بسیج اساتید دانشگاه‌های خراسان رضوی با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند FATF فرآیندی است که طی آن آمریکا کشورهای مختلف را وادار به‌انجام اقدامات و اهداف خود می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ثامن پرس، بسیج اساتید دانشگاه‌های خراسان رضوی با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند FATF فرآیندی است که طی آن آمریکا کشورهای مختلف را وادار به‌انجام اقدامات و اهداف خود می‌کند.

در متن این بیانیه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سیاست‌گذاران ایالات متحده در حوزه بین‌الملل و مسائل جهانی معتقد هستند که بدون سلطه بر ایران از طریق پایان‌بخشی به‌تفکر و روحیه انقلابی نمی‌توان در منطقه غرب آسیا به‌سلطه انحصاری دست یافت.

بنابراین از منظر سیاستمداران آمریکایی، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین مانع بر سر راه سلطه آمریکا بر جهان ارزیابی شود، با توجه به‌چنین نگاهی در آمریکا، آنچه موجب عصبانیت دشمنان شده، قدرت‌یابی روز افزون جمهوری اسلامی ایران در منطقه است.

آمریکا برای مقابله و رویارویی با ایران از هیچ تلاشی فروگذار نکرده، البته دسیسه آنها با شکست مواجه شده، آخرین تلاش جبهه استکبار تغییر استراتژی و بردن اتاق جنگ اقتصادی به‌وزارت خزانه‌داری آمریکا و اعلان یک جنگ تمام عیار اقتصادی علیه کشورمان است، در این راستا، آمریکا و هم‌پیمانانش سعی می‌کنند با فشار بر مسؤولان برای پذیرش FATF، گامی موثر برای رسیدن به‌خواسته‌های خود بردارند.

هرچند که FATF را یک موضوع بین‌المللی عنوان می‌کنند، ولی به‌گفته گلاسر، معاون تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا، FATF فرآیندی است که در آن با قرار گرفتن کشورها در آن و وادار کردن آنها به‌اجرای برنامه اقدام، کشورها به‌رعایت خواسته‌هایی ملزم می‌شوند که در نهایت اقدامات و اهداف آمریکا را برآورده کند.

متأسفانه همزمان با صدور بیانیه کارگروه مبارزه با تأمین مالی تروریسم و مبارزه با پول‌شویی (FATF)، آیین‌نامه اجرای قانون مبارزه با پول‌شویی در هیات دولت در تاریخ 14 آبان 96 تصویب شد، در ماده 16 این آیین‌نامه آمده است: در اجرای ماده 16 قانون و سایر قوانین مرتبط، وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌تواند نسبت به‌مبادله اطلاعات، همکاری با سایر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مرتبط اقدام کند.

 با توجه به‌آنچه که در بالا مطرح شد پذیرش FATF و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، خطری بزرگ امنیت، اقتصاد و استقلال ما را تهدید می‌کند، در ذیل به‌برخی از الزامات و لایه‌های پنهان FATF می‌پردازیم.

1-  توقیف و مسدود کردن اموال 230 شخصیت حقوقی و حقیقی کشورمان که در لیست تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند توسط مقام قضایی کشورمان (به‌استناد ماده 16 آیین نامه اجرایی که در بالا ذکر شد)

3-  الزام نصب نرم‌افزار تحریم‌یاب که به‌موجب آن بانک‌های کشور ملزم می‌شوند که از ارائه خدمت به‌نهاد‌های تحریمی موجود در فهرست تحریم ممانعت کنند که در این خود به‌نوعی تحریم است! 

 4- با پذیرش FATF عملا در بین بانک‌ها و موسسات مالی یک رقابت درراستای مقابله با نظام شکل می‌گیرد.

6- پذیرش قرائت تروریسم و پول‌شویی از دیدگاه غرب که با مبانی حاکمیتی ما همخوانی ندارد و حداقل پیامد آن قرار گرفتن کشورهای مظلوم، تحت ستم و آزادی‌خواه در لیست حامیان تروریسم است.

7- عضویت رسمی دارای حق رأی اسرائیل و عربستان در  FATFدر سال آینده و به‌تبع آن تلاش آنان برای اینکه ایران کماکان در لیست سیاه باقی بماند.

در آخر باید به‌این توجه داشت که ریشه تحریم‌های بانکی، تحریم‌های مرتبط با دلار است که از سال 1359 وضع شده و تاکنون هیچ گاه حتی با امضای برجام نیز این تحریم‌ها لغو نشده است.

بنابراین ریشه تحریم‌های بانکی در FATF نیست، بلکه در قوانین مربوط به‌دلار است که حتی بعد از تصویب FATF مرتفع نمی‌شود.

بسیج اساتید دانشگاه‌های خراسان رضوی پیوستن به FATF را با شرایط موجود غیرمعقول و مغایر عزت، مصلحت و منافع ملی، اقتصادی و سیاسی می‌داند و از مجلس شورای اسلامی که باید عصاره فضائل ملت باشد، انتظار است که نقش تاریخی خود را در انجام وظیفه به‌طور صحیح و معقول به‌خوبی ایفا نماید.

والسلام علی من اتبع الهدی

سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: