهی برای فرار بیشتر را برایش باقی نگذاشته بود و در یک چشم بر‌هم‌زدنی زمینگیر شد.

 سرقت با موتورسیکلت پدر

مأموران کلانتری شفای مشهد پس از دستگیری ٢متهم این پرونده که پسرانی بیست‌وشش‌ساله هستند یک کیف حاوی مدارک، چک و اسناد و یک جعبه فلزی حاوی چندین کارت عابربانک مربوط به شهروندان را کشف کردند. متهمان پس از حضور خودرو پلیس به کلانتری انتقال داده شدند.

در تحقیقات بعدی مأموران این کلانتری مشخص شد که ٢جوان موتور‌سوار از سارقانی حرفه‌ای هستند. یکی از آن‌ها در اظهارات خود به گروه تجسس کلانتری شفا گفت: «قبل از دستگیری به سراغ مردی جوان که قصد داشت از عابر‌بانک پول بردارد رفتیم و با تهدید چاقو و سلاح تقلبی کارت بانکی و رمز آن را گرفتیم و فرار کردیم که مأموران به ما مشکوک شدند و دستگیرمان کردند.»

این پسر جوان در ادامه اظهاراتش به شگرد سرقت‌هایشان اشاره کرد و گفت: «موتور‌سیکلتی که با آن طعمه‌هایمان را تلکه می‌کردیم متعلق به پدرم است. برای اینکه پلیس نتواند من و دوستم را شناسایی کند سر و صورت خود را پوشاندیم و پلاک موتور را نیز مخدوش کردیم. با اسلحه قلابی و چاقو طعمه‌هایمان را تهدید می‌کردیم و سپس کارت‌های بانکی و لوازم قیمتی‌شان را زورگیری می‌کردیم.»

کشف سرقت چند صد‌میلیون تومانی

دیگر متهم این پرونده که بیست‌وشش سال دارد ضمن اعتراف به سرقت‌های شبانه‌شان، از راز چک‌های مسروقه کیفی که در دست داشتند، پرده برداشت و به افسر تحقیق پرونده‌اش گفت: «‌چند شب پیش به همراه دوستم به منطقه آزاد‌شهر رفته بودیم که در چهارراه میلاد مردی میان‌سال نظرمان را جلب کرد. او در حالی که یک کیف‌دستی سیاه در دست داشت از یک مغازه طلافروشی بیرون آمد. با خیال اینکه داخل کیف طلاست به سراغ این فرد رفتیم. او کیف را بر روی صندلی عقب یک خودرو سواری گذاشت و مجدد به داخل طلافروشی برگشت. من و دوستم که منتظر چنین لحظه‌ای بودیم قبل از اینکه مرد میان‌سال درهای خودروش را قفل کند کیف‌دستی او را سرقت کردیم. آن لحظه همسر صاحب کیف داخل خودرو بود و با دیدن ما به شدت ترسید و شروع به جیغ‌زدن کرد.»

با برملا شدن ماجرای این ٢سارق بخت‌برگشته مشخص شد، پرونده‌ای درباره سرقت کیف دستی مورد نظر در کلانتری سجاد مشهد تشکیل شده است و متهمان تحت‌تعقیب قرار دارند.

بازگشت چک‌های مسروقه به صاحبش

پیرو دستگیری این ٢سارق حرفه‌ای، فرمانده انتظامی مشهد در تشریح دیگر ابعاد این پرونده به خبرنگار ما گفت: همکاران ما در کلانتری شفای مشهد طی اقدامی ضربتی گردانندگان یک باند دو‌نفره سرقت‌های مسلحانه و شبانه را دستگیر کردند.

سرهنگ اکبر آقابیگی افزود: ٢سارق دستگیر شده برای اینکه مدرکی علیه آن‌ها وجود نداشته باشد، حین فرار یک جاکارتی فلزی که حاوی ١۵کارت بانکی متعلق به شهروندان مشهدی بود و یک کیف دستی حاوی ١٢فقره چک دارای تاریخ و امضا با مبالغی بین ٢٠ تا ٣٠میلیون تومان را در خیابان رها کردند که این ٢مدرک قانونی به چنگ مأموران ما افتاد.

وی تصریح کرد: گروه بررسی‌کننده این پرونده در بازرسی بدنی سارقان یک قبضه چاقو شبیه به خنجر و یک اسلحه کلت کمری تقلبی را به همراه دیگر اسناد و مدارک هویتی متعلق به یک شهروند مشهدی کشف و ضبط کردند.

آقا‌بیگی ادامه داد: مأموران کلانتری شفا پس از شناسایی یکی از شاکیان پرونده که ١٢چک سرقتی به او تعلق داشت، موضوع را به وی اعلام کردند و این مدارک را طی هماهنگی قضایی به این فرد تحویل دادند.

رئیس پلیس مشهد بیان کرد: تاکنون متهمان از ٢فقره سرقت خود پرده برداشته‌اند که احتمال افزایش سرقت‌های آن‌ها مطرح است ازاین‌رو تحقیقات همکاران ما در‌باره این پرونده ادامه دارد.

وی تأکید کرد: امروز پلیس با جدیت برای امنیت جامعه و شهروندان در تلاش است و چنانچه افرادی از طریق دست‌درازی به اموال مردم قصد ناامن کردن وضعیت اجتماعی را داشته باشند، بدون هیچ مماشاتی در چار‌چوب قانون با آنان برخورد خواهیم کرد. مجرمان و متهمان بدانند که چشمان قانون همیشه بیدار است و در صورت محرز شدن جرمشان به صورت جدی اقدام و بدون هیچ مماشاتی با آن‌ها برخورد خواهد شد.

آقابیگی در پایان نیز به شهروندان هشدار داد: از همشهریان درخواست می‌‌کنیم درباره نگهداری اموال قیمتی و اسناد محرمانه خود جدیت لازم را داشته باشند و از قرار‌دادن آن‌ها در معرض دید دیگران و حمل آن‌ها در کوچه و خیابان جدا خود‌داری کنند، چرا که همیشه افرادی سودجو و فرصت‌طلب در کمین هستند تا با یک اشتباه آن‌ها نقشه خود را عملی سازند و زندگی آن‌ها را متلاشی کنند.

 

 

 

به نقل از روزنامه شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: