چهار متهم پرونده کلاهبرداری‌های تلفنی که با ترفند «شما برنده شده اید!» طعمه‌ها را پای دستگاه‌های خودپرداز می‌کشاندند توسط پلیس آگاهی خراسان رضوی دستگیر شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سرپرست پلیس خراسان رضوی روز گذشته با تایید این خبراز دستگیری اعضای این باند طی عملیات‌های جداگانه در مشهد و تهران خبر داد.

سرهنگ ابراهیم قربان زاده افزود: چند روز قبل شکایت زنی به پلیس آگاهی استان خراسان رضوی رسید که محتویات آن حکایت از یک کلاهبرداری گسترده در نقاط مختلف کشور داشت.

وی گفت: این زن جوان که اهل صومعه سرا بود و با نیابت قضایی شکایت خود را در پلیس آگاهی خراسان رضوی پیگیری می‌کرد، درباره چگونگی ماجرا اظهار کرد: «خانم جوانی با تلفن همراهم تماس گرفت و درحالی که با ذوق و شوق از برنده شدن پنج میلیونی من در قرعه کشی یک شرکت سخن می‌گفت، با چرب زبانی و رویاپردازی مراپای دستگاه عابر کشاند تا جایزه پنج میلیونی را به طور نقد دریافت کنم! من که هنوز در شوک بودم و باورم نمی‌شد بیخودی و بدون انجام هیچ خرید یا فعالیتی در یک شرکت، برنده این مبلغ باشم، پای نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز رفتم! او آن قدر از شانس خوب من و تبریک گویی حرف می‌زد که هرکس دیگر هم جای من بود فریب می‌خورد! اصلا فکر نمی‌کردم با رفتن پای دستگاه عابر بانک همه یک عمر پس اندازم را از دست می‌دهم! با آن که بار‌ها شنیده بودم افرادی با همین ترفند‌ها کلاهبرداری می‌کنند، اما آن لحظه چنان غرق در سخنان زیبا و فریبنده آن زن شده بودم که این موضوع را به کلی فراموش کردم! در حالی که کارت بانکی ام را درون دستگاه گذاشته بودم آن زن همچنان تلفنی مرا سرگرم کرده بود تا به این که منوی انگلیسی را انتخاب می‌کنم نیز توجهی نکرد!

اما لحظاتی بعد وقتی پیامک بانک برایم ارسال شد تازه فهمیدم که مبالغی از حسابم کسر شده است! دیگر هرچه با آن شماره تلفن تماس گرفتم کسی پاسخ گو نبود!

طی چند مرحله و در حالی که هنوز از این ترفند کلاهبرداری گیج و منگ بودم همه موجودی ام که مبلغ ۶۳ میلیون تومان بود، به یغما رفت و من این گونه یک عمر پس اندازم را از دست دادم و ...»

سرپرست فرماندهی انتظامی استان خراسان رضوی در ادامه تصریح کرد: به دنبال شکایت این زن گروه زبده‌ای از کارآگاهان اداره جعل و کلاهبرداری با نظارت و فرماندهی مستقیم سرهنگ کارآگاه حسین بیات مختاری (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) مامور رسیدگی به این پرونده شدند چرا که پرونده مذکور از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار بود و عاملان این کلاهبرداری با شیوه‌های مرموزانه به خاطر گستره وسیع جغرافیایی جرم، به حساب‌های بانکی مردم دستبرد می‌زدند.

سرهنگ قربان زاده ادامه داد: تلاش‌های کارآگاهان با ردیابی‌های اطلاعاتی و تجزیه و تحلیل‌های کارشناسی در حالی آغاز شد که با هر لحظه تاخیر در دستگیری متهمان پرونده، امکان داشت افراد دیگری طعمه کلاهبرداران حرفه‌ای شوند. به همین دلیل بلافاصله تحقیقات با صدور دستورات ویژه قضایی آغاز و مشخص شد که متهمان در برخی موارد نیز با عناوین جعلی مانند تماس از «رادیو جوان» و ... دست به ارتکاب جرم می‌زنند تا اعتماد طعمه‌های خود را بیشتر جلب کنند.

مقام ارشد انتظامی استان خراسان رضوی که طی روز‌های گذشته با ابلاغ تدابیر ویژه به پلیس‌های تخصصی، موجب شده است تا پرونده‌های مهمی در استان به نتیجه برسد، درباره چگونگی دستگیری متهمان به کلاهبرداری‌های گسترده گفت: رصد‌های اطلاعاتی کارآگاهان اداره جعل و کلاهبرداری نشان می‌داد که دو تن از متهمان در مشهد و دو نفر دیگر آنان در تهران فعالیت می‌کنند بنابراین کارآگاهان با نظارت مستقیم سرهنگ بیات مختاری، وارد عمل شدند و چهار متهم این پرونده را در عملیات‌های غافلگیرانه به دام انداختند.

سرهنگ ابراهیم قربان زاده تاکید کرد: آخر هفته گذشته، دو متهم دستگیر شده در تهران نیز به مشهد منتقل شدند و تحت بازجویی‌های تخصصی قرار گرفتند.

وی با اشاره به این که دو متهم پرونده زن و دو نفر دیگر مرد هستند، اضافه کرد: این پرونده تاکنون ۱۲۰ شاکی دارد، اما احتمال می‌رود تعداد شاکیان افزایش یابد چرا که اعضای این باند مبالغ هنگفتی را از حساب‌های بانکی مردم بیرون کشیده اند.

سرپرست پلیس خراسان رضوی در پایان و با تاکید بر هوشیاری مردم در برابر این گونه جرایم گفت: بسیاری از طعمه‌های کلاهبرداران تلفنی، با عناوین «شما برنده شده اید!» از قشر تحصیل کرده جامعه هستند به طوری که در میان آنان پزشکان فوق تخصص هم به چشم می‌خورند.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: