مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: برنامه سازگاری با کم آبی که به تایید استانداری خراسان رضوی رسیده، در آینده ای نزدیک در قالب بسته های مختلف در استان اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حمیدرضا جانباز در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل جدید شرکت آبفای مشهد، با اشاره به‌تفکیک مدیریت شرکت‌های آبفای مراکز استان‌های خراسان رضوی، خوزستان و فارس، از خراسان رضوی به‌عنوان کم مشکل ترین استان در مقایسه با دو استان دیگر نام برد و از اقدامات انجام شده در بخش های آب و فاضلاب خراسان رضوی و شهر مشهد طی چند سال گذشته به‌ویژه دولت تدبیر و امید و گذر موفق از تابستان گذشته با وجود کمبود و تنش آب قدردانی کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور تغییر اقلیم در فلات و شمال شرق کشور را جدی دانست و گفت: این موضوع منجر به‌کاهش نزولات و ادامه پدیده خشکسالی شده است.

وی ادامه داد: سازگاری با کم آبی در دنیا جایگزین مقابله با خشکسالی شده، ما نیز باید خود را با کم آبی سازگار کنیم، بنابراین، برای تامین آب شرب مشهد و خراسان رضوی‌، برنامه‌های بلندمدتی که از قبل نیز طراحی شده لازم است هر چه سریع‌تر در دستور کار قرار بگیرد، از جمله برنامه سازگاری با کم آبی که به‌تایید استانداری رسیده و قرار است در سطح کلان بررسی و سپس در قالب بسته‌های اجرایی مختلف عملیاتی شود.

جانباز در همین رابطه آمادگی شرکت مهندسی برای شروع یک حرکت منطبق با برش‌های کوتاه و میان مدت در کنار اجرای پروژه‌های بلند مدت تامین آب در این استان را اعلام کرد و با تاکید بر توجه جدی به‌مدیریت پساب و بازچرخانی فاضلاب؛ اظهار داشت: موضوع پساب به‌عنوان یک سیستم باید از درب منازل تا زمان بازچرخانی، دارای یک مدل اقتصادی تعریف شده سه «وجه برد» باشد که شرکت‌های آب منطقه‌ای و آبفای استان و آبفای مشهد از آن بهره‌مند شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در ادامه دلایل جابه‌جایی مدیران شرکت‌های آبفای استان و شهر مشهد را بیان کرد و با اشاره به‌تغییرات مدیریتی در سطح معاونین و اعضای هیات مدیره شرکت مهندسی افزود: پس از بررسی رزومه افراد در نهایت علی رضا طباطبائی مدیرعامل شرکت آبفای مشهد برای تصدی پست مدیرکلی دفتر آب حوزه بهره‌برداری انتخاب شد.

وی گفت: به‌تشخیص هیات مدیره شرکت مهندسی نیز حسین اسماعیلیان مدیرعامل آبفای خراسان رضوی به‌واسطه برخورداری از تجربه و توانمندی بالا، برای سکان‌داری شرکت آبفای مشهد در نظر گرفته شد و سرپرستی شرکت آبفای استان هم به‌عباس مهری معاون بهره‌برداری این شرکت واگذار شد.

در این مراسم که با حضور دو تن از معاونان شرکت مهندسی، معاون استاندار خراسان رضوی، فرماندار و یک عضو شورای اسلامی شهر مشهد و همکاران آبفای استان و مشهد در سالن اجتماعات آبفای مشهد برگزار شد، مدیرعامل سابق آبفای خراسان رضوی و مدیرعامل جدید شرکت آبفای مشهد هم موفقیت‌های کسب شده در این شرکت را مرهون تلاش‌ها و برنامه‌ریزی مناسب مدیران عامل آبفای مشهد از بدو تاسیس تاکنون دانست و از مسؤولیت واگذار شده در سمت مدیریت عامل آبفای مشهد به‌عنوان یک وظیفه خطیر و در عین حال مقدس نام برد.

حسین اسماعیلیان تاکید کرد: در مدت تصدی این پست با همکاری و همیاری نیروهای شرکت از هیچ کوششی برای خدمت‌رسانی به‌مجاوران و زائران حضرت رضا (ع) و توسعه زیرساخت‌های آب و فاضلاب دریغ نمی‌کند.

در ادامه  علی رضا طباطبایی مدیرعامل شرکت آبفای مشهد با بیان اینکه 70درصد این شهر 3میلیونی زیرپوشش شبکه جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب قرار دارد؛ ادامه داد: 65 درصد آب شرب مورد نیاز یک میلیون و 290 هزار مشترک در مشهد از منابع زیرزمینی، 30درصد سدها و 5 درصد چشمه‌ها و قنات‌ها تامین می‌شود.

در این مراسم، معاون استانداری خراسان رضوی هم شرایط اقلیمی و کمبود آب در خراسان رضوی را خاطرنشان کرد و از تصویب برنامه سازگاری با کم آبی در این استان خبرداد که به‌زودی به‌شرکت مهندسی آبفای کشور ارائه می‌شود.

محمد مقدوری با بیان اینکه این استان گرفتار خشکسالی 18 ساله و کمبود شدید آب بوده و 98 درصد استان در سال آبی 97 - 96 با پدیده خشکسالی مواجه است، از مجموعه شرکت‌های آبفای استان و مشهد به‌سبب تامین آب کمی و کیفی مشترکان بدون هیچ‌گونه تنش اجتماعی تقدیر کرد.

وی با اعلام  تنظیم سند 25 ساله حوزه آب مشهد و استان از اضافه شدن یک میلیون و 70 هزار متر مکعب آب به‌ذخیره آب استان خبر داد و افزود: در نتیجه فعالیت‌های انجام شده در بخش‌های گوناگون و از جمله  کشاورزی، کسری مخازن آب استان طی 5 سال گذشته از یک میلیون و 130هزار متر مکعب به 900 هزار مترمکعب کاهش یافت.

معاون استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه 55 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زیرپوشش آبیاری نوین قرار گرفت و 25 هزار هکتار نیز دردست اقدام است؛ اضافه کرد: سطح زیرکشت محصولات گلخانه‌ای هم از 118 هکتار به 342 هکتار افزایش یافته و 100 هکتار در دست اجرا است. 

در پایان احکام صادر شده مدیران جدید توسط مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور، معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار مشهد به‌آنان اهداء شد. 

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: