رئیس ستاد اقامه نماز کشور از وضعیت آموزش علم در آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و ... انتقاد‌ کرد و گفت:‌ علت قفل‌شدگی کشور اتکا به محفوظات و مدرک است و مهارت و کار در این نظام جایگاه و ارزشی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ظهر امروز حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در مراسم آغازین "دوره آموزشی - تشکیلاتی حیات طیبه " ویژه اعضای تشکل‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد اظهار داشت: فرد نخبه کسی است که کار از درونش بجوشد لذا کسی که برای حقوق، اضافه کار و حق ماموریت کار می‌کند نخبه نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه معنای عبارت "آتش به اختیار" همین جوشش کار از درون افراد است، گفت: یکی از مشکلات جامعه ما این است که آدم‌های غیراستوار را که چون آب و هوا به رنگ ظرف و محیط در می‌آیند به نام نخبه معرفی کرده‌اند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور ادامه داد: برخی افراد هستند که همچون اصحاب کهف فقط می‌توانند خود را حفظ کنند و توانایی حفظ و هدایت جامعه را ندارند اما نخبه کسی است که علاوه بر شناخت خویش، ظرفیت‌هایش و حفاظت از خود می‌تواند محیط و جامعه اطرافش را نیز اصلاح کند. با تن دادن به وضع موجود نمی‌توان نخبه شد بلکه برای نخبگی باید از یکی از مواهب و خوشی‌ها گذشت چنانکه حضرت یوسف از زببایی زلیخا و حضرت ابراهیم از زن و فرزند گذشتند.

وی گفت: کسی که بخواهد با جوهر نخبگی پیوند بخورد باید رنج بکشد چنانکه وقتی دو گیاه را پیوند می‌زنند بخشی از پوستشان را می‌کنند.

قرائتی همچنین از وضعیت آموزش علم در آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه انتقاد و بیان کرد: علت قفل‌شدگی کشور اتکا به محفوظات و مدرک است و مهارت و کار در این نظام جایگاه و ارزشی ندارد. 

رئیس ستاد اقامه نماز کشور افزود: برای حل مشکلات کشور باید کودتایی در آموزش و پرورش، دانشگاه، حوزه علمیه و کل نظام آموزشی کشور رخ دهد و علم باید با مهارت و اخلاق گره بخورد.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: